Tunde, tunde o Vangjel Dule!

0
431

Gjin Musa, gazetar dhe analist i pamvarur.

Sot po edhe here te tjera kemi degjuar nji Vangjel Dule, qe na hiqet “parimor” dhe “demokrat” ky mjeran e sahanlepires i mbetur ne meshir te fatit.

Populli thot:eshte halle kure te ha qeni qe e ushqen, keshtu eshte dhe Vangjel Dule, e beri deputet Edi Rama, po na deshi edhe post ministror ky recitues i rremë.

Kur e degjon duke folur, njeriu ben nji analizë, por kushe eshte Vangjel Dule? Nji patericë e politikes, nji njeri qe nderron karrige sa here qe i preket interesi, po jemi mesuar me “politikanet” tane.

Po le t’i kethehemi seances Parlamentare!
Pame nji parti demokratike te demoduar, çirreshin e gerthisnin Flamur Ndoket dhe Edi Paloket qe e kane ndyre emerin dhe vete Partin Demokratike.

Pse kjo situat kautike ne kete parti? A mose valle aty mbizotron diktatura komuniste e ushtareve te tipit Genc Pollo e Kastriot Islameve.

U tha qe shkuam ne Diber me Besnik Mustafajn! E habitsheme, Besniku te godasi veteveten,perkrahe Sali Berishes… e pa besuesheme, po si do qofte Dibra jua dha ate qe meritojne “demokratiket” e tipit te Sali Berishes.
Komunizmi e ka degjeneruar totalisht partin demokratike, nji parti qe eshte nana e kultivimit te drogave ne teritorin e Shqiperis, biles duke mbrojtur me pushken e pushtetit.

Sot ç’fare kerkojne qe ulurin ne paralament, pse nuke mblidhen dhe te analizojn gjendjen kaotike,mjerimin ne vetevete.
Populli e di mire se kushe jane ata qe kane marre penge partin demokratike,populli di mire se ç’fare demi i kane sjelle shqiperis dhe shqiptareve klika e Sali Berishes dhe Jozefina Topallit,dy figurat e zymta qe i sherbejne sherbimeve sekrete te Udebes-Jugosllave.

Pse çirreni, pse ulurini? Sepse u ka humbur arsyeja, u ka sosur durimi, humbjet jane te hidhura, po jane nji apele per kete opozit qe te reformohet nji dite e ma pare.

Ka fetyre Sali Berisha me kriminelet qe i shkojn pase te flasi ne foltoren e parlamentit.
Po shifni Flamur Ndoken, nji deputet rrugaç, aventurier dhe kriminel, nji Edi Paloka i pa afet politikisht ashtu siçe ishte ne gazetari nji kopiac i keqe.

Po Berisha eshte i zgjuar, sepse budallejte i duhen, ata e ndjekin pase,me shpresen se gjyshi do rikthet perseri ne pushtet,dhe ketyre sahanlepires presin te lepijn kockat.

Replikat e kryeministrit sot ishin shume argumentative, bindese, duke e paralizuar totalishte Partin Demokratike e kryesisht Jozefina Topallin e cila luan rolin e budallejte, logjik te mesme nuk ka.

Dje selia e SHQUP e ka marre nji sinjale nga vete themeluesit e PD, si Majlina Bregu e Eduart Selami, se partia eshte ne qorresokak, po shkon nga humbja ne humbje, po grumbullon aleat qesharak si Kreshnik Spahiun e ca funderrina tjera qe deri ne vitet 90 i sherbenin me devitshemeri sistemit Marksist-Leninist te E.Hoxhes, sot “demokrat”.

Njerzit e ndershem u distancuan nga politikat shtypse, grabiqare dhe mafioze te Sali Berishes, vendin e tyre e zune injorantet dhe rrugaçet qe mbi jetojn me anrren se demokracin do ta bejne pron te veten, jo zoteri, kohet po levizin ne drejtimin e duhure.

Partia demokratike te rreshtohet ne krah te Eduat Selamit dhe Majlina Bregut e cila tani e ka kuptuar se çfare eshte ne te vertet PD dhe grupi i uliganeve, vrastareve dhe hajduteve qe do mbeten ne historin e turpit.

Nji reformim i PD hape rrugen e shpreses qe ne PD te rikthehen demokratet e vertet, ata qe kurre nuk kerkuan te pasurohen me pushtetin,do ti kethehen jetes politike ata djem dhe vajza qe e duan shqiperin si te gjithe Europen, anrra e viteve 90, anderre qe e vrau Sali Berisha me kriminelet e SHQUPIT.

LULZIM BASHA DUHET TE LARGOHET ORGJENTISHT!
Tani opozita shqiptare te gjeje veteveten, demokratet e vertet ma te bashkuar se kurre.
Ata qe sodhen 97-ten, ata qe ndertuan fabriken e vdekjes ne Gerdec, ata qe vran me 21 Janar, ata qe shiten kufit detar, ata dhe vetem ata qe e lane Shqiperin dhe shqiotaret jashte dyerve te Europes.

Po keta, cili do qofte duhet te perbadhen me drejtesin, gjaku i viktimave te nuk jua fale kurre juve o “demokrat”. Po kur degjova Astrit Patozin te perrallis ne foltoren e parlamentit u stepa, frigacak, i shitur tek bota e krimit, o me force, o me vullnetin e tij, prisja qe Patozi te ishte kritiku i PD, te bente publike vjedhjet dhe manipulimet qe ka bere kupola ku ai militon nder vite. Turp per ty Astrit Patozi te tradhtoshe idealet e dhjetorit, ti je ne Partin demokratike nji hije, i shtyre, i perbuzur, po je nji “politikan” qe ndryshone sepse pergenjeshtron veteveten.

Po te flasesh per vjedhje dhe blerje votashe eshte tupe per ty Astrit Patozi, mos u struk si frigacak, je i merakosun se çfare do ndidhi pase nji viti!

Pase nji viti keni nji humbje te katert dhe ma te turpsheme, sepse krimi ju ka kamufluar, jeni te marrur penge.
Kushe guxoje te ngre zerin ne kohen e Enverit u pushkatua, ne kohen tuaj z. Patozi i “aksidentuat”, ashtu si te ndjerin S.Olldashi, keni goje te flisni, turp dhe vetem turp.

Po s’shpejti ti dhe shoket tuaje do ta keni fundin fatale, i keni lyer duart me gjakun e popullit, keni vjedhur ç’fare qe ne shqiperi, e sot na perrallisni me pa turpesin ma te madhe.

Kupola e SHQUP-it me Lulin dhe shoket tuaje o Patoz do perfundoni atje ku nuk jua merre mendja.
LLumi perfundon tek llumi, ju ju ka mbuluar dhumi i turpit ne çdo pjes te jetes tuaj politike, ju keni nji semundje bota e krimit lindi aty ne shtepin tuaj o Patoz, ju mbodhet hashashin, ju shkaterruat jeten e shqiptareve, ju vrat themeluesit e PD, afruat kriminelet e botes se krimit.

Largojuni sa nuk ashte vone nga e keqja qe ju ka marre penge.
Ujqerit dhe kulçedrat qe duan gjakun e shqiptareve, na kane treguar ne tete vite te qeverisjes tuaj o Patoz, vetem nji fjalë si fund.

Mjere Partia Demokratike per dhumin qe ka ne SHQUP, mjere Shqiperia qe s’ka opozitarizem. Mjaft, mjaft na keni dhunuar o te shitur tek bota e krimit.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here