Prit shqiptar se ke kohë prapë! – poezi nga Gjin Musa

0
999
Po ngarkohet...

Prit shqiptar se ke kohë prapë!

Gjin Musa

Mbi 100 e kusur vite
tio shqiptar si su kalite
s’dite kurre per me pa dite,
ti gjithmon si shkopi i thate
tuje nigjue rrena e mashtrime,
kurre nuk dite per me gezue
kurre se njofte te verteten,
politika ta nxiu jeten.

50 vjet ne komunizem
veçe kerbaçin ne kurriz
buk hibrite me rracion,
po nji gja se mohojm dote
garanci kishim per jeten
te gjithe ne pune,i madhe dhei vogel
te gjithe ushtare per te mbrojt atdheun,
te gjithe me zore meu arsimue
shendetsi fale per ç’do shqiptar.

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Po kure erdhe “demokracia”
cuam dy gishtat thik per pjete
thame me mende ba deti kos,
nigjo njanin e nigjo tjetrin
mbin partit si fara e hithave,
gjithsecila ne program te vete
fjale te mira dhe premtime
me kujtue se vjen nji dite
me jetue si ne perendim.
Po premtimet nai muer era
populli shkret me gishte ne goje,
pushtetar dhe deputet
pasuni si ujte e detit!
Deri dje keta zotni,i kem pase pa brek ne bythe
sote me vila si poi done,
me makina shume milonshe
kapitale neper banka
kesaj i thon “demokraci”qeverisje vaj medet
Parlamenti tribun turpit,ca rrugaçka dhe gangster
ardhe ne pushtet me pare turpit,
biznezmen te pa shkolle,deputet!!!!
qe blen mandatet, e perllosen parlamentin.

Prit ti populle se duron,je mesue me jete mashtrimit
tashe 25 vite,vetem vrasje dhe mjerim!
me thuaje o populle nji te vertet,
asnji here s’te iken durimi!
po sa del e vret komshin ,pse nuk vret ti politiken?
Meu çue ne kame per te drejtat tuaja
me permbys kete politik, keta pisa te pa fetyre
veçe premtojn,e s’mbajn premtime, vjedhin ç’ka tu vi per dore,
ju o populle duartrokit, shko ne mitingje e protesta
per partit politike, qe edhe kocken po ta gerryejn
ti veç kenaqeshe me premtime,
sot i majt,neser i djathte,ti gjithmon i pa nafake.
Pushtetar dhe deputetare,trashen ne qafe e fryhen ne barke
preje “sikletit”qe kane per populle,
Kesaj i thon demokraci,nji grusht hora kane shqipnin
e kane nda ne copa copa,vu kufit ne fushe dhe ne male
ne brege dete kane ndertue vilat,me ju than me plote goje
kurre me shendet ju mos i gezoshi
gjaku e djersa i ketije populleota,
ju gjykofte o dallkauk,ju gjykofte i madhi zote.
çoju populle mose rri fjete,mose nigjo keta mashtruesa
vota e juaj ju dha pushtet,jo pak po tashe 25 vjet.
Edhe sa doni me prite o shqiptare,a doni me shkue ne Europ?
A doni te jetoni te lire?
Folni sa nuk ka shkue ma vone,
thika palcen poe prek,dikush buken e disheron
kane kalue mbi 100 vite ti o populle pa drite
Prit e prite ka sose durimi.


Poezi të tjera nga Gjin Musa

NENES

Nene ky emer i madhe sa malet
Nene ky emer i gjere sa oqeanet
Nene ky emer i shterejt sa vete jeta.
Ase kund ne bote nene nuk gjeta….
Nene ky emer qe me ndjek nga pase
Ky emer qe askund s’me ndahet
Ne ç’do moment te jetes vetem fjala nene….


Prane vorreve tuaja!.

Atje ne fshat jane varrezat
sa here qe shkoje me lote ne sy
aty kame prinderit e mije
atye kame bashkmoshataret
aty pushojn nuse,femije,pleqe dhe te ri.
Aty pushojn ata qe me dhan jete
Nena dhe babaje pran e prane
O Zot si do jete ajo jete?
Shpirtat thon jetojn!
Po me ne te gjallet nuk komunikojn
E vertet se ka nji tjeter jete?
Te jete e vertet, edhe vdekja do jete e lehte
Po askushe s’erdhi nga ajo bote
Te pakten vetem nji fjal te na thonin,
Po atje shpirtat takohen, shmallen….
Ashtu ne qetesin time
Prek vorrezat me dore, heshtja me ka pllakosur
Hapin se degjoj tek e helle per dhe
Rikthehem tek prinderit e mije
Ulem ne gjuje,jua puthe dheun e varrit,
Lamtumir prinderit e mije
Lamtumir bashke moshatar
Lamtumir fshataret e mije
Kjo toke na bashkon te gjithve nji dite,
Varrezat kultura e ç’do populli
Aty duhet nderim i pa shoqe
Aty falu,perulu ne gjunje
Perpara shpirtave qe treten,po kurre
Nuk harrohen,kujtohen me madhe e lot ne sy.


Aviatoreve

Ne ajrin e paster fluturon nji pul bardhe
pulbardhe prej metali
çane hapsiren ajrore,dhe ulurimen le pase
Ne zemer te ketij metali fluturues
je ti o biri i kesaj toke
qe emerin e ke pilot,
qe tokes i thua lamtumir
e hapsires ajrore i thua mirese te gjeta
mijra metra larte ne qielle
ushtrimet fillon sikur je ne palester,
hidheshe pikiat,futesh mes maleshe
ngriheshe perseri ne qiellin e kalter
dhe me plote qetsi mesyn ajrodromin
i qete i qeshur del nga kabina e pilotimit
perqafon shoket,pershendet avionin
o bire i shqipes,o ti aviator
kurre ti detyres nuk ju shmange
ne kohe te mira, dhe ne kohe te liga,
per ty o aviator ishte pilotimi.
Sa emer te bukur keni,ju o Aviator
ti qe pushton hapsiren ajrore
ti qe nates i thuan dite,ti qe friges i thuan ik
ti qe jeten e ke te lidhur me avionin
ju o djemet e nenes,o bijet e ajrit
e mbani me nder emerin Aviator.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu