Pse Shkodranët nuk protestonin në kohën e Berishës?

0
593
Po ngarkohet...

Gjin Musa

Populli i Shkoderes eshte nji popull me kulturë te kahersheme, e ka dashur demokracinë dhe ne forma nga ma te ndryshmet e ka perbuzur sistemin komunist.
Shkodra eshte fidanishtja e prodhimit te intelektualve, te artisteve, poetve dhe shkrimtareve, studiueseve dhe historianve, e pse jo shkodra ka prodhuar gazetar te kalibrit Europian dhe ma gjere.
Me ardhjen e demokracis ne shkoder ndodhen ndryshime si ne mbare shqiperin, po mjerisht ne emer te “demokracis” nji pjese kaluan ne rrugen e krimit dhe te vrasjes, jo pake u semuren ne bindjet partiake, jo i majt poi djathte.
Ne po ndalemi ne nji analiz te qevrisjes demokratike ne shkoder ne tete vitet e fundit.
Shkodra ka nji tipare dallues nga krahinat e tjera te vendit,eshte shume e ndjesheme ndaj pa drejtesive.
Po ne tete vitet e fundit te qeveris Berisha shkodra mbeti aty ku ishte, fshati ne meshiren e fatit,qyteti dukej se po ndryshon me 10 metra asfalte edhe aje pase nji muaji nuk dukej ma si asfat.
Zonat malore te Dukagjinit dhe te Shllakut Sali Berisha i fshiu nga harta, nuk donte te dinte se jeton njeri ne keto zona.
Saliu dhe Jozefina vinin ne shkoder me gersher ne dore, preje shirite rruge e pa rruge,inaguro perralla me mret, po Jozi po ndertonte ne shkoder pallate, Razma i rezervonte nji ndertimi zonjes Jozi, te ciles i “digjeje”shpirti per shkodren…
Nenshkodra dhe nji pjes e qytetit u kethyen ne nji Vencio, po ketu ishte Venecia e mjerimit,prodhim i qeverisjes Sali Berisha.
Permbytjet u bene diçka e modes, sa here qeveris i duheshin para hapeshin portat e hidrocentralve,populli shifte me syte e vete shkaterrimin ekonomik.
Saliu dhe Jozefina takim me popullin, “morale” ne te rreme ne çdo minut.
Jozefina perbehej perpara te permbytureve se qeveria e Sali Berisha do ju paguajn leke me leke damtimet,permbytjet shkonin dhe vinin duke i lene radhen njera tjetres, populli me sy nga qielli!po ase qielli dhe ase Jozefina me Salen nuk e mbajten fjalen,po sodhen ca ndima nga tok dhe ajri po nji pjese e mire u privatizuan nga pushtetaret lokal.
Vitet kalonin dhe poulli i damtuar totalishte priste ndimen e qeveris, pasi vete qeveria i kishte permbytur per te mbushur arken e shtetit.
Po ky populle”demokrat” asnji here nuk protestoj,nuk e mbajti penge Saliun ao Jozefinen per premtimet qe kishin bere publikisht.
Kjo eshte puna e tyre, te demostrojn ao te heshtin!
Po sote çfare kerkojn nga qeveria aktuale?
Na dalin ca “demokrat”te flaket” te shtyre nga strukturat e partis demokratike ne shkoder dhe kerkojn perplasjen me kryeministrin e vendit i cili poi ndryshon pamjen qytetit te Shkodres i kethyer ne nji germadhe nga qeverisja demokratike.
Ndertimi i stadjumit ne qytetin ma sportedashes te shqiperis eshte kontribut i drejte per drejte i z. Edi Rama, shkodra dhe shkodranet duhet te ndihen mire,po teper mire qe dikush u kujtua ta ndertoj Stadiumin “Loro Boriçi” ne qytetin ku lindi futbolli…
Eksponete te partis demokratike verbohen nga keto ndertime, prandaj paguajn njerz qe te krijojn rremuja sa here qe ne shkoder te vine ministra apo vete kryeministri Rama.
Keta trima”demokrat”mbeshteten edhe nga ca gazetar qe nuk din se ç’fare eshte gazetaria, po thjeshte militant partiak,qe mizen kerkojn ta bejn bualle.
Kjo situat e krijuar ne qytetin e Shkodres nga keta “demokrat”qe mezi presin te ndodhi ndonji rremuje qe te kapin ç’te mundin!ja kjo eshte demokracia…
A duhet kerkuar llogari qeveris dhe personalisht kryeministrit Rama?
Kjo eshte ma se normale,intelektualet shkodran,populli duhet te kerkonte nji takim me kryeministrin e vendit,dhe kryeministri kurre nuk do ta refuzonte.
“Demokratet”duhet ti thonin z,Rama,qeverisja nuk po shkon sipas premtimeve,eshte e vertet qe Sali Berisha e la vendin ma keqe se ne 97 nga ana ekonomike,po si duhet te dalim nga kjo situat jo e pranuesheme.
Reformat jane te dhimsheme!
Ne sektorin e energjitikes na ke lodhur z.Kryeminister,po nuk ishte faji i jone si populle,masat shternguese po randojn mbi masen e popullit,ka patur edhe burgosje,ne ndonji vend edhe pa te drejt,po juve z.Kryeminister pse nuk çoni perpara drejtesis Sali Berishen i cili nuk na la te paguanim energjin elektrike,kjo vetem per te mbajtur karrigen e pushtetit,po ky njeri na permbyti sa here qe arkes se shtetit i duheshin para,pse z.kryeminister nuk shemben pallatet ne qender te shkodres te ciles ja kane prishur bukurin qytetit.
Ne jemi te ndergjegjshem si shkodran se ka vishtersi per ta permiresuar situaten me nji here,ju po ndertoni stadjumin,poe nderoni shkodren sportive,ju faleminderit si qeveri,po shkodra ka halle shume!eshte lene pase dore ne te gjitha sistemet,po z.kryeminiter shkodra meriton ma shume,large bindjeve politike te cilat e kane damtuar dhe vazhdojn ta damtojn shkodren dhe qytetarin e saje.
Lexova me neveri ca komente ne fb,komente rrugaçrije,komente te paguara,komente qe kerkojne te diskriminojn shkodren.
Ata “demokrat”trima qe dalin ne publik dhe bejne figuren ma te shemtuar duke kercenuar kryeministrin e vendit,nuk jane ase ma pake dhe ase ma shum se sa burracak,trimit dhe te zgjuarit i ka hije muhabeti dhe dialogu.
Keta “demokrat” pse nuk shkojn ne Tiran dhe te sulmojn Sali Berishen dhe Jozefina Topallin qe i rrejten dhei mashtruan popullin e mbytur ne uje,u kujtoje dekleratat e te dyve,Sales dhe Jozit,parat jane gati dhe do ju shperndahen ne menyren ma te shpejte……Ju miqet e mije “demokrat”pse kerkoni gjurmet kure keni ujkun para syve?
Veprimet e koheve te fundit ne qytetin e shkodres jane veprime vulgare dhe me prapavije politike.
Njerzit me karakter te dobet bien viktim e politikes degraduese,shkodra nuk i pranon keto veprime vulgare te blera me parat e politikes.
Te majt dhe te djathte te mbeshtesin qeverin ne hapat e guximshem qe po hedhe,reformat jane te dhimsheme,po jane siguria e nji te ardhmje te sigurt.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu