Si u shndërrua Kosova në tokë pjellore për ISIS

0
1629

Klerikët ekstremistë dhe shoqatat sekrete të financuara nga sauditët dhe të tjerët kanë transformuar një shoqëri një herë tolerante myslimane, në një burim të ekstremizmit.

Nga Carlotta Gall, 21 Maj 2016

PRISHTINE, Kosovë – Çdo të premte, vetëm disametra larg nga një statujë e Bill Klintonit me krahun lart në një përshëndetje të gëzueshme, qindra të rinj me mjekër bëjnë një shfaqje të gjunjëzuar, duke u lutur në trotuar, jashtë një xhamie të improvizuar në një ish-dyqan mobiljesh.

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Xhamia është një nga objektet e ndërtuara këtu me paratë e qeverisë saudite dhe fajësohet për përhapjen vehabizmit – një ideologji konservatore dominuese në Arabinë Saudite – ku para 17 vjetësh, një ndërhyrje amerikane çoi në çlirimin e Kosovës së vogël, nga shtypja serbe.

Që atëherë – shumicën e kohës nën mbikqyrjen e zyrtarëve amerikanë – paratë dhe ndikimi saudit e kanë transformuar këtë shoqëri një herë – tolerante myslimane, në buzë të Evropës, në një burim të ekstremizmit islamik dhe një linjë furnizimi për xhihadistët.

Lexo më tepër në anglisht, artikullin në The New York Times


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu