Vangjel Dule e Ben Blushi

0
424

Gjin Musa

Po ku je o Vangjal Dule,
si su bane nji here burre
filozofe pa filozofi
mendje madhe pa gje ne koke
ne politik ke hy si pyke
Te bani Edi deputet
tashe e cone bythen perpjet
tuje na than se qenke Greke.
Pse nuk shkon ti ne Greqi?
apo pret te bahesh me Blushin
ne partin me emrin”LIBRA”
NJI GJA DUA TE JUA THEME SHQIP.
Te dy jeni letra te djeguna
ase me “Libra” ase me fletore
ne jeten tuaj s’merrni fitore.
Ju rrofte mandati qe ju dha Edi,
per kete jete se shifni ma
po ju keni nji te mire
ju ashte ba fetyra dhamarin,
si mu sha si mu livdue
gjaku i fetyres nuk ju luan.
Me kene burra e deputet
shkoni ju ne elektorat
poe dini si ju presin
Pyete Blushin se ka provue
qite per deret shpejt e shpejte
kete shkrimtar te kohes s’shkuar.
Me jua ba ju biografin
s’gjeni bire se ku me hy
jeni pjelle e komunizmit.
Blushi ashte shume i “zgjuar”
shpirti i digjet per fukarallekun
ketije mashtruesi ordiner,
vdes ta kete pake pushtet,
po tashti me kete Libren
do ta marri nji ma te gjatin,
do therrase dhe Vangjel Dulen
partis “LIBRA” MEJ VU VULEN.
ne 2017 vota juaj do jete pa jete,
askush Blushin e Vangjel Dulen
ne liste te votimit si njef kushe.
Sa ta keni kete mandat
delni te lire ne ate foltore
gja pa fole mose tu shpetojn
“filozofe e mendje holle”
mjeri populli qe ju votoje
ju i rrejte dhe i mashtruet,
kure e moret ju mandatin
deshtet poste ministrore,
Edi Rama ju tha ne veshe
ju paste majt zoti me shenet.
Nau idhnue Vangjeli e Blushi
çuen turit,nau prishe gjiza
tashti din me kritikue
keta te pa fetyr dhe intriganta,
te ishin burra,lane mandatin
jo perqyrren si grat e keqija
rrin tuje sha e tuje bertit
fjala e tyre kuje i hyne veshe?
kesaj i thone, kanë shkue per lesh.
Blushi e Dule anrra ne lesh
e mira prej nesh, ju shkofshi per dreq.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here