Shkolla arabe në katundin shqiptar!

1
471

Ndërkaq, në Fushën e Ulqinit, Turqia po e ndërton medresenë e vajzave sllave myslimane për të ndryshuar strukturën etnike shqiptare të Ulqinit.
– Medreseja turke-islamike paraqet goditje të pariparueshme për turizmin shqiptar të Ulqinit e katundeve. Ulqinakët jetojnë nga turizmi.

Gani MEHMETAJ

Miku im nga Mali i Zi më lajmëroi se, u hap internati arab për nxënësit e Medresesë në Milesh të Malësisë nga presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviç, në prani të ambasadores së Emirateve të Bashkuara arabe (donatore), ambasadorit turk në Podgoricë dhe kryetarit të Bashkësisë Islame të këtij mini shteti.

Medreseja e internatit arab-islamik në katundin shqiptar, Milesh të Gjelosh Gjokajt të famshëm, është provokim i rrezikshëm, është përpjekje e tri subjekteve që e hapën shkollën arabe të nxisin konflikte në mes të sllavëve myslimanë e shqiptarëve katolikë. Ç’u duhet shqiptarëve shkolla arabe?

Shqiptarët e Malësisë në të kaluarën e afërt e kundërshtuan disa herë pushtetin e dhunshëm, ndërsa policia u soll brutalisht ndaj tyre. Shqiptarët e Malësisë nuk janë të gatshëm ta pranojnë pozitën e kombit të nëpërkëmbur, prandaj Vujanoviç duket që ftoi arabët e turqit të bëhen vija e parë e frontit kundër shqiptarëve, më shkruan miku im.

Turqit e malazezët i kanë përdorë vazhdimisht sllavët e myslimanizuar pykë kundër shqiptarëve, megjithëse myslimanët fatkeqë para 100 vjetësh ishin të kombit tonë. Dikur malësorët u dolën në ndihmë kur i masakronin malazezët e serbët, ndërsa tash të ndihmuarit po ua fusin thikën pas shpine. Kryetari i Bashkësisë Myslimanëve, i cili i prin shkombëtarizimit është një fatkeq shqiptar i sllavizuar, ndërsa tash përpiqet t’i shkombëtarizoj edhe të tjerët.

Ndërkaq, presidenti malazez, asnjëherë nuk është brengosur për shkollat shqipe, të cilat po i mbyllin për t’i zëvendësuar më shkolla fetare arabe.

Sikur nuk mjaftonte ky provokim, në Fushën e Ulqinit, Turqia po e ndërton medresenë e vajzave sllave myslimane për të ndryshuar strukturën etnike shqiptare. Turqit kanë përhapur propagandë sikur do të hapin medrese e internat për vajzat shqiptare, mirëpo ulqinakët e dinë fare mirë se vajzat shqiptare nuk do të shkojnë kurrë në shkolla arabe e turke, edhe donatorët e dinë këtë gjë, kështu që fshehurazi planifikojnë të sjellin sllave që ta ndryshojnë strukturën etnike shqiptare. Më këtë veprim Turqia më ndihmën e sllavëve synon të tensionojë situatën në Ulqin. (mos të jeni të sigurtë se shqiptaret nuk shkojnë aty, pasi do të fillojnë t’i paguajnë për të shkuar e për t’u mbuluar… /AÇ)

Miku im, i shqetësuar më këto veprime shkombëtarizuese, druan se mund të shpërthejë ndonjë pakënaqësi e ulqinakëve kundër shkollës arabe, kundër kësaj çerdhe islamike, ku mund të rekrutohen vajza skllave seksi për luftëtarët e tokës së Shamit e për luftëtarët e ISIS-it. “Do të sillën mjekrroshat nëpër Fushën e Ulqinit si mizat nëpër plehra”, më shkruan miku im.

Medreseja turke-islamike paraqet goditje të pariparueshme për turizmin shqiptar të Ulqinit e katundeve. Ndërkaq ulqinakët jetojnë nga turizmi. “Medreseve turko-arabe do t’ua shohim sherrin, do të na ikin turistët, tutje ku nuk ka ulërima vehabistësh e anadollakësh”, më shkruan i mllefosur miku im.


Dy-tre çerkezë a tartarë nuk mund të na e ndërrojnë kombin

Gani Mehmetaj, 20 Tetor 2016

I përbuz dy militantët “kosovaristë” që na i shurdhuan veshët më marrëzitë e tyre për ndryshim kombi, jo pse janë hashkali, çerkezë, romë, tartarë apo dreqi e di çka, por sepse ata fatkeq turpërohen nga përkatësia e tyre jo shqiptare, prandaj duan që të gjithë shqiptarët të bëhen komb “kosovarë”, në mënyrë që të mos merret vesh çka ishin nga gjaku e gjuha. Dy militantët “kosovarisët” shqiptarë nuk janë, i tradhton surrati.

Ata nuk janë as evropianë, të parët e tyre erdhën para disa qindra vjetësh në Evropë më devetë otomane: ushtarë, kuzhinierë, eunukë haremesh, shërbëtorë, mbase edhe fatkeqë të dëbuar nga otomanët mizorë. Kjo e fundit është më e dhimbshmja: tufa çerkezësh e tartarësh të dëbuar nga Azia. Prandaj janë aq të frustruar.

Por nuk e kuptoj pse kanë aq shumë urrejtje ndaj shqiptarëve. Mbase i kanë nënçmuar a përbuzur në fëmijëri? Apo i kanë fyer pse nuk ishin shqiptarë? Edhe kjo është e dhimbshme. Nuk duhej të silleshin shqiptarët në atë mënyrë ndaj tyre.

Sikur të na hiqeshin qafe më terrorin prej jeniçeri, do të përpiqesha t’i bindja t’u ktheheshin rrënjëve te tyre rome, çerkeze a tartare. Dhe do të angazhohesha që t’ua mbroj të drejtat e liritë e tyre më të gjitha mjetet. Por s’kam si i ndihmoj kur ata turpërohen nga etnia e tyre aziatike, ndërsa na terrorizojnë të ndërsyer nga Beogradi e Ankaraja. Ata nuk janë më për mëshirë, ata po bëhen argatë të djallit.

Shënim: E ke fjalën për Halil Matoshin e Nexhmedin Spahiun? /AÇ

1 KOMENT

  1. Ne Kosove jane tre persona qe njihen si analfabet politiko socialë, qe e promovojne marrine qe quhet Kombi Kosovar. Keta jane Nexhemdin Spahiu, Migjen Kelmendi dhe Halil Matoshi. Qe te tre keta kane problemin personal, te identiteti kombetar. NeXhmedini nuk e kupton gjuhen angleze, sepse ne dokumentet Amerikane perdoret fjala nationality njesoj sikur citizenship.

    Sepse kjo lopë analfabetike e merr ai shembull kete dukuri si arsye qe Kosovar te jete komb (nationality). Prandaj kjo kafshe islamike nuk ka njohuri. Analfabeti tjeter Migjen Kelmendi eshte nje narcisoid i rende dhe i semure mentalisht… dhe me shume e don bashkimin kombetar me Serbine, se sa me Shqiperine. Ne vitin 1997 per programin e vitit te ri i angazhoi kamermanet serbë nga Beogradi, dhe nuk i angazhoi nga Kosova…

    Per Halil Matoshin s’kemi çka me folë se ai eshte lope private… por me se shumti kane faj televizionet e Shqiperise, qe i japin hapesire ketij mandrilli islamik. Sepse kane deshire qe Kosovaret te paraqiten permes shimpanzave islamike siç jane Migjeni, Nexhemdin magjupi apo Halil antropoidi… ( a nuk është android? 🙂 )

    Shqiptarët kane nje prejardhje te njejtë dhe askush nuk mundet me e nderrue kete histori.
    Kosova eshte administrate… por edhe Shqiperia e ka marrë emrin nga Shqiptaret e jo nga ARBERIT, sepse ne jemi ARBER… dhe pastaj jemi transformuar ne Shqiptarë.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here