Poezi nga Kadri Fikaj

0
1270

Krijuesi Kadri Fikaj, eshte i njohur per publikun Shqiptar, qe nga Jugu deri ne alpet e Shqiperisë. Vargjet dhe tekstet e poetit dhe krijuesit Kadri Fikaj jane sa nji realitet, po aqe aty gjindet shpirti, dhimshuria, vetegjygjesia, vrasja, vargje qe populli kur i degjon, te kenduara ne telat e çiftelisë apo te lahutes, ngopen ne vaj. Kadri Fikaje shkruan realitetin, po se kush eshte ky krijues do jua prezantoj ne numrat e ardhshem te Gazetes “Fjala e Lire”. /Gjin Musa, gazetar

Vdiq nje foshnje, vdiq nje nene

Nuk eshte kjo gjithe historia
Shih se vdiqem ne te tere
Shkele me kembe nga qqeveria
Po durojme me shpirte nder dhembe
Dhe pse e dijme nga vjen e keqja
Te marrur keqas neper kembe
Nga pushteti EDI-BEQJA
Sa t’e mbajne ata pushtetin
Qysh prej baze e deri n’qender
S’vrasin mendjen per miletin
Por me pa ku ka ndonje tender
Ne spitale ka rremuje
Qe nga roja gjer te mjeku
S’lodhet kush me i.sherbye kujt
Pa u bindprej kujt vjen leku
Se perndryshe “gjen” derman
Ku te “rjepin” per se gjalli
Ne SPITAL-AMERIKAN
Ku shkojne njerezit vec prej hallit
Atje shkojme kur s’na perfillin
Kur kane humbur te gjitha shpresat
Kur “me shqelma na percjellin”
Prej SPITALIT, “NENE-TEREZA”


Shihni pra këtë mrekulli

Kete mbretereshe me çifteli
Sokoleshe e Dragobise
Qe mbi tela te çiftelise
30-te vjet nder festivale
Ne skene na i puni fusha e male
Orteke bore, kroje e mriza
Xhamadana, tirq eplisa
Midis malesh ne veri
Paten lind kater gjeni
Paten lind kater kangetar
TRE kane vdeke NJI asht’i gjalle
Ciftelia u shkoi mbas zanit
Haziz Ndreut e Sali Manit
Dhe pse zemrenm ma l’non dhimbja
U ndejt per krah moter Fatimja
Koha n’skene perkrah jau pruni
Legjendarin MEHILL CUNI
Na i lyp syni, kena malle
Na don zemra, t’ishin gjalle
Me jetue kohen e Re
Me k’nue ne skena bashke me ne
Si me Mehillin tash sa vjet
Me shpalose EMRIN E VET
Se qebesa edhe sot
M’i rrembyet do pika lot.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here