Truproja e Azem Hajdarit, Marian Gryka, nuk resht së kërkuari drejtësi për ata që inskenuan vrasjen e dëshmorit të demokracisë

0
1197

Marian Gryka: Ju pershendes perzemersisht zoti Musa juve personalisht per kurajon dhe guximin per zbardhjen e te vertetes poashtu pershendes me qindra e mijera Shqiptare qe me kane perkrahur e me jane gjendur cdo dite ne krah per bindjet dhe idealet e mija te cilat plumbat ia prene ne mes Azem Hajdarit… dhe ju rithem atyre se nuk di te ndryshoj por nuk do ndalem kurre se luftuari per te derguar perpara drejtesise organizatoret e vrasjes se Azem Hajdarit dhe zbardhjen e pengut te mbareshqiptareve vrasjen e shekullit me 12 shtator 1998 perpare selise se PD-se…

1. Pyetja qe ju drejtoni duke krahasuar Ramiz Aaline me Sali Berishen mendoj se si pyetje eshte teper e vlefshme per publikun por ndarja nuk egziston pasi Berisha dhe Alia nuk kane qene kurre te ndare biles as sot qe njeri nga te dy vdiq ato shpirterisht idealisht mbeten te pandare, faktet tregojne cdo detaje kur ne vitet 90 po rrezohej komunizmi dhe Ramiz Alia po bente baterdine me vrasjet ne kufi me shpejtesi me urdher te Ramizit u thirr mbledhja e komitetit qendror per situaten e krijuar ne vend sidomos ne Tirane dhe ne oret te vona te nates byroja komuniste po zgjidhte lojtarin zhol qe duhet te fuste ne radhet e studenteve pasi komunizmi i kishte ditet e numeruara dhe ne krye te studenteve ishte Azem Hajdari, mirepo dy kandidatura qe u propozuan nga jugu nuk u votuan nga byroja pasi Azemi ishte nga Veriu pra u donte me doemos nje Verior te ishte sozia e Ramizit tek studentet, dhe ne oret e vona te mengjesit ne zyren e Ramiz Alise u zgjodh emisionari i byrose komuniste nga Veriu dhe ky ishte Sali Ram Berisha me pseudonimin (Penicilina) dhe ky kishte çdo skenar dhe çdo projekt te pergaditur per te shkaterruar Dhjetorin 90 te pasi hakmarrja e komunisteve ishte e madhe, per te vrare pas shpine kedo qe nuk do ishte dakort me kete plan pushkatues dhe per te parrezikshmet te kishte rrahje perjashtime dhe presione,Sali Berisha doktori profesor vrastar e zbatoj kete plan pike per pike keto 25 vite.

2. Azem Hajdari e kishte shpirtin e bardhe dhe mal te madh e jo vetem per elektoratin qe e votonte e jo vetem per ne qe jetonim cdo moment me te por zemra e Azemit ishte e madhe per te gjithe Shqiptaret dhe kjo zemer nga e gezuar qe u rrezua kominizmi ,kjo zemer filloj te lendohej nga dita ne dite me qeverisjen e pare te PD se qe vete Azemi themeloi ku kjo parti filloj te kthehej ne nje babezi te vertete po arrinte deri aty qe Presidenti i Republikes i asaj kohe i dale nga PD Sali Berisha filloj sulm ekstrem ndaj Liderit te Dhjetorit Azem Hajdari,pra partia e pare pluraliste ne vend po ndiqte rrugen komuniste me ne krye Sali Berishen,ku deri ne ato vite ishin vrare Arben Broci Bujar Kaloshi Abdyl Matoshi dhe pyetja ishte kush e ka radhen pas ketyre qe do te thoshte komunistet vazhdonin te vrisnin e te hakmereshin, por edhe zhvillonin bizneset e tyre me ane te kordinatorit te tyre Pjeter Abnori ne embargon e karburanteve ku Berisha bente biznes me Miloshevicin dhe Arkanin dhe kryetari i SHISH Gazidede ishte projektuesi i vrasjeve ne leter me urdher te Saliut, kete kundrabande e denoncoj publikisht ne parlament Azem Hajdari dhe e cuajti parlamentin tregti e zeze ne dam te shqiptareve ne Kosove ku nder te tjera ju tha,e gjithe bota ja ka mbyllur dyert Miloshevicit ndersa ju beni biznes me te dhe une Azem H ajdari ju pyes sot pse po e beni kete,pse po e vrisni Kosoven,pse ju frikeson Cameria pse nuk zbatoni ato cfare SHBA JU DHA MBESHTETJE MAKSIMALE TE PERNDJEKRURVE DHE SHQIPTAREVE KUDO?

Dhe pas ketij fjalimi te ashper kur dolem ne kafe Azemi i tha nje kolegu deputet B,K, e di qe eshte merzit shume byroja komuniste me mua por une nuk ndalem dhe ju skeni zgjidhje tjeter perveq pabesise!! Dhe pas kesaj Sali Berisha me lakejt e tij cfareeeee nuk kane genjyer e shpifur per Azemin per te demtuar figuren e tij, çfare nuk shkruante gazeta RD me urdher te Saliut derisa i thane Azemit edhe agjent pastaj kundrabandist etj, biles kohet e fundit Saliu me UDB shat e tij me qellim ju thote kur beni artikuj futeni qe gjoja ka qene edhe Azemi ne kundrabanden tone etj, pastaj nuk po i ecnin skenaret dhe pabesite dhe doli tek vrasjet,dhe hodhi skenarin per ta perplas me Haklajt e Tropojes Azemin duke i derguar fjale se Azemi ju ka vrare vellane etj pra Sali Berisha cfare nuk po kurdiste, dhe tek vrasja e Azemit doli pasi e perjashtoj Azemin si deputet i PD se si anetare i kryesise se PD se por edhe nga cdo funksion tjeter pra e hodhi ne rruge per ta pas me te lehte vrasjen e tij, mirepo Azemi e kishte detyrim burreror nje sqarim me plakun e haklajve sepse ato po i perdorte politika!

Dhe plaku i haklajve mberriti ne zyren e Azemit ku u sqarua cdo gje dhe u inqizua cdo detaje dhe tani dihej kush fshihej pas kesaj pabesie per te krijuar vrasje te tjera pasi deri ne ate moment ishin vrare 150 djlem ne tropoje dhe nje kasete e mori plaku dhe nje e mbajtem nenune e kam deklaruar dhe e deklaroj me pergjithsi te plote se Haklajt me 12 shtator erdhen te vrasin Sali Berishen e jo Azemin pasi ate nate Azemi ishte ne Fier dhe po ta kishin ate plan do ta vrisnin pa mberritjen e tij tek PD ,poor edhe kur mberriti Azemi tek PD tek selia Fatmir Haklaj dhe pushkatuesit e tjere ishin aty dhe Azemi ju kaloj ne kembe mu para syve pse nuk e gjuajten apooo te pakten ti flisnin, poashtu Azemi u fut ne kafe per 15 min ndejti aty pse nuk e gjuajten,,,???!

Jo jo Haklajt kishin pune vetem me Sali Berishen ,dhe une sot i drejtohem perseri Sali Berishes kush eshte personi qe urdherove per ti merre Azemit telf pasi Azemi u rrezua nga plumbat,,pse nuk shkove asnje dite perpara drejtesise per vrasjen e Liderit te Dhjetorit pasi jeni thirrur disa here,pse per 8 vite qeverisje ne postin e kryeministrit nuk guxove te rihapesh ceshtjen Hajdari,as edhe nje kerkese me shkrim nuk u be,pse PD qe ne vitin 1998 kur u vra Azemi nuk ka bere cofte edhe nje kerkese te vetme me shkrim ne prokurori e asgjekundi per rihapjen e ceshtjes Hajdari,pse ti Sali Berisha nuk e zbardh kaseten e plote qe i more ne spital Zenel Nezes te plagosur por genjeve shqiptaret e ju the e cova tek ambasada e SHBA se ,ti por edhe gazetari yt! Ylli Rakipi deshmitar dhe inqizues i kesaj kasete pse nuk e zbardhi ate kasete publikisht pasi i plagosuri ka folur ne momente duke kujtuar se po vdes e duke mos ditur cpo ndodh mirepo ne ate kasete ai ka thene cdo detaje ckane thene pushkatuesit per ty,ckane thene Genc Pollo etj qe e futen ne kuth Azemin e nxoren ne prite ne ate kaseste eshte thene gjithcka cfare kane biseduar ne PD me Azemin organizatoret e vrasjes se tij por edhe cka thene vete Azemi para se te dilte pooor edhe cju ka thene cunave para se ta vrisnin,dil Sali Berisha e publiko kaseten se pas saj kaseta te tjera per ty dalin!!

E pyes sot Sali Berishen çfare pazari bere me Arben Imamin para vrasjes se Aazemit,pse takoj Arben Imami pushkatuesit perpara vrasjes,ku pas vrasjes se Azemit ti i dhe shperblimin dhe e vure minister Mbrojtje!! Ne e dime se drejtesia ne Shqiperi ka vdekur dhe je burrnuar me vrasje ti Sali dhe ca lepuj qe krihen si Luane. Sot ti Sali je prokuror dhe president i republikes sot ti je Kuliqi i kontrollit te shtetit sot ti vazhdon dhe kercenon me fortezat e tua pasi fatkeqsisht Shqiptaret votuan Edi Ramen per kryeminister qe cdo dite shikon Remzi Hoxhen ne enderr por nuk e permend dot, shikon Gerdecin dhe nuk e permend dot, me paturpesine me te madhe perkujton 21 janarin qe i beri Metes akuzat me te renda dhe Saliut dhe sot qeveris bashke me te,sot shikon ne enderr Artan Santon dhe pin kafe e han dreka me vrasesit,dhe shijon detin me Fullanet vrases te Santos,dhe si nje kryeminister i deshtuar shume shpejt te futi historia ne rreshtin e Saliut ku bashkarisht si shume te tjera cpermendem me siper vrate dhe mbuluat Sokol Olldashin duke bere tre ekspertiza, nje nga organizatoret,nje nga vrasesit pas aksidentit vrases! dhe nje te policise qe mberriti pasi ishte pastruar cdo gje…

3. Te gjithe e kane marre shkuarjen e Azemit tek Nikoll Lesi, Koha Jone si nje inat apo dredhi e Hajdarit,jo jo e para e punes ne kte kohe Nikoll Lesi ka qene i kercenuar gjate gjithe kohes nga urdherat e Saliut ndersa Azemi u be anetar bordi tek gazeta pra kto vlera te medha kishte ky njeri,kur Saliu e gjithe klani i tij sulmonin Nikollen e gazeten koha e jone,Azemi u be anetari i bordit te gazetes kunder te veteve dhe perplasja u be e eger, une me Azemin shkonim çdo mengjes e mernim Nikollen tek shtepia pasi shtepija e tij rrinte e rrethuar nga cakejt e Saliut per ta goditur, Nikolles i kujtohen mire keto, tani pasi u rikthye tek gazeta mund ti kujtoje me detaje e ti publikoje!,pra Azemi ishte me jeten e tij mbrojtja e shtypit te lire e te pamvarur!

4. Grushti i shtetit i asaj dite ishte i parapergaditur me detaje nga e gjithe elita komuniste me ne krye Berishen pasi qe me Skenderbeun hero si Azem Hajdari me ate popullaritet e respekt Shqiptaret nuk kishin pare dhe kjo i demtonte organizatoret e kesaj vrasje pra ky grusht shteti u parapergadit per te ulur sa me poshte figuren e Azemin ku ne te vertete edhe te vrare e kishin frike sikur ishte gjalle! dhe ai grusht shteti u be nga Saliu me tropojanet e tij bashke me disa kosovare te ish Fark,UCK se qe moren pjese ne pushkatimin e Azem Hajdarit dhe Ahmet Krasniqit.

5. Atentati im i sterperfolur ne media me versione te ndryshme,dhe me shpifjet e Sali Berishes e te Jozefina Topallit pasi e moren vesht qe une shpetova dhe nuk kisha vdekur i goditur nga 8 plumba pra nuk ju doli me rrezultat pushkatimi ky atentat ka ardhur direkt pasi Shoqata Azem Hajdari ku une jam kryetari kesaj Shoqate ka kerkuar me shkrim publikisht ish PROKUR SE PERGJITHSHME INA RAMA rihapjen e ceshtjes Hajdari dhe arrestimin e Sali Berishes si deshmitar organizator,dhe si akuzues me emra publik,ku per vrasjen e Azemit akuzon Nanon Gjinushin,Klosin Taulant Dedjen etj,,dhe nder te tjera i thame ksaj prokurore jemi ne pritje te pergj dhe te veprimeve nga institucioni juaj:!,pra pas kesa ne oret normale te darkes jo vone me organizuan atentat per te me dhene pergj e kesaj prokuroreje dhe te maskuar si police me dolen perpara dhe me goditen pas kesaj atentatoret jane larguar me skaf nga liqeni i shirokes drejt krahut tjeter dhe kane dale ne Malci te Madhe Koplik,direkt pas kesaj pasi dola nga koma me vjen drejtori i policise e me thote me thuaj vetem nje emer ku dyshon se mistri me mori ne telf e me tha thu them,ku minieter rendi ishte ai qe ishte ne vrasjet e 21 janarit L Basha!,ok ju thashe po ju jap emrin publikisht dhe ata u bene gati dhe une ju thashe ata qe me ben atentatin je ti bashke me ministrin tend!,nga ai moment situata u acarua dhe ekspertiza e Shkodres e dale nga policia lokale doli qe Marjan Gryka eshte qelluar nga njemeter e gjysem distance dhe kjo ekspertize u publikua ne tv ne media derisa gazetari Artan Hoxha e publikoj kudo,pra qeveria doli vrasese,ne kto momente pasi e shfaqi tv rozafa, ATN 1,dhe Antena Nord ne qytetin e Shkodres kete ekspertize te dale nga eksperti i policice Dhori Toti,,me shpejtesi Jozefina Topalli shkarkoj shefin e kesaj ekspertize zotin Toti dhe sollen eksperte te tjere nga tirana!!,pra ekspertiza e dyte ishte Topallshe!,dhe pas kesaj filluan me shpifje per vetplagosje me presione pooor edhe me dergonin figura te larta te partise qe te pranoja poste ta mbyllnim ceshtjen por edhe gojen, dhe vazhdoja luften dhe deklaratat ne media me akuzen kunder tyre,duke e pare se nuk pranoj rreshfetet e Saliut,ata me arrestuan,pra arrestuan njeriun qe e lua me gjak 2 prillin ne Shkoder, Nenkryetarin e shoqates 13 Dhjetori, anetarin e kryesise te PD se dhe arrestuan Presidentin e Pergjithshem te Shoqates Mbarekombetare Azem Hajdari, pra skenaristja e ketij atentati eshte Jozefina me ca Jozef te tjere me forteza sot!

Dhe pasi me liruan pas nje muaji sepse plaga po rendohej,gjate kasj kohe perseri e njejta gje me propozime karrigeje dhe biznese por une vazhdoja akuzat ndaj tyre dhe kerkoja drejtesi,dhe Saliu duke e pare se ofertat ishin vetem genin e sofres se tij dhe jo timen urdheroj per heren e dyte arrestimin tim, kete rradhe per shpifje ndaj policise pra ndaj atyre qe me vrane! Pra pas atentatit u burgosa dy here sepse Saliu nuk ishte i qete, por mua keto nuk me friksonin por me bene Luan sepse isha mesuar kur ishte Azemi gjalle, te tilla gjera i bente Sali Berisha edhe Azemit derisa e futi ne kurth, per lene per nje here tjeter kte teme dua te permend nje tropojan emisionar i Saliut ishte drejtorit i burgut te Shenkollit ne Lezhe ku une isha ne spitalin e burgut, ky eshte zoti Valbona ku sot e njohin te gjithe ky bente te gjitha pazaret e droges qe u fuste ne burg e armeve qe fusnin ne burg te oijeve alkolike etj. te lirimit te krimineleve dhe ishte njolle e zeze ne burgjet Shqiptare ku i fuste te burgosurit te thereshin te rrifeshin e te masakroheshin,ky njeri kishte dhene cdo urdher per presione e kercenime kunder meje por une e kuptoja sepse suita e tij dhe ish kusherinjte e tij ishin pjesmarres ne vrasjen e Azem Hajdarit dhe ky nuk mund te degjonte ne burg emrin e Azemit kenget qe vendosnim cdo dite e aq me teper fotot e Azemit qe ishin me shumice te ngjitura ne muret e biruces dhe ky lepur trim provizor ne ora 1 te nates dergonte policet me maska gjoja per kontroll dhe me shkyenin fotot,kam kohe qe pergadis nje artikull per kete ordiner te Saliut por shpejt do ta botojme me detaje te thella!

6. Une nuk kam bere kurre diskriminimin e askujt e as te Saliut por gjithmone i jam drejtuar publikut per sqarim dhe organeve perkatese per veprim duke denoncuar vrasesit dhe organizatoret e kesaj vrasje te shekullit e aq me teper per tju thene gjithmone te veteten shqiptareve si President i Shoqates Azem Hajdari dhe fatmiresisht kam qene deshmitare shume gjerave kur Azemi ishte gjalle dhe gezoj sot shume info per figurat e politikes shqiptare qe vetem kunder vendit te vet punuar,ato cfare kam deklaruar per Saliun nuk i heq asnje presje dhe lufta ime ska te ndalur derisa Sali Berisha te shkoje ne Hage sepse Shqiperise i ka vdek Drejtesia!

7. Ne zgjedhjet e shkuara parlamentare nuk fitoj PS por humbi PD qe do te thote Saliun e votuan 230 mije votues te PDse kundra sepse kanceri komunist po ju zinte frymen sepse kur nuk ka drejtesi do veproje vota dhe anetaret e degeve te partise shpresojne dicka ndryshe tek Basha!,ndersa kualicioni Rama Meta tregon me se miri qe Rama emitoj Saliun ne cdo drejtim korropsion krim saqe u shokua bota nga deputete kriminele dhe e familjarizoj partine duke mbajtur te dy postet etj dhe do jete perseri Meta qe do ta rrezoje kete,pra Rama na u be Saliu 2? S’KEMI NJE POLITIKAN TE ARRESTUAR? S’KEMI NJE PROKUROR TE ARRESTUAR? NJE GJYKATES? S’KEMI NJE VRASJE TE ZBARDHUR? dhe kryeminister i vertete sot eshte FULLANI! Pra Meta ka dale hapur qe kerkon karrigen e kryeminstrit dhe po punon se si ta arrije kete, Rama eshte ne opozite!

8. Reforma ne Drejtesi eshte thjeshte nje mashtrim i radhes i Rames Berishes etj sepse keta nuk duan Drejtesi dhe nuk duan Shqiperine e integruar sepse pastaj ju kontrollohen llogarite bankare etj.

Bisedoi me z. Marian Gryka, Gazetari Gjin Musa

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here