PËRSE MUXHAHEDINET JANË TË RREZIKSHËM

1
696

– Nga Ervin Cara

Muxhahedinet ne vendin tone jane te rrezikshem po aq sa jane kurdet te rrezikshem ne Greqine fqinje qe ka pare me syte e veta lloj lloj situatash qe kane kaluar shum heshtur ne vendin e tyre por jo per te gjithe. Me kurdet ne Greqi u luajt po e njejta loje qe po luhet edhe ketu. Miliona dollare te investuara per ti “mirembajtur” gjoja ne te mire te te drejtave nderkombetare te njeriut por te cilat u zhduken ne nje grope te padukshme thithese parash e cila nuk u mor vesh egzaktesisht asnjehere se si dhe nga kush u menaxhua edhe pse pati edhe shum te akuzuar shpesh jere si nga bota e politikes ashtu edhe nga ajo e drejtuesve te shoqatave qe supozohej se do menaxhonin tere situaten. Perfundimi qe, qe kurdet, te lodhur nga keqtrajtimi i tyre dhe njekohesisht ne dijeni per shumat e medha te parave te dhena per ta u rrebeluan dhe nisi nje katrahure qe perfundoi me nderhyrje te frikshme te shtetit te mirenjohur policor edhe brenda ne Athine per ngjarje qe zgjaten me vite te tera.

Arsyeja perse ketu ne vendin tone kjo histori nuk eshte shum e njohur eshte e nejejta arsye per te cilen shumica e hatarave qe ndodhin ne shtetin fqinje ne mes te kryeqytetit dhe qyteteve te saj me te medha zbehen per shak te numrit te stermadh dhe intensitetit te eventeve te panumerta te kesaj natyre qe ndodhin ne vendin fqinj prej nje kohe goxha te gjate. Gjithsesi kjo nuk do te thote se keto ngjarje kane kaluar pa u vene re nga bashkekombasit tane qe kane jetuar atje per nje kohe te gjate. Un jam nje prej tyre dhe keto per te cilat po flas i kam perjetuar nga shum afer. Madje kam guxuar edhe te hyj nga pothuajse brenda situates ashtu si vetem ne gazetaret investigative freelance dime te bejme. Un kam qene ne ambjentet e tyre dhe kam pare gjkthshka nga shum afer e gjithashtu kam folur me ta per te mesuar cdo gje nga dora e pare.

E njejta situate po ndodh edhe sot ne vendin tone me “Muxhahedinet” e famshem. Te gjithe po pyesin nese jane apo nuk jane te rrezikshem Muxhahedinet ne fjale dhe shum njerez qe kane tendencen te jene shum afer vendimmarrjeve dhe menaxhimit te situates prane qeverise apo ne institucionet qe do te menaxhojne mirembajten e tyre dokumentacionale, ligjore dhe ekonomike kane vullnetin e justifikuar te kembengulin se ashtu si ne situaten me mbetjet toksike edhe kesaj rradhe nuk ka asgje per te cilen duket te shqetesohemi dhe se asgje e keqe nuk ka per te ndodhur por un shtroj pyetjen qe lind vetvetiu: Perse diskutohet kaq shum dhe kaq fort nese jane apo nuk jane te rrezikshem Muxhahedinet perderisa ne fakt ata nuk sjellin asnje rezik per ne?

Cili eshte mekanizmi qeve ne levizje kete frike kaq te madhe? Pergjigja eshte e thjeshte. Maxhoranca e atyre qe do te mbajne ne kurriz problemet e importuara nga jasht qe do i shtohen problemeve qe kemi vet brenda dhe mund te na transformojne ne nje dele akoma me te zeze ne ballkan dhe neper bote sa jemi prej kohesh, pra populli i thjeshte qe ne pergjithesi eshte ai qe mban mbi kurrizin e vet hallet qe qeveria ja ngarkon per te zgjidhur ekuacionet e veta te pa zgjidhshme qe ne fund asnjehere nuk i zgjidh por ja ngarkon ne kurriz qeverive te ardhshme te cilat vazhdojne ti ngarkojne popullit barra perhere e me te renda mbi shpine, si menyre vetembrojtejeje nga shtimi i peshes se barrave qe aktualisht as vet nuk e di se si po mundet ti mbaje pa ju thyer shpina krejtesisht, ne menyre krejtesisht te natyrshme, rreagon duke u treguar sa me i kujdesshem ndaj hapjes se portave per cdo lloj transferimi problemesh qe dukshem po hidhen si top ping-pongu nga shteti ne shtet dhe nga kontinenti ne kontinent dhe askush nuk deshiron te behet mikpritesi.

E thene me shkoqur se kaq. Eshte mese e qarte qe ketu ka nje problem te madh. Problemi dihet. Keta njerez kane nje fe qe i profilizon si te radikalizuar ekstremisht dhe i ka bere delet jo thjesht me te zeza te botes por nje zot e di se deri ku shkon ngjyra e erret e fames se tyre te keqe. Ne jemi koshiente qe problemi i tyre eshte fama e keqe qe kane dhe asgje tjeter dhe fama e tyre e keqe nuk ka te beje edhe aq me problemin qe i ka katandisur te kene ate lloj fame por me thelbin e problemit qe eshte nje problem akoma edhe me i vjeter i cili e ka pikenisjen para rreth 1400 vjetesh dhe nuk ka te sosur deri ditet e sotme ndaj koha na ka dhene nje mesim te mire i cili flet qarte dhe thote se nje problem qe nuk eshte zgjidhur qe ne pikenisjen e tij para 1400 vjetesh nuk eshte dicka qe mund te zgjidhet sot jo me 20 milione dollare qe te gjithe e dime qe do zhvaten dhe do zhduken ne gropat thithese te qeverise dhe shoqatave tona qe do menaxhojne situaten por nuk i ka shanset te zhduket si problem as edhe sikur keto para rrealisht te shkonin atje per ku destinohen.

Ky nuk eshte problem parash. Ky eshte problem egzistencial per vet fjalen qe i emerton keta njerez si Muxhahediner. Ata nuk po bredhin nga vendi ne vend thjesht per te mbijetuar si kafshet qe jetojne edhe vetem duke i plotesuar kushtet minimale te jeteses. Ata jane njerez dhe si te tille kane intelektin dhe personalitetin e tyre dhe personaliteti i tyre eshte i lidhur ngushte me fene e tyre e cila nuk menaxhohet prej tyre sic menaxhohet nga muslimanet e vendit tone pasi ata kane tjeter menyre menaxhimi per fene. Ata nuk jane njerez qe jetojne dhe nderkohe edhe besojne ne fene e tyre. Per ta feja e tyre eshte me e shenjte se jeta e tyre dhe kjo eshte ajo qe i ben te rrezikshem per shoqerine shqiptare pasi nese do ti pranojme edhe de fakto pasi te jeni te sigurte qe de juro ata kane kohe qe jane pranuar ne jemi te detyruar ti rrespektojme, pra te rrespektojme edhe ekstremitetin e fese se tyre dhe nese ata do te enden rrugeve te qyteteve dhe fshatrave tona ne jemi te detyruar te rrespektojme bashkejetesen me kete ekstremitet te menyres se te menduarit gje kjo qe bie jashtzakonisht shum fort ndesh me karakteristikat e kultures europiane qe vendi yne ne menyre shum te natyrshme ka zgjedhur dhe do ta ndjeki me cdo kusht.

Eshte pikerisht ky mospranim dhe mosperputhje karakteresh njerezore qe e ben te pa mundur bashkejetesen me keta miq te cilet pasi te jene integruar ne jeten tone dhe pasi te kene fituar sigurine qe deri tani i mungonte shum shpejt do nisin te kerkojne me te drejte edhe te drejten e rrespektimit te traditave te tyre ekstreme te te menduarit dhe te besuarit ne vlera te cilat bien ndesh me ato tonat per nga menyra se si gjithsejcili menaxhon dhe percepton cka per te eshte nje vlere. E thene edhe me shkoqur se kaq un personalisht jam plotesisht i bindur se eshte shum me e ndershme per ne shqipetaret qe te tregohemi te sinqerte dhe ti themi JO nje te keqeje qe po e pranojme nga nevoja per te zgjidhur hallet e qeverise sone dhe jo tonat dhe dhe per te cilen jemi te sigurte qe do te eskaloje ne dem te populate sone e qe nuk mundemi kurrsesi ta neglizhojme duke mbyllur njerin sy e njerin vesh, se sa te shpresojme qe per te miren e atyre 20 milione dollareve te qelbura qe ne si popull as na ngrene e as na ulin sepse gjithsesi jemi te zhytur gjer ne fyt nga borxhet ne te cilat na kane future te tera qeverite tona pa perjashtim, do na u dashka qe te besojme se ato para vertet do te shkojne ne menaxhimin e integrimit te ketyre njerezve shum te rrespektuar por qe per nga vet natyra e menyre se jeteses qe kane perzgjedhur nuk eshte e mundur qe ti pershtaten jeteses ne kete vend pa e terhequr me zorr drejt vetes jetesen tone duke na detyruar qe ose edhe ne te behemi pak si ata edhe ata pak si ne ose ceshtja te marri nje zgjidhje me drastike dhe perpara se zgjidhja te behet drastike ne nje te ardhme kur detyrimisht nga natyra e menyres se si qeverite tona me kalimin e kohes vetem na shtojne dhe nuk na pakesojne problem dihet qe do jete transformuar ne nje problem me shum ne barren e stermadhe te problemeve qe i kemi qe sot e nuk e dime as vet se si po i mbajme mbi shpinen.

Ato 20 milione dollare dihet qe nuk kane per te perfunduar aty ku destinohen dhe keta njerez do trajtohen si kafshe e detyrimisht do shperthejne krejtesisht natyrshem pasi shum shpejt do ta kuptojne qe perderisa jeta e tyre nuk po permiresohet aspak te pakten te ruajne ato gjera per te cilat nuk nevojiten para dhe njeriu i merr me vehte deri sa vdes e keto gjera jane gjerat ne te cilat ai beson. Pikerisht ketu do te nisin edhe problemet e medha. Eshte e sigurte qe keta njerez do te detyrohen te kryejne akte per te cilat ata jane tashme te njohur. Ne nuk mund te lejojme qe mbijetesa e tyre te behet problem per mbijetesen e popullit tone per shkak te sallates mikse te problemeve te tyre kulturore me vajin e sallates se gatuar nga qeverite tona qe nuk dine se si ndryshe te zgjidhin problemet qe kane pranuar ti mbajne mbi shpine kur i hyne asaj pune por qe si gjhithnje tentojne ne menyre te deshtuar t’ja ngarkojne mbi shpine perseri popullit “gomar” qe mban sa te duash si edhe qeverive te ardhshme.

Problemi i stermadh me Muxhahedinet dhe me cdo lloj Muxhahedini ne vendin tone eshte i pa shmangshem pervec nese ai shmanget qe sot ne pikenisje por un dyshoj qe shmangia ka per te ndodhur sepse e dine apo nuk e dine te gjithe ky nuk eshte nje problem qe ka nisur sot por qe kur u hapen dyert e bashkeveprimit me boten islam-dashese ne pergjithesi. Duhet te kuptoni qe ky nuk eshte edhe aq problem mungese mikepritjeje se sa problem sigurie kombetare. Siguria jone kombetare eshte e para dhe asgje tjeter nuk duhet te vihet para saj. Populli shqiptar nuk mundet kurresesi te veri fete e te ardhurve para kultures dhe dinjitetit te kombit tone.

Nder shkuj populli yne eshte treguar shum bujar ndaj kulturave arabe dhe islamdashese por nuk eshte me koha qe te besojme se kultura arabe qe dukshem ka deshtuar ne kompromisen te terhiqet te pakten pjeserisht ne vendet jo arabe ku i eshte dashur te emigroje per te mbijetuar do te veproje ndryshe ne vendin tone. Kultura arabe bazohet kryesisht ne fene islame dhe feja islame eshte e paisur me nene dhe ligje Shariatike te cilat jo vetem qe justifikojne edhe mashtrimin dhe genjeshtrat per te mbrojtur identitin islam ne baze te “Taqiyyas” se “Bukharese” ne Kuran por shkon edhe me tej duke kerkuar edhe eliminimin fizik te atyre qe nuk deshirojne te behen muslimane dhe keto e mijera konflikte te tjera te shumta islamike qe jane edhe baza themeltare e kultures arabe qe keta njerez i mban dhe do ti mbaje gjalle ne shpirt edhe ketu ne vendin tone do krijojne vetvetiu problem te stermedha te cilat eshte e sigurte qe do te ndodhin edhe sikur lufta e organeve te rendit te mundohet akoma me shum se sa po e ben aktualisht per te sheshuar ne syte e opinionit publik shumicen e problemeve te kesaj natyre prej shum vitesh ne vendin tone gje qe ne vende te tjera aktualisht nuk ndodh me kaq shum dashamiresi sa ketu tek ne. Ne e dime se tendenca e shtetit dhe avokateve per te qene mese dakort me ardhjen e 2000 Muxhahedineve te jetojne ne vendin tone nuk eshte asgje me pak apo me shum se sa dashamiresia e te te njejtes kategori njerezisht qe per vite te tera terhoqen zvarre neper dyert e institucioneve greke shqipetaret qe lane te tera fitimet e tyre ne perpjekjet per te fituar statusin e njeriut te ligjshem dhe ne fund e vetmja gje qe fituan ishte nje numer i frikshem vitesh te humbura krejtesisht kot ne dhe te huaj. E verteta eshte qe per ta kjo eshte ceshtje parash dhe shfrytezimi njerezor dhe apsolutisht asgje me teper.

Gjithsesi te jeni te sigurte qe ne baze te ligjeve nderkombetare te te drejtave njerezore ligjet e bashkimeve familjare do transformojne keta 2000 Muxhahediner nje nje kohe rrekord numrin sot modest 2000 ne me shum se 1 milione aq shpejt sa nuk e keni idene dhe lindjet e tyre qe jane te njohura per sasine e tyre te madhe do e transformojne vendin tone ne nje vend ku shum shpejt ne youtube do shohim video te panumerta me titullin “Nese kjo eshte Shqiperia, ku jane shqiptaret?” . Kjo nuk eshte as ceshtje rracizmi dhe as ceshtje mungese njerezilleku. Eshte ceshtje matematike. 1+1=2. Ne shqipetareve askush nuk na u soll me mire se kaq askund ku shkuam asnjehere dhe per kete patjeter qe ka patur edhe nje arsye si edhe nje shpjegim. Nese te tera keto qe thash nuk jane te mjaftueshme qe te kuptoni ne kohe se cfar po na gatisin politikanet tane atehere nese deshironi mund tjua them edhe ne arabisht por gjithsesi perseri do ju them te njejten gje.

As mos e vini ne dyshim qe kushdo qe do e lexoje kete shkrim do e trajtoje ose ne menyre pasionante ose ne menyre te ftohte por te jeni te sigurte qe ata qe do e komentojne te bazuar ne konfliktet e interesave te tyre me cfar permenda pak me siper patjeter qe gjeja e pare qe do te bejne do jete te sjellin ndermend suren “Bukhare” me versat e “Taqiyya-s” e cila i jep mundesine te genjejne e te mashtrojne sa me shum qe te munden qe te mbrojne ato qe ata i konsiderojne si te drejtat e tyre islamike ne luften e tyre kunder komuniteit jo islamik qe rastis te jete e tere bota mbare pervec tyre dhe ne rastin tone vet kultura dhe interesat e vendit mikprites pra vendit tone. Pritshmeria me e madhe tenton te anoje drejt pallavrave te tipit “keta jane naziste e keta jane rraciste” por e verteta eshte qe ne fakt nuk eshte as njera e as tjetra por vetem Surja “Bukhare” me e shkurter egzistente kuranore me vetem 3 fjale. Per ta zoti eshte me i miri nder te tere mashtruesit dhe si i tille ai I lejon edhe te mashtrojne qe te rrealizojne qellimet e tyre.

1 KOMENT

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here