Shkelmat e fundit të djajve të kuq

1
1537

Nue Oroshi

Një nga studiuesit e barbarizmit pansllavisto komunistë që si duket i takon minoriteteve sllave në Shqipëri me emrin Nasho Jorgaqi paska fëlliqur sërish kundër Atë Gjergj Fishtës. Gjëma e t’i sa vjen e rritët sepse i ka ardhur koha që të shkon tek ideologët e t’i pansllavist dhe ka frigë se do ta rrahin me kamxhik veshëve, në ferrin ku janë futur, se nuk e ka kryer detyrën si duhet. Përkundër faktit që për pesë dekada luftuan që emrin e Atë Gjergj Fishtës ta ndalojnë në çdo skaj të trojeve shqiptare.

Ky lajm ma prishi pak disponimin sepse pikërisht sot ia dhashë dorën e fundit Librit Enciklopedik: “Atë Gjergj Fishta Filozof, Ideolog Kombëtar dhe Vizionar”, më 31 studiues nga të gjitha trojet shqiptare. Ky libër së shpejti do ta sheh dritën e botimit. Kolupuqat komunist, janë mbetur të gjallërit e vdekur, kurse madhështia e Fishtës e nderon Kombin Shqiptarë, dhe mbarë shqiptarët në të gjitha Trojet Arbërore.

1 KOMENT

  1. Gjergj Fishta, eshte shkrimtari me i mire SHQIPTAR i te gjitha koherave.
    Poezia e tij GJUHA SHQIPE eshte poezia me patriotike dhe me motivuese ne Gjuhen Shqipe.
    Ndersa LAHUTA e MALESISE eshte kryevepra e letersise SHQIPTARE.

    Çdo kafshe/shtaze/egersire/ qe e kritikon FISHTEN nuk eshte SHQIPTAR.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here