“SHQIPTARË DHE SHQIPTARE” KESHTU U DREJTOHET NGA FOLTORJA E PARLAMENTIT GJARPERI HELMUES SALI BERISHA

0
297

Gjin Musa, gazetar dhe analist i pamvarur.

Ju Shqiptare dhe shqiptare qe jo pak ne keto 26 vite “demokraci” jeni pre e partive politike, keni mbushur sheshet dhe rruget, ne lufte vllaj me vllan, a thue se nuk kemi nji gjuhe dhe nji flamur.

Partit politike e kane tadhur kete populle sipase deshirave dhe interesave politike.
Shqiptaret e paguan me gjake demokracin, po e moren kulçedrat e komunizmit, e grabiten, e dhunuan fjalen demokraci, e vran ne mese te dites, ne mese te Tiranes, po deri tani nuk dinim fajtor te vertet!!! Dihej qe Sali Berisha ishte urdher dhanesi, po drejtesia heshti, nji heshtje qe flinte ne nji krevat, me gjarperin helmues Sali Berisha.

Ne 26 vite “demokraci” populli shqiptare ka provuar ato qe nuk i kishte provuar ne dy luftat botrore. Shqiptaret nuk kishin provuar ase ne afro 50 vite te diktatures te ketilla maskarada.

Fati i keqe i shqiptareve,qe sistemi komuniste na la pase nji Serbo-Rus, nji diktator mai rrezikshemi qe ka njohur shqiperia ne keto 104 vite shtet.
Ramja e murit te Berlinit ishte fundi i komunizmit, Ramiz Alia pase vizites ne SHBA ndryshoje diçka ne drejtimin e vendit, pushteti do ndryshonte, pluralizmi politik do zevendesonte mbledhjet sekrete te organizatave te partis se aso kohe.

Ne takimin me intelektualet ishte i pranishem edhe Sali Berisha, fjalimi i tije ne kete takim ishte nga ma servilet, Ramiz Alin E bene shejte, te drejtë dhe te pa korruptuar, biles me gojen e vete Sali Berisha e veçonte nga antaret e tjere te Byros politike te asaj kohe, shokun Ramiz Alia ky “demokrat” e bene njeriun ma me diapazon ne politiken e asaj kohe.

Sali Berisha si i llastuari i bllokut i nuhaste gjerat me shpejt se te tjeret, miqesia me familjen Hoxha i krijonte mundesi informacioni deri edhe sekret.

Ashtu si koha do ta vertetonte shpejte qe Sali Berisha punonte per llogari te sherbimeve sekrete Serbe, kete histori e kame trajtuar me detaje ne shkrimin “Biografia e S.Berishes” botuar ne shume gazeta mrena dhe jashte atdheut.
Eshte e vertet se eshte kohe e humbur te merresh me S.Berishen! Po per interesat kombetare duhet qe me çdo çmim te ju themi shqiptareve te verteten ashtu siç eshte.

Fatkesia e dhjetoristeve te 90, te cilet tani Berisha po kerkon ti baltos, duke i quajtur “bijet e eterve”sepse vete Sala ishte i birir i “eterve te dreqit” qe nga dita qe u ule ne karrigen e presidentit te republikes Shqiperisë i ra uji i vale ne çdo pjes te trupit.
Nji president gjoja “demokrat” po ne xhep ruante teseren dhe idealin Marksist-Leninist, i kujtoheshin lotet dhe ofshamat ne vdekjen e Enverit. Ujku qimen ndryshon, po vesin jo, jo nuk mundet ta harroje.

I perbetuar perpara agjentures Serbe, sepse ata nderhyn qe Sali Berisha te ishte kryetar i PD dhe pastaj president i republikes, qe Shqiperinë ta mbante penge per konjekturat e huaja.

Skemat piramidale te udhhequra nga llogaritari Ridvan Bode dhe te mbikeqyruna nga S.Berisha rjepen pasurit e popullit, parat u trasferuan jashte Shqiperis, populli u rebelue, Shqiperia po perjetonte ditet ma te veshtira qe nga viti 1912 e deri ne vitin 1997.
Sali Berisha jepe urdher te blindohet Tirana, familjen e largon drejt Italisë (dy femijet, Argiten dhe Shkelzenin). Lirin e murosin ne nji bunker qe te mos i rrezikohej jeta.

Shteti ra, ushtria, policia, gjithçka tashma ka kaluar ne duaret e bandave, njeri preje atyre qe ju qendronte ne balle bandave ishte aktori, po mjerisht kurre su be aktor, ky ishte Arben Imami, i cili kishte vendosur te mesynte Tiranen, me tanke dhe te vriste Sali Berishen…
Tashma bota demokratike po shifte mjerimin e nji vendi te sapo dalur nga diktatura, po nderkombetaret prisnin qe fajtoret te dilin perpara drejtesis, kjo nuk ndodhi sepse Sali Berisha si nji dhelper e zgjuar diti ti mashtroje politikanet e tjere si te majt dhe te djathe, shpetoj pai hyre nji gjemb ne kame.

Ne vitin 2005 rikthehet ne pushtet,premtime marramendes, qe kurre su realizuan, qeverisja me duar te “pastra” ishte motoja e fushates, lufta ndaj korrupsioni, pune dhe mireqenie, shtet dhe ligje! Po cila nga keto u be realitet?per fatin e keqe ndodhi e kunderta, filloje te lulezoj droga dhe mafia qe kontrodhoheshin nga shteti Berisha, grabitjet, vrasjet, pa punesia kishte zymtuar jeten, prerje shiritash vende e pa vene, rruga e kombit ndertohet po me nji kosto qe asnji vende i BE nuk do ta kishte pranuar ate kosto marramendese, po ne kete kosto nuk mungon edhe dora e ishe ministrit te trasporteve Lulzim Basha, me nji dore 230 milion dollare vidhen te vertetuara nga kontrolli i shtetit te Berishes, po kalojn ne heshtje si shume vjedhje e plaçkitje tjera.

Po kure zodhumi behet i madhe te pelcet ne dore thot populli:
Fabrika e vdekjes ne Gerdec qe ishte kryekeput e familjes Berisha me mbikeqyrjen e ish ministrit te mbrojtjes Fatmir Mediu, i cili duhej te ishte duke vuajtur denimin akoma ne burge! 26 te vdekur dhe mijona e miljona damtime, Berisha heshte, struket si struci, nderkombetaret kerkojn nji hetim te plot per ate ngjarje qe Shqiperia se kishte perjetuar kurre ne jeten e saje.
Ministri mjeran i drejtesis qe nuk dinte se çfare eshte drejtesia Aldo Bumçi fshete te gjithe dokumentat e Gerdecit, po dua t’i kujtoj mumjes Bumçi se nji dit do gjykoheshe per kete krim shteror.

Tani fajin ja lane drejtesis!
Jo drejtesia dhe prokuroria do te shperthejn nji dite, do thone te verteten,vertet jemi te korruptuar, po na ka korruptuar politika,pyesni Sali Berishen sa miliona jane dhane gjygjetareve dhe prokuroreve per te mbyllur Gerdecin, 21 Janarin çeshtjen Meta dhe s’fundi Fullanin.
Tani organi i prokuroris dhe aje i drejtesis jene ne te drejten e tyre legjitime qe te denancojn ata qe i korruptuan me forcen e pushtetit.
Emerimi nga Sali Berisha i Bujar Nishanit ne postin e presidentit kete qellim kishte qe te mbanin penge drejtesin.
Populli ka nji fjale flori, ku thote: kushe vret vetin veçe dreqi ja merre gjakun.

Kjo ndodhi me Sali Berishen ne emisionin e Sokol Balles, aty u deklarue publikisht se ishte autori dhe urdherdhanesi per vrasjet me 21 janar perpara ne sheshin e kryeministris. Sali Berisha deklaroje qe do vriste edhe kryeministrin aktual Edi Rama, besoje se nuk doi duhej asnji deklerat tjeter, nji prokurorie sado naive te ishte, po duhej ta kishte thirrur Sali Berishen orgjentisht si te pa ndehur…

Shqiptare dhe Shqiptare,qe shpesh here Saliu ju drejtohet me ironin e mashtrimit, tani nuk keni ç’fare prisni, Shqiperis dhe shqiptareve i duhet kethyer dinjiteti, te cilin nji vrastar si Sali Berisha e ka perllosur dinjitetin e vendit tone.
Sot duhet rrethuar parlamenti,te gjitha institucionet e drejtesis, me thirrjen e “Duam shqiperin si gjithe Europen” e duam drejtesin te na beje drejesi, e duame shqiperin Europiane, kriminelet dhe vrastaret prapa hekurave te burgut.

Nuk ka ma te djathte dhe te majte, jemi shqiptar, po jo me 100 parti, secila rrene dhe mashtron ne hesapin e vete.
Parlamenti orgjentisht duhet te nxjerre nji ligje per partit “politike”duhet redaktuar numeri maksimumi tre parti politike te kete shqiperia, ne nuk jeme mate medhej se Amerika dhe shume vende demokratike. Krijimi i ketyre partive pa asnji kriter damton unitetin, damton perparimin e vendit.
Edhe ketu drejtesia te veproje pa asnji meshire, ti kethejm popullit dinjitetin e grabitur nga bandat politike te ç’fardo ngjyre qofshin.

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu