Për Europën s’ka Shqipëri! – poemë nga Gjin Musa

0
676
Po ngarkohet...

Për Europën s’ka Shqipëri!

Gjin Musa

Moj Europe pashe besen e zotit
pse vazhdon me na gjykue?
Jeme nji kombe me histori
kemi rrite burra te penes dhe te gishtit
i ke njofte Europë boll mire.
I njohen shtete e principata
At Gjergj Fishta e Gurakuqa
Bajram Curra e Ded GjoLula,
Ismail Qemalin e Pashko Vasen
Ndok Gjeloshin, Austria,
Skenderbeu ne sofer te pare
thyeu ushtritë e Sulltanit
s’e pranoi kurre turqelinë
s’paranoi kurre per me ndërrue fé
dhe pse emrin Skenderbe
ia nderruen turqit e Turqisë
ai gjithmonë Gjergj Kastriot
i duel zot mbare shqiptarisë.
Moj Europe, moj shtriga e motit
kurre me ne s’u solle mire
fjalte e mira, e gurte ne strajce,
mbi 100 e kusur vite
formue shtete Shqipnia e mjere
kurre s’e pau nji dite te mire,
Qysh me Nolin e Ismail Qemalin
kur u ngrit flamuri ne Vlore
kjo Europa na perçmoi,
erdhi Duçia e Musolini
Ne Shqiperi s’mete kushe pa ardhe
derisa duel dhe “mreti” i pare
Ahmet Zogu faqe zi, muer dinar dhe pasuni
mori rrugen e emigrimit
la Shqipnin me gishte ne goje.
Kure na erdhi komunizmi
Stalinizmi e Kryshovi, nguli kamet ne Shqiperi
po ne se kishin te gjate
se me askend s’ruejtem miqesinë
Erdhi Kina e Mao Ce Dunit
po edhe ketu nau prishe kunora
do te jetojm me forcat tona.
Mbetem vetem si peshku ne zalle
Ne vitete e 90-ta
filloi loja e studenteve
filloi fllad demokracie,
sapo ra muri i Berlinit
komunizmit iu pren gjujte.
Me nji here filloje eksodi
mesyn prendimin shqiptaria
me nji shpres te jemi Europian.
Kane kalue 25 vite
prape Europ nuk na afrove
ne gjirin tani nuk na pranove,
Pse shqipenia pate ne balle
politike te hardallosun,rrenacat edhe mashtruesa
Islamikun Sali Berisha
kurre Europa nuk e deshi,
per kete “burre politikan”
sot Europa na mbane jashte
jashte unionit Europian
se jeme populle Islamik
te betuem ne Muhamet
kurre Europ s’ na pate hatrin
na ma shume s’mundemi te shtrim hapin
deri ketu e keme takatin.
Jemi shtet po s’keme shtetar
na kane vjedhe e na kane vra
pushtetaret faqe zi,
Ti Europ nuk po bane mire
qe jashte loje e le shqiperin,
ti deno politikanet
ne si populle na jepe doren
mose na le jetima ma
Europian keme qene dhe jemi
politikes poi shofim sherrin
keta hajdta e kriminela,nuk e duan shqiperin ne Europ
Prandaj jemi shtet pa shtet
pa zote shpie,ligje e pune
Vete Europa na perbuz
se na quajne vende Islamik.
Pra Shqiperi po te tadhe Europa
prit gomar sa te dalin barë.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu