Shkodra pergjaket, qeveria dhe opinioni publik heshtin!!!

0
654

Gjin Musa, gazetar

Qe nga viti famzi i 97-tes e deri me sot, Shqiperia vetem gjakoset!
Opinioni publik heshte perbadhe kesaj tragjedie kombetare, nuk mblidhen i madhe dhei vogel, te paralizojn jeten ne vende.
Opinjoni publik duhet te jene te paret qe te kerkojn çarmatimin e popullates.
Parlamenti, qe vetem emerin ka parlament! Duhet qe s’bashku me opinjonin publik, te kalojn ne nji referendium, Denimi me vdekje duhet miratuar nji ore e ma pare.

Kujt i hyne ne pune antaresimi ne BE perpara jeteve njerzore, qe vriten ç’do dit.
Flitet per reformen ne drejtesi!po ku ka drejtesi ne token Shqiptare? Po ekziston fjala demokraci? Në nji vende si Shqiperia, ku gjakatari i 97-tes perrallis edhe sote ne foltoren e parlamentit Shqiptar.

Po ne cilin vende te botes demokratike,apo te asaje diktatoriale do te linte te lire nji njeri si Sali Berishen, lote dhe gjak ç’do dite nga armet e kriminelit Berisha.

Si guxon ky parlament, kjo qeveri dhe vete presidenti i republikes z. Bujar Nishani te heshtin perpara kesaj hataje te pa shoqe.
Si nuk mori guximin asnji qeveri, qe nga 97-ta e deri me sote te dekretonte ligjin e çarmatimit me ç’fare do çmimi qofte?
Mose valle ata qe dhane urdher per hapjen e depove te armatimit, sot ndihen mire? E kame fjalen per Sali Berishen, djalin e tij e ka siguruar large pushkeve te babajt… diku neper bote, kurse ketu nanat, motrat, gratë, femijet vishen ne te zeza, ngujimi e gjakmarrja jane bere te friksheme sot.

Ngjarja tragjike ne Dajç te Shkodres eshte apeli mai mire per mbare popullin shqiptar, te gjithe te grumbullohen dhe te rrethojn parlamentin: Ligji i vdekjes dhe çarmatimi te domosdoshme, athere le te integrohemi ne BE.
Shqiperia nga dita ne dite po gjakoset, jete njerzishe vriten, po vriten, dhe autori i ketyre vrasjeve bene sehir nga zyra e korrupsionit ne Tiran.

Ku eshte reforma ne drejtesi?
Qe nga viti 97 e deri me sot, ne paskemi qene pa qeveri, pa parlament, pa ligje dhe pa drejtesi,tani kure jetet njerzore poi vret çdo dite Sali Berisha drejtesia s’paska force ta prangos kete ujk te terbuar, ne se ju kujtohet ne nji seanc parlamentare, ky kriminel beri thirrje popullit te armatoset.

Nji here drejtesia Shqiptare nuk e dergoj nji politikan te rangut te larte prapa hekurave,pamvaresisht krimeve te shemtuara qe kane bere.

Per cilen demokraci flet kupola e SHQUPIT?
Demokracin e vjedhjes dhe te vrasjes,po kaqe pergjegjesi mbane qeveria aktuale per vrasjet qe po ndodhin çdo ditë, deri kure keshtu?

Tashma ka ardhur fundi, populli duhet te levizi, nuk mundemi te paguajm ç’do dite poshtersit e Sali Berishes, organizatori dhe ideatori i ngjarjeve te 97-tes dhe te tjerave ne vazhdim.
Parlamenti do ta kishte ne nderin e vete(po nder nuk kane)qe diten e ejte te miratonte ligjin e vdekjes dhe ate te çarmatimimit, gjaku po shkon lume… heshtja e politikes dhe e drejtesis perbadhe krimit po favorizojn jeten e krimit ne Shqiperi.

Droga nga Vermoshi deri ne Konispol mbrohet nga armet e Sali Berishes, drejtesia fle gjume mbi krimin, fle gjume koke me koke me kriminelin Sali Berisha. Populli e paguan me jete njerzore.

Si ti themi kesaj? “LIRI DEMOKRACI APO MJERIM DHE GJAK”

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here