PD, përballë vetë-gjyqësisë

0
243

Gjin Musa, gazetar.

PD-ka vite qe eshte penge i bandave kriminale,eshte penge i te keqes kombetare.
Humbja fatale e qeveris Berisha nuk eshte ne 2013,kjo qeveri duheje te largohej nga pushteti qe me ngjarjen tragjike te Gerdecit.

Po si u manipulue Gerdeci?
Ministri i drejtesis se asaje kohe nji mjeran si Aldo Bumçi,mori urdher nga shefi i tije Berisha qe gjithçka te zhdukeje (dokumentet).
Fatmir Mediu jepe nji dorheqie formale,po ndeshkuesit e ketije krimi barbare nuk ndeshkohen.
PD-eja ka qene qe ne themelimin e saje penge i Sali Berishes.

Kush është Sali Berisha?

Gojëdhënat për Sali Berishën transmetojnë histori të ndryshme për Sali Berishën dhe të parët e tij. Teori të shumta kanë qarkulluar për gjenezën e njeriut më të diskutuar të Shqipërisë në këto 23 vitet e fundit. Sipas burimeve të ndryshme thonë se, Berishët shkuan në Viçidol si rezultat i një problemi që krijoi në fshat një nga të parët e Sali Berishës në një nga fshatrat e Pukës. Thonë që fshati i përzuri dhe ndaloi që të jepnin dhe të merrnin me fisin e tij. nga ky moment familja e Saliut u shpërngul në Viçidol pranë një të afërmit të tyre.

Ndërkohë që një grup tjetër shumë më radikal në qëndrimin ndaj gjenezës së Sli Berishës e konsiderojnë gjenezën e tij të ardhur nga dyndjet ruse dhe të emigruara në malet e Tropojës. Sipas këtyre gojëdhënave, familja e tij është shpërngulur nga zonat e Detit Kaspik, në Rusi, gjatë shpërnguljeve të shekullit 19-të. Atëherë, shumë fise u larguan nga Rusia duke u dyndur në Europë e sidomos në Serbi. Më pas, shumica e tyre u zhvendosën në Francë. Në këtë kuadër, nga mbeturinat e mësipërme, mbetën edhe në Shqipëri disa familje të rusëve të emigruar, njëra prej të cilave është familja e Sali Berishës (mbiemri i së cilës është i huazuar si më i përdorshmi në Kosovë dhe në Shqipëri, duke zëvendësuar mbiemrin e tyre sllav).

Në fakt të gjitha këto ngelen vetëm kuadër gojëdhënash dhe asgjë më shumë, pasi e vërteta e gjenezës së Sali Berishës dihet nga pak njerëz. Në gjithë historinë e tij familjare, një gjë është e sigurt: ” Sali Berisha është munduar të qëndrojë sa më larg vendlindjes së tij Tropojë, duke qenë një nga bijtë plangprishës të kësaj treve”

Partia demokratike ishte nene diktatin e nji diktaori i cili ngjiti shkallet e karjeres ne emer te krimit.

Karriera e Sali Berishës

Sali Berisha është dalluar për një ambicie të shfrenuar dhe një vullnet të hekurt për të realizuar qëllimin e tij. Shumë bashkëfshatarë të tij kujtojnë inatin e tij të verbër dhe karakterin e tij të ashpër për të arritur gjërat që dëshiron me çdo mënyrë. Në saj të kësaj ambicie Sali Berisha mbaroi me nota shumë të mira nivelin e ulët dhe të mesëm të arsimit të atyre viteve. Në vitin 1962, Sali Berisha erdhi në Universitetin e Tiranës, në Fakultetin e Mjekësisë. Pasi mbaroi studimet u mbajt në spitalin e Tiranës si mjek kardiolog dhe më vonë si kardiokirurg. Në këtë kohë ai përgatit dokumentet për t’u futur në Parti. Një vëlla i tij, me emrin Selim, kishte mik kryetarin e Degës së Punëve të Brendshme të Tropojës, Idriz Shehun. Ai i kërkoi Idrizit ta ndihmonte të vëllanë për t’u pranuar në Parti.

Idrizi i përgjigjet se në kushtet e Sali Berishës ( me probleme në biografinë e familjes – red ), për t’u pranuar në Parti, duhej që edhe ai ta ndihmonte shtetin me shërbime të veçanta, prandaj ai duhej takuar dhe t’i merrej mendimi nëse ishte dakord kështu. Pas takimit me Saliun në Tiranë dhe pasi mori miratimin e tij, i vëllai ( i cili sot nuk jeton, pasi ka vdekur nga zemra, dhe që ishte i vetmi person pozitiv në fisin e tyre ) u kthye në Tropojë. Pas kësaj, bashkë me kryetarin e Degës, u nisën me makinën e tij për në Tiranë dhe u takuan me persona të Ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilët e tërhoqën Saliun në bashkëpunim, pas kësaj, iu miratua edhe kërkesa për të hyrë në Parti.
Historit trishtuese te Sali Berishes nuk kane te sosur,ky njeri po te perbadheje me gjykaten nderkombetare te Hages do ishte pak.

Po si zbriti Luli me “Parashut” ne selin e Partis Demokratike?
Sigurishte si nji “patriot”i Saliut.
Lulzim Xhelal Basha i lindur më 12 qershor 1974 në Tiranë, është politikan shqiptar, ish-Ministër i Brendshëm, ish-Ministër i Jashtëm dhe ish-Ministër i MPPT i Shqipërisë dhe deputet i Legjislaturës XVIII të Kuvendit të Shqipërisë.

Familja e Lulzim Bashës është me prejardhje nga Drenica e Kosovës, pasi gjyshi i tij, në vitet e 40-ta të shekullit të kaluar detyrohet të ikë nga Kosova pas torturave serbe.

Ai është jurist i specializuar në të drejtën Evropiane dhe Ndërkombëtare Publike në Universitetin e Utrechtit në Holandë. Po ketu ne Holland merre nenshtesin Hollandeze.

Berisha si nji skile e vjeter e politikes, emron dy kandidatura qe njeri preje tyre do zevensonte Berishen ne krye te PD-es.
Lulzim Basha vihet perballe te ndjerit Sokol Olldashi, ketije te fundit i vjen vdekja nga nji “aksident” i mire sajuar po nga Saliu dhe Lulzim Basha, ky “aksident” mbeti enigem.

Po le te rikthehemi tek “Republika e Re”
Vete fjala republika e re,ishte nji tadhje me demokratet Shqiptar,u ngrit nji çader ku vetem demostrat nuk ishte,kjo çader ishte nji pike grumbullimi ku beheshin fjalime retorike dhe muzik tallava.

Berisha i ndjere keqe me kete qe po ndodhte,Vetingu ishte vdekje prures per ata qe kane vjedhur dhe vrare Shqiptaret,Berisha dhe Lulzimi jane dy politikanet e drejteperdrejte ne krimet e vrasjes.

Kryeministri Rama,duhet pranuar se po shifte film perpara zyres kryeministrore me mitingashet e Berishes,po çadra u mbylle me turpin e Lulit dhe te Berishes.

Nderkombetaret jua futen qafen ne litar,kryeministri Rama ju afroje ç’fare deshen Luli dhe Berisha,sepse z.Rama i njefe mire djallezit e flliqura te Saliut dhe Lulit.

Zgjedhjet per parlamentin e ri, partin demokratike e kane vene ne vetegjyqesi,lufta sapo ka filluar,”spastrimi” ne radhet e PD-es e ka shkaterruar karjeren politike te vete Lulzim Bashes.

Te kerkoshe me ç’do çmime te visheshe me pushtet, qe ti shpetoshe drejtesis,e thane troç eshte vetegjyqesia qe Saliu dhe Luli poi bejne vetevetes.

Ata qe kane lexuar shkrimet e mija duhet te me gjykojn!
Sa here i kame thane Saliut dhe Lulit qe mos ju trembeni PS,gjyqin do ta bejne Shqupasit tuaje.
Tani çdo gje ka dalur sheshit,kundershtit politike do shperthejne,demokratet dhe mbare shqiptaret do mesojn shume te pa njohura ne radhet e Partis]e Demokratike.

Populli thote: Ma mire vone se kurre. Tani Partia e vjeter demokratike do shkermoqet, fjala dhe mendimi i lire do triumfoje.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here