Rrjetet e Bizneseve te Diaspores Shqiptarise

0
765

Vat Marashi

Pas Forumit Ekonomik Mbarekombtar te shtatorit ne NY, nje sukses i jashtëzakonshem ky, me mbi 700 sipermarres te ardhur nga 4 kontinente dhe ne rreth 25 shtete qe kane krijuar e funksionojne Rrjetet e Bizneseve te Diaspores Shqiptarise, Rrjeti yne per Italine u mblodh dje, date 13.11.16 per nje bilanc dhe organizim me te mire, ndonese ne rreth 9 muaj nga krijimi rezultatet nuk mungojne.

Ato mire u pasqyruan dje nga aktiviste te jashtzakonshem si Berat Ibrahimi- pergjegjes per zonen qendrore te Italise, sipermarres i suksesshem e patjeter njeri i paster e patriot i flakte, Dr. ssa Marsela Koci, perveç se gazetare ne “Web Internatinal Post”, me nje pende te mprehte dhe inteligjente , eshte pjese e grupit te veriut dhe jo vetem sensibilizon sipermarres te rinj di bashkohen Rrjetit tone, por ajo eshte eshe nje ndermjetsuese e shkathet dhe e denje me institucionet perkatese.

Si mund t’mos permend, pasardhsin dinjitoz te Legjendes mbarekombtare, te Gjergj Kastriotit – Skanderbeg., gazetarin che zadhanesin e Bashkise ne Foxhja te Italise, Dr. Loris Castriota Skanderbegh.

Nje intelektual se i thjeshta aq edhe i thelle, i cili ka krijuar tashme nje sistem lidhjesh me interes per Rrjetin tone ne Itali dhe se shpejti do çojne sipermarrsit e pare per investim diku ne trojet amtare.

Dott.ssa Arjana Bechere, tashme njihet per shpirtin “luftarak” ne organizimin, hapjen e Rrjetit dhe persosjen e funksionimit
Me zyre dhe aktivitet tregtar, perveç se njohse e studiuese e komuniteteve arbreshe ne Bazilikate, ajo eshte merite edhe koordinuesja e zones Jugore te Italise, perfshire edhe Arbreshet, mrekulline Arbnore.

Takimi, ma kenaqesi u njoh edhe me anetare e sipermarres te rinj dhe me studente te ekonomise e artit, si Gavrili arbresh me nje gjuhe shqipe te paster e te rrjedhshme; Zefin e Martinin me pasterti e pasion, Hazir Lulaj , pak te themi, njeri me horizont dhe kembengulje per t’miren e komunitetit, Damjanin qe vinte per here te pare, por qé ka filluar menjehere punen per venjen ne funksion te web sit-it.

Pa harrue perhere te pranishmit, Elmi Berisha, Kurtsmajli Naim e Xhavit Berisha., apo Leke Kometa, i cili u perkujdes per ambientin dhe dreken.

E natyrisht, Lul Vulashi, i cili me nje tip supermarketi, ku prodhon e shet nga me te ndryshmet, tashme jo vetem qe eshte shume i suksessshem me ate ” Pane, Amore e Fantazia”, por me fantazine dhe bujarine e vet, ka edhe disa projekte me valence humanitare te konsiderueshme.

Pa mundur t’i permend te gjithe, megjithe ndonje difekt te vogel, Rrjeti hodhi nje hap shume te rendesishem ne planin organizativ dhe ne ata prespektiv.

Vat Marashi – President i Rrjetit per Italine

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu