SHKENCË

SHKENCË

Foto/ Njihuni me vendin ku njerëzit jetojnë mesatarisht 120 vjet

Opinion.al Në një një krahinë malore në Pakistan, njerëzit jetojnë mesatarisht deri në 120 vite. Aty është një fis i tërë, për të cilët të jetosh kaq shumë vite është bërë diçka normale. Banorët e Hunzas...

Si të luftoni aneminë me ushqime? Ja çfarë duhet të konsumoni

Opinion.al Anemia është sëmundja që lidhet me uljen e numrit të rruazave të kuqe të gjakut dhe pakësimin e përqindjes së hemoglobinës. Së fundmi është...

Risitë që do sjellë 5G-ja, teknologjia që do të trondisë ekonominë

TemA Teknologjia 5G pritet të shfaqet për publikun e gjerë në fund të vitit 2019 dhe premton një shumfishim me 1 000 të performancës së internetit, madje kjo teknologji do të mundësojë një zhvillim të...

GJERMANIA PA VIZA NË 176 SHTETE – DANIMARKA NË 174

Botuar më 16 nëntor 2015 nga Sebastian Kühn Asnjë vend tjetër nuk gëzon aq shumë liri udhëtimi sa ne gjermanët. Në 176 vende ne lehtë mund të hyjmë pa vizë. Megjithatë, duhet t'i kushtoni vëmendje...

Teknologjia shkatërruese për fëmijët, ja çfarë kanë paralajmëruar Bill Gates dhe Steve Jobs

TemA Në intervistat e dhëna ndër vite të Bill Gates, Steve Jobs dhe prindër të tjerë të “Silicon Valley”, kupton që ata janë shumë të rreptë sa i takon përdorimit të teknologjisë nga fëmijët e...

Shtogu – Njihuni me bimën e artë për shëndet të mirë, ul sheqernat në...

TemA Jeni në kërkim të një kure mjekësore që trajton dhe shëron shumë probleme shëndetësore? Ju prezantojmë shtogun, lëngu i të cilit konsiderohet si ari i lëngshëm. Shtogu është një nga bimët më të lashta të...

SI KA FILLUAR JETA NË TOKË? – një artikull i BBC bën sqarimin shkencor

Nga Michael Marshall, 31 tetor 2016 Përktheu dhe përgatiti në shqip, Arben Çokaj Kjo histori është pjesë e listës së BBC për Tokën "Më e mira për 2016", rezultati më i madh i vitit. Shfletoni listën e plotë....

Kjo do të ndodhë, kur dielli të shuhet…

Universi Joanne Kennell, 4 mars 2016 - http://thescienceexplorer.com/ Përktheu dhe përgatiti në shqip, Arben Çokaj Asgjë në Tokë nuk e ka asnjë shans. Është e lehtë të harrosh se yjet, si dielli ynë, nuk jetojnë përgjithmonë. Meqenëse dielli...

Ja Dokumenti, ku Mbreti i Greqisë e Njeh Çamërinë dhe Tokat e Pasuritë e...

Skenderbeu.info Meqë Koxiai thotë se nuk ekziston ÇAMËRIA, atëhere po i sjell një dokument ku Mbreti i Greqisë e njeh Çamërinë dhe tokat e pasuritë e saj, ndërsa ministrit tim Bushatit, që padashje bie në...

FOTO: Hapet ura më e gjatë në botë pas 9 vitesh punime, infrastrukturë mahnitëse

Është inaguruar pas nëntë vitesh punë intensive ura më e gjatë në botë në Kinë prej 55 kilometrash. Xie Chuanjiao dhe Zhao Lei shkruan se ura është gati të përballojë tërmete të magnitudës 8 Rihter,...