SHQIPTARI QE PO BEN EMER NE SPORTIN “RUGBY”

0
1182

Me 17 vjeçarin Lukserdo Laska.

Lukserdo Laska ishte vetem 3 vjeç kure s’bashku me prinderit e tije dhe vllain ma te madhe Elionin marrin rrugen e gurbetit pertej detit Adriatik ,diku ne brigjet e Italis.
Familjaret e kujtojn ate largim me dhimje,ne dhe te huaje e pa njeri,fati i perplasi ne qytetin bregdetar te Milazzios ne Sicili.
Si ç’do familje emigratore edhe Arben Laska me bashkeshorten Vera fillojn te ndertojn nji jete te re,dy femijet e vegjel,Elioni 7 vjeçar dhe Lukserdo 3 vjeçar.
Jeta ne mergim ka peripicit e veta, puna,gjetja e nji shtepie,arsimimi i femijeve,ma problematikja ishte te folurit,gjuha Italiane.
Te gjitha ngjarjet rrodhen me rrjedhen e jetes,dalngadal u sistemuen me shtepi,filluan nga nji pune sa per te mbijetuar,femijet u regjistruan, Elijoni ne shkolle dhe Lukserdo ne kopeshte.

Po si arriti Lukserdo te stervitej ne sportin e RUGBY?
Ja si na thote i jati Arbeni, djali kishte shume deshir kure e shifte ne televizor kete sporte te forte dhe burrnor,kerkoj qe ne klasen e pare kure ishte vetem 6 vjeçe, u muer ne stervitje,nji fenomen i vertet,edhe pse vritej, edhe prinderit i thonin te hiqte dore nga ky sport teper i rande, Lukserdoja me lot ne sy thoshte, edhe sikur te vritem ç’fare do qe te ndodhe une nga ky sporte nuk largohem,dhe ashtu ndodhi.

Lukserdoja bene emer shkon duke u pjekur dhe duke u bere nji sportist me emer.
Une ndihesha krenar thot Lukserdo kure te gjithe therrisnin forca Albanezi Lukserdo.
Ekipi i qytetit te Milazzos vjen per nji ndeshje miqesore me ekipin e Romes, sapo fillon ndeshja Lukserdo damtohet po nga gara djaloshi trup shkurter po muskoloz nuk pranon te terhiqet, nga gara Lukserdo nuk largohej edhe pse kishte dhimje,kishte damtuar dy brinje.
Emeri i Lukserdos rregjistrohet diku ne nji bllok shenimesh te nji tranjneri te njohur ne spotin e RUGBY ne Rom.
Shqiptari nga Laçi i Kurbinit para pake kohesh,pai mbushur te 17 vjetat i dergohet nji kerkes klubit sportiv te Milazzos, sportisti Lukserdo Laska ti lejohet transferimi pran klubit te sportit ROGBY te Romes, nji superiz, nji shqiptare do afrohej pran klubit te njohur te Romes.
Kuroziteti me shtyri te takoja trajnerin e Lukserdos z.Fabio Ianni i cili na flete me respektin ma te madhe,ky Albanezi trup shkurtes,sy qeshur po shum luftarak,nji sportist me nji te ardhme te shkelqyer,Lukserdo bie ne sy per shpirtin luftarak,korrektesen ne stervitje,i sjedheshem me shoket,shume i disiplinuar ne fushen e lojes.
Per momentin jeton large prinderve ketu ne Rom,po nuk e jepe veten ky djaloshe, sinqerishte me thote trajneri ndihemi shume mire me ardhjen e ketije djaloshi, vete ekipi ka marre gjalleri me Luserdon.
Ne mesuam qe edhe ne Tiran ne Albania ishte krijuar ekipi i RUGBY, e pyetem Lukserdon edhe pse i ri,sie shifte krijimin e ketij sporti ne Shqiperi,ai buzqeshe,po na pergjigjet pa ngurim,besoj se shqiptaret do bejn emer ne kete sport,sepse shqiptaret jane te forte fizikishte dhe kane shume seder ne fushen e lojes.

Ju ku do perferonit te luani Lukserdo?
Une kame objektivat e mija,dua te behem sportist profesionist,te lua per botrorin,po nuk eshte e thanun qe nuk do te kontriboj per vendin tim,jame Laçian,jame biri i shqiperis,edhe ketu dua te jeme sportist i mire,po gjithmon mbetem shqiptar.
U ndjeva mire kur u largova nga qilimi i bleret ku po stervitej i riu shqiptar Lukserdo Laska,e urova me zemer,paç suksese Lukserdo,na nderon emeri ijot ne klubin “UNIONE RUGBY CAPITOLINO”

Gjin Musa, gazetar në Romë.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here