Shqipëria, pa u pastruar politika, nuk mundet të bëjë reforma

0
319
Po ngarkohet...

Gjin Musa, Gazetar dhe analist i pavarur.

Tashma shqiperia dhe shqiptaret jane penge i korrupsionit politik.
Flitet e s’terflitet, per korrupsionin!
Po korrupsioni eshte ne zemer te partive politike, politika dhe pushtetaret e saj kane korruptuar deri ne degradim medien, gjyqesori eshte i korruptuar, po eshte korruptuar nga politika, arsimi, mjeksia ushtria nuk ka ministri qe te mose jete e korruptuar nga kupola Parti-Pushtet.

SHBA dhe BE po trumbetojn me te madhe Vetingun, loja e radhes me shqiptaret, asgja konkrete.
KQZ i heqe mandantin dy deputeve dhe kryetarit te Bashkis Kavaje, urdher politik apo kushtetues?
Shqiptaret jane s’ter-regjur me rrenat dhe mashtrimet e politikes 25 vjeçare.

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Pse politikanet dhe pushtetaret nuk shkojn vete perpara drejtesis, per te rrefyer gjynahet e pa funta?
P o jetojm kohen e krimit politik,nji kohe qe nuk po di te na largohet nji here.
Flitet per “demokraci” po asnji here per krimin dhe korupsionin e politikanve dhe pushtetareve,shahen ne sadhen e parlamentit,po miljardat ndahen neper kafe dhe darka luksoze.

Po ne cilin vende te BE duhet te ndeshkohet drejtesia pau ndeshkuar ai qe e korruptoj? kjo ndodhe vetem ne shqiperi, ku nji ambasador i nji vendi mike ka nene hyqem presidentin, parlamentin dhe qeverin,mire bene!po ku jane rezultatet, ku jane arrestimet, ku jane ata qe vodhen dhe vran shqiperin, te lire, biles me budigarde, dhe ambasadoret kerkojn te na mesojne, prapë mire bejne, po duhet ta dine se shqiptaret jane shume te zgjuar, biles politikanet e Shqiperisë kane bere ato qe bota nuk i ka provuar.

A nuk eshte Sali Berisha, qe shkaterroj te gjithe ekonomin shqiptare me skemat piramidale, pasi vodhi dhei trasferoj jashte Shqiperisë parat e popullit, Shqiperisë i vuri flaken ishe presidenti i Shqiperis Sali Berisha, po sa dite burge beri per kete krim shtetror, qe minimaia do ishte denimi burge te perjetshem… po Saliu jetoj ne qetesi, per tu kethyer ne pushtet ne vitin 2005 dhe qe viti 2013 qe ky dallkauk i shtetit shqiptar nuk la gje pa vjedhur me familjen e tij dhe sekseret e Shkelzenit.

Gerdeci ngjarja tragjike,po nuk e tundi prap Saliun dhe ase ishe ministrin Fatmir Mediu,sepse i mbrojti ishe ministri i drejtesis Aldo Bumçi,i cili duhet te ishte prej vitesh prapa hekurave te burgut.

Edi Rama bashkeqeverisje me krye hajdutin Ilir Meta, qeverisje eshte kjo? kjo eshte nji loje sae turpsheme, po aqe e pa moralsheme.
Parlamenti shqiptare, nji nder parlamentet ma te turpshem qe ka njohur shqiperia qe nga 1912 e deri me sot.
Ne ate salle te parlamentit jane te veshur me mandatin e deputetit, njerëz te pa shkolluar, te pa moral politik dhe njerzor, njerz qe jetojn me boten e krimit dhe te korrupsionit, njerëz qe kane vene pasuri marramendese me parat dhe pronat e popullit.

Ku mundet te kemi drejtesi, kure parlamenti eshte jashte funksionit,parlamenti eshte politik,jo ligje beres per te miren e vendit.
Jemi ne vitin 2017, duame te shkojm ne zgjedhje te pergjithsheme parlamentareve po me keta bandit, po me Sali Berishen e Ilir Meten, pa anshkaluar kryeministrin Edi Rama i cili eshte large ndertimit te nji shteti ligjor, kryetari i ekzekutivit, duhet te kerkoje ndihmen e nderkombetareve, qe te sjedhin orgjentishte, ekspert dhe prokuror qe keta bandit te shkojn prapa hekurave te burgut, keshtu shkohet ne zgjedhje, jo me perralla kote, tani ju ka ardhur fundi rrenave dhe mashtrimeve.

Ne se ne si populle mendojm, qe nuk kemi burra dhe gra,djem dhe vajza qe te marrin fatet e atdheut ne dore.
Kasta e s’tervjetuar dhe s’ter korruptuar me ne krye Sali Berishen duhet te perbadhen me drejtesin,po nji drejtesi nderkombetare doe pastronte shpirtin e shqiptareve.

Cilet gjyqetar do ndeshkohen?
Gjygjtaret qe shpetuan Saliun dhe Ilir Meten nga burgu… jo, jo keta gjygjetar jane pasuruar nga keta politikan te s’terkorruptuar, prandaj Ambasadoria e BE se ambasadori i Amerikes do jete ne ikje,ka nji detyre madhore perpara shqiptareve dhe nderkombetareve, afrimin e prokuroreve dhe gjygjetareve per te marrur si te pa ndehur keto dhumra qe e dhunuan shqiperin dhe shqiptaret ne keto 25 vite.

Zgjedhjet e pergjithsheme jane ne dilemen e anulimit!!!!
Pastrimi i politikes detyr e dites per vete popullin Shqiptare dhe ate nderkombetar.Po nuk denuam shpejte hajdutet dhe vrastaret, Shqiperia dhe vete Shqiptaret duhet ta bojkotojn votimin, nuk ka vote demokratike per aq kohe sa jetojn ne politik shkaterrimtaret e shtetit shqiptar, ata qe vodhen parat dhe thesarin e shtetit Shqiptar, te pushojn ne qelit e burgut.
Media ne shqiperi ka vdekur, nji medie e turpsheme, shitet dhe blihet si specat ne pazar, nji gazetar trim dhe atdhetar, eshte ai qe nuk pranon ta perdhos dinjitetin e vete, kjo eshte mjerimi perfundimtar i gazetaris ne Shqiperi.

Gazetar me emer dikur,qe te kishte lezet te lexoje shkrimet she analizat e tyre, mjerisht sot jane njerzit ma te pa vlere ne syt e publikut, publiku eshte matesi mai mire, jo politika te nderuar gazetar dhe gazetare, analist e politologe ndyshoni lojen e piste qe po beni nder vite, sherbeni realitetit, sherbeni atdheut tuaje, jo kuletes se qelbet nga parat e pista.

Media duhet te jete unike ne luften kunder te keqes,jo te behemi pjes e te s’terkorruptuarit Fari Balliu apo te “analistit Artan Hoxha”pai permend te gjithe me emra sepse jane bere shume te ketille “gazetar dhe analiste” te pa asnji vlere morale perpara opinionit publik.

Spastrimi i politikes sjedhe reformat dhe shtetin ligjor,ne te kundert vazhdon rrena e rradhes me Shqiptaret.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu