Presidenti Erdgoan: Republika Turke është vazhdimësi e osmanëve

1
275
Po ngarkohet...

StambollDailyNews

Republika e Turqisë është një vazhdim i Perandorisë Osmane, tha Presidenti Rexhep Tajip Erdogan më 10 shkurt.

Republika e Turqisë, ashtu si shtetet tona të mëparshme që janë një vazhdimësi e njëri tjetrit, është gjithashtu një vazhdimësi e osmanëve“, tha Erdogan në vërejtjet që ai bëri gjatë një ceremonie përkujtimore për të shënuar qindvjetorin e vdekjes së sulltanit otoman Abdulhamid II në Pallatin Yıldız në Stamboll.

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Sigurisht, kufijtë kanë ndryshuar. Format e qeverisjes kanë ndryshuar… Por esenca është e njëjtë, shpirti është i njëjtë, madje shumë institucione janë të njëjta“.

Erdogan shtoi se kjo është arsyeja pse Sulltani Abdulhamid është një nga individët më të rëndësishëm, më vizionarë dhe më strategjikë, që e bëri shenjën e tij në 150 vitet e fundit.

Sulltani Abdulhamid II, djali i Sulltan Abdulmecid, vdiq në vitin 1918, dhe ishte sultani 34 i Perandorisë Osmane.

Erdogan kritikoi gjithashtu ata me pikëpamjet e “bigotuara” rreth Sulltan Abdulhamidit.

Disa njerëz përpiqen me insistim ta fillojnë historinë e këtij vendi që nga viti 1923. Disa përpiqen pa pushim që të na thyejnë nga rrënjët dhe vlerat e lashta,” shtoi ai.

Erdogan tha se fotografia e madhe sjell karakter dhe kujtesë për një komb.

Ne krenohemi në historinë tonë pa bërë diskriminim“, tha lideri në ditën kur një ushtar turk u vra në operacionet ndërkufitare.

Më 20 janar, Turqia nisi “Operacionin e Degës së ullirit” për të pastruar militantët e Njësive të Mbrojtjes së Popullit (YPG) nga Afrin në Sirinë veriperëndimore.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

1 KOMENT

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu