Sulmi i ISIS mbi ekipin e futbollit izraelit u parandalua, thotë Policia e Kosovës

0
429

Policia speciale shqiptare ruajti hotelin ku ekipi kombëtar i futbollit i Izraelit ka qëndruar përpara një ndeshjeje kualifikuese futbolli për Kupën e Botës. Policia tha të enjten se kishte prishur një komplot terrorist, që ka synuar një akt terrorist kundër ekipit të Izraelit dhe tifozëve gjatë ndeshjes së 12 nëntorit.

Milena Veselinoviqit, CNN17 nëntor 2016

(CNN) Policia e Kosovës thotë se ka prishur një sulm komplot të ISIS kundër ekipit kombëtar të futbollit të Izraelit dhe objektivave të tjera.

Këta terroristë prapa sulmeve të planifikuara ishin anëtarë të ISIS në Siri, tha policia.
Sipas policisë, komploti përfshin sulmet terroriste të sinkronizuara në Kosovë dhe në Ballkan, një nga synimet edhe ekipi kombëtar i futbollit të Izraelit dhe tifozët gjatë ndeshjes Shqipëri vs Izraelit më 12 nëntor.

Disa ditë para ndeshjes, zyrtarët njoftuan se ndeshja do të mbahet në një vend të ri – një stadium në Elbasan, Shqipëri për “shkaqe të sigurisë”.

Në një deklaratë të enjten, policia tha se ka arrestuar 19 persona, që besohet se ishin duke planifikuar sulmet.

Arrestimet u bënë në mes të 4 nëntorit dhe 15 nëntorit, ka thënë një zëdhënës i policisë.
Autoritetet thanë se ata gjithashtu konfiskuan armë, eksplozivë dhe materiale ekstremiste fetare gjatë bastisjeve të ndryshme, lidhur me komplotin e dyshuar.

Tetëmbëdhjetë nga të dyshuarit janë shtetas të Kosovës dhe një është maqedonas. Një i dyshuar u lirua pas 48 orësh. Të 18-të të tjerët do të mbahet në paraburgim për 30 ditë për marrjen në pyetje, thanë zyrtarët.

Ministria e jashtme e Izraelit dhe Shoqata e Futbollit izraelite nuk pranoi të komentojë.

CNN Catherine E. Shoichet ka kontribuar në këtë raport.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here