Shpërthejnë të “pa bindurit” e PD-së

0
597

Gjin Musa, gazetar dhe analist i pamvarur.

Humbja e vitit 2013 ka lane pasoja tek PD, pasoja qe vetem shkuan duke u thelluar, dhe duke kethyer partin demokratike ne nji patericë te thyer me dysh.

Po cilat jane pasojat?
Partia Demokratike dhe lideri i saj Sali Berisha, pas humbjes bindese, u munduan te tregohen ma shume te djallezuar sesa te vertetë, duke u përpjekur të mos e pranojnë humbjen e thellë si defekt të tyre.

Nji parti qe humbet keqas pase tete viteve ne pushtet, me ngjarje nga ma te randat qe pase viteve 97-98 edhe keto si pasoje e shtetit Berisha.

Shqiptaret jane shokuar, me qendrimin kapriçoz te Sali Berishes dhe mose pranimin e fajit per ngjarjen e Gerdecit. Ketu partia demokratike rreshqiti nene diktaturen Berishiane, antaret dhe deputetet e kesaj force politike heshten, nji heshtje frige perpara diktatorit.

Vjedhja e 230 milionve ne rrugen e kombit, dhe marrja ne mbrojtje po nga Sali Berisha hajdutin Lulzim Basha, biles ndryshim ministrie!

Ne asnji raste “demokratet” nuk guxuan t’i kerkonin Berishes publikishte te jepte llogari perpara shqiptareve per keto qe po ndodhnin.

Kabineti qeveritar i Berishes ishte vene ne gare se kushe e kushe te ja kalonte tjetrit me vila dhe makina luksoze, ministri i financave nji llogaritar qe tani po na dele i perlyer edhe ne oferat e pista te sportit, ky eshte Ridvan Bode, pinjolli i Berishes, ai qe ideoi edhe fajdet e 96-tes dhe deri ne rebelimin popullor.

Partia demokratike kishte eksponent me vlera ne radhet e saj, po te paforce, sepse po te kundershtoje, do “aksidentoheshe” si Sokol Olldashi, do lodheshin me Salen si ish-ministri i jashtem Besnik Mustafaj e plot te tjere qe vetem heshtnin.
Parlamenti ne tete vite kishte vetem dy veta qe komandonin, Sali Berisha dhe Jozefina Topalli, shteti dhe qeveria monopol i kerimit korruptiv.

Ngjarja e trishtuesheme e 21 janarit i ka vene vulen arrogances Berishiane.

Direkt urdherdhansi i vrasjeve dhe zbatuesi Lulzim Basha moren ne mbrojtje krimin gjakatar.
Berisha ketu kalon kufit e çmendurisë, kerkon te fajësoje ishe presidentin e rep. z. Bamir Topi, krye prokuroren e quajti lavire bulevardi, nderkombetaret po shifnin ne shqiperi nji Sali, qe kishte ardhur ne pushtet me nji male premtime, mjerisht te kethyera ne nji male me krime.

Aleanca me Ilir Meten, ishte aleanca e shkaterrimit perfundimtare te ekonomisë dhe te shtetit shqiptar. Vjedhja tashma ka dalur sheshit, Berisha i merre ne mbrojtje,pasi ka korruptuar prokurorin dhe gjygjesorin, sherbimin informativ kombetar, ky Sali Berisha e quajti vehten te pa prekshem dhe te pa mundur nga vota popullore.

Po votuesit i shumzonte me zero!
Ne krye te KQZ ka emerua nji te burgosur po nga Saliu, i cili quhet Arben Ristani, njeri me plot pushtet te piste, ashtu siç eshte vete i piste.

Grabitja e votave per bashkin e kryeqytetit Berishes i dha krah, po krahe qe nji dite populli do ja cungonte. Po le te kethehemi tek humbja e 2013.

Berisha ai njeri tinzar qe eshte, pranoje te japi “dorheqjen” dhe paseardhes te kete ushtarin besnik Lulzim Basha, nji zgjellje e gabuar!

nga selia e SHQUPIT dilte ndonji ze i vobeket, po shuhej me nji here, diktatori Berisha partin demokratike e kishte plaçke te veten dhe te rrethit familjar.

Kryesia e PD,asnji here nuk pati guzimin ti thoshte Sali Berishes, ngadalë Beg se ka hendek, ku poe çon partin demokratike me Lulzim Bashen dhe Ristanin e Edi Paloken e Strazimirin pa harruar dhelpren Jozefin dhe ca ndytesira si Kastriot Islami qe i puthte prapanicen Sali Berishes, “demokrati” qe dikur ne tovolininen e Ramiz Alis kerkonte kokat e studenteve, kjo eshte Partia demokratike qe po “rinovonte “Saliu.

Votat per pushtetin rendore.
Perseri shuplak, peresri humbje, akuza e sharje nga ushtaret e Saliut nuk e zbenin fitoren e te majtes. Kukulla e Saliut, Lulzim Basha çirrej tamam si ai gjeli siper grumbullit te plehut, i paforce, i pazoti ne politikë, po ishte i “zoti” se kishte gjyshin Sali qe e mbante per litarit.

Edhe kjo humbje shkoje pa nji analiz te thethe dhe konkrete,fajtoret te ndeshkoheshin,po mjerisht Luli mori nji fushat qe i ngjante nji njeriu mjeran.

Do takohemi me popullin shpi me shpi, e lagje me lagje,po çfare alternative i dhe popullit perveçse mashtrimit, ulje taksash, vende pune e nuk numrohen marrinat, populli qeshte, sepse e kishin provuar tete vite ne pushtet. Nji lufte banale ndaj te majtes, po nji lufte qe nuk damtonte asnji ushtar.

Akuza per korrupsion, po nga kushe, nga ai qe eshte njishi i vjedhjes ne shqiperi, me 230 milion dollar ne rrugen e kombit, po kushe te beje moral, nji vrastar, po kushe te flasi per hashashin, ata qe kishin plantacione te tera, po kushe te flasi per atdhetarizem. Lulzim Basha qe shiti kufit apo i fali eshe akoma enigmë, po i cunguan kufit detar te fituar me gjak.

Dibra e 2016 i vuri ferren Partisë Demokratike.
Tashma rezultati eshte i diture, nji fitore bindese e te majtes, tre here rallazi ne afro 4 vite pushtet. Tani ulurin si ujqerit e terbuare, na i vodhen, na i blen votat ne Diber, po kujte te ja vjedhesh parafolin hajdutit?

Ne Diber kishte zbritur e gjithe partia demokratike, me aleatet e “ndritur” qe ishte turp t’i shifje rrugeve te Dibres.
Grupi parlamentar i PD kishte pushtuar ç’do cep te Dibres, ne balle ju printe “trimi” Flamur Ndoka, nji kriminel qe duhet te ishte prapa hekurave te burgut.

Kure humbasin ulurin si ujqerit nga uria ne acar.
Po mire ti blen votat, po e pranojm per momentin! Ju kujtohen bemat tuaja qe i boshatisnit kutit dhe i mbushnit sipas oreksit tuaj per te siguruar pushtetin famkeqe tuajin.

Pse u leshuat ne Diber i madhe dhei vogel, per te mbrohtur voten, po edhe per ta blere, po nuk ju pranuan Dibranet se ju njofin se kushe jeni, pa i futur te gjithe ne nji thes, se ne gjirin e PD ka nga ata qe jane shembulli i demokracisë.

Tani Lulzim Basha dhe Saliu duhet te mbledhin orgjentisht keshillin kombetar te PD-së, te japin llogari deri me nji, te japin dorheqje nga te gjitha pushtetet, ta çlirojn partin qe te reformohet, te behet nji forc politike e denje per te marrur fatet e vendit ne dore ne nji te ardhme.

Partia Demokratike nuk eshte parti me Edi Paloken me shoke, me Grida Dumen qe vetem perrallis neper studiot televizive, nuk i mbyllet goja nji here.

Populli thotë: Ai qe rrene shume flete si papagalli, kjo nuk i sherben politikes, po nji politike destruktive e keqadashese. Zerat qe sote kundershtuan nuk do jene vetem ne radhet e partis demokratike, rinovimi detyre orgjente, pse heshtin Saliu dhe Jozefina, sepse e dine fare mire qe jane dy autoret kryesor ne degradimin e demokracis mrena partisë.

Shqiperia dhe vete politika aktuale ka nevoje per nji opozit te shendoshe, jo nji opozitë goje dale, iku koha e gojdalve, populli poi gjykon me vote, Dibra i dha nji mesim Partis demokratike ne se do ti bindet logjikes. Peshku qelbet nga koka, PD duhet reformuar nga koka, atje qendron e keqja.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here