Përsiatje rreth Kurban Bajramit

1
2777
Loading...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë për faqen time 0,000001 dollar... Bukur ë? :-)

RAMIZ GJINI, 12 Shtator 2016

“Kur Ibrahimi (Abrahami) iu afrua vendit ku kishte vendosur ta therte të birin, Ismailin, filloi t’i tregojë se kishte parë ëndërr se duhet ta therte atë. Ai i tha te birit:

– Djali im, me eshte fanitur ne enderr me te pre ne qafe si berr, me te ba kurban. Çfare thua ti per kete?
– Baba, bëj atë qe të urdhëron Zoti, e unë do të duroj! M’i lidh sytë dhe therëm sa më shpejt, që dhimbja të jetë sa më e lehtë!”

Vazhdimi dihet, thika nuk e priste qafen e bute te djalit, ndersa e cante gurin ne kater copash…

Ketu e ka zanafillen festa e kurban Bajramit. Tani imagjinoni, sikur nje prind sot, te shikoje nje enderr, ku Zoti i thote te there te birin.

Cili prind do ta bente nje gje te tille, vetem pse pa nje enderr?
Çfare Zoti eshte ai qe i kerkon nje prindi te prese ne qafe femijen e tij?!
E di çfare? Hani mish e pini ndonje gote vere dhe t’iu beje mire.

Si te ngopeni, tregoni edhe ndonje perralle tjeter, por jo kaq kanibaleske sa kjo, qe na ka ardhur nga shpellat, tashme te pabanueshme.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë për faqen time 0,000001 dollar... Bukur ë? :-)

1 KOMENT

  1. Te gjitha ritualet fetare te religjionit Islam, kane qene dhe jane kopje te te gjitha ritualeve te ndryshme pagane. Pra edhe Islami eshte religjion pagan, sepse vetem ka kopjuar paganizmin.
    Sot shumë hipokritë sikur qe eshte per shembull Fahri Al Xharra, urojne festen e imponuar nga dhuna dhe terrori turko-islam… dhe çdo dite shkruajnë kunder turko-arabizmit…..tphuuu.

    Unë te githe Shqiptareve ju uroj nje dite te mbare dhe begatshme…
    Ndersa atyre ish Shqiptareve, qe jane konvertuar ne Muslimuna… ju uroj shendet ne kombin e tyre te ri, e uroj të ftillohen e shqiptarizohen me kalimin e kohës.

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu