PARTIA E ILIR METËS – PARTI E BANDAVE TE HAJDUTËRISË

0
1466

LSI zhvilloi për dy ditë konventën e saj. Një spektakël televiziv me ngjyra të kuqe, ku “komnandanti” i çetës ligjëronte, salla e dëgjonte dhe e falenderonte që ju kishte dhënë mundësinë të ishin pjesë e ekipit të tij…?! KESHTU E FILLONTE NJI SHKRIM GAZETA “PAMFLETI”!.

LSI e kontrodhuar nga krye hajduti Ilir Meta per dy dite festoje me flamuj dhe banderola, me delegat dhe delegate, degjuam ligjerata nga ma fantastiket, na e bene LSI-ne si partin e shpetimit kombetar.

Po kush eshte ne te vertet kjo forcë politike?
Eshte partia qe e ka bere te veten Ilir Meta, po ku i merre te gjitha keto para, per gjithe keto shpenzime marramendese? Rrofte pushteti nga te dy krahet Ilir Meta.

“Malsori nga Skrapari”eshte “burre” per ta vene ne krye te tovolines,i “beses”trim” dhe “atdhetar” i “dashur me koleget”i qendrueshem ne kualicione”
Shqiptaret tashma e dine fare mire, se fatet e tyre i kane nji grusht horash politik, po aka ndonji shpres per te dalur nga kurthi i ketyre kusareve?

Po nga vjen Ilir Meta?
Origjina e familjes sonë është nga fshati Çepan i rrethit të Skraparit dhe aty kanë banuar të parët tanë prej shekujsh. Aty kam lindur dhe unë. Babai im, (gjyshi i Ilirit) është quajtur Duçkë dhe ai pasi emigroi në Stamboll, ku jetoi dhe punoi për 45 vjet me radhë, u kthye përsëri në fshatin e lindjes, në Çepan, pasi si gjithë shqiptarët ka qenë shumë i lidhur me familjen. Nuk më takon mua të flas për babanë tim, por e vërteta është se ai ka qenë njeri me emër të madh në të gjithë zonën tonë. Gjithashtu babai kishte edhe një shtat dhe zemër të madhe. Ai, nëna dhe pjesëtarët e tjerë të familjes sime, ashtu si gjithë fshatrat e Skraparit dhe të asaj zone, janë marrë kryesisht me blegtori dhe me bujqësi.

Kur erdhi ne Tiranë Ilir Meta?

Iliri ka ardhur në moshën tre vjeçare në Tiranë dhe shkollën fillore e ka bërë te “Kongresi i Lushnjës”, 8-vjeçaren te “Fan Noli”, ndërsa të mesmen te “Sami Frashëri”.

Po Iliri ka qene ambicioz qe ne vegjeli deklaronte per mediet babaj i tij.

Më kujtohet si tani, ka qenë muaji i dytë i klasës së parë dhe Iliri kishte marre notën katër. I mërzitur nga ky fakt, ai sa kishte ardhur në shtëpi, kishte gjuajtur me domate derën e komshiut. Unë në atë kohë ndodhesha në Hidrocentralin e Fierzës me nxënësit e mi skënderbegas, të cilët bënin stazhin para se të shkonin në Shkollën e Bashkuar.

Akuzat ndaj Ilir Metes jane teper te renda.Ja si shprehet ishe kryeministri Sali Berisha.
Meta ne mega afere shume milioneshe korruptive!
Ai perdor si mburoje imunitetin, refuzon dorheqjen!
Rama fshihet pas emrit te Metes!
Ky eshte standarti i “aleances se qelbesirave”!!

Qytetare ne kembe!!
Te dashur miq, dje mediat online botuan akuzat e renda per Ilir Meten nga avokati i studios se famshme Clifford Chance e perzgjedhur nga Edi Rama, qeveria e tij per te mbrojtur palen shqiptare. Keshtu, dokumenta autentike deshmojne se avokati i famshem i kesaj studioje Tim Schreibe, seancen e gjykimit ne arbitrazh nderkombetar kunder kompanise DIA te Kastriot Ismailajt, qe ka vjedhur ne bashkepunim shuma te medha nga borxhet prej 200 milione dollare te CEZ, ka akuzuar Ilir Metes duke mos e cituar me emer por duke thene se kompania Ismailaj i ka dhene shuma te medha ryshfet nje ish-kryeministri te akuzuar edhe me pare per korrupsion. Avokati i Clifford Chanes, njera nga studiot me me me emer ne Europe, sipas dokumentit autentik deklaroi ne seance sa vijon: “Brenda transfertave (perfituese) te lekeve qe DIA mori nga ÇEZ shperndarje, ishin politikane te rendesishem shqiptare perfshire nje ish kryeminister i proceduar me pare per korrupsion”.

Por nje akuze tjeter po kaq te rende per kete afere i bene Ilir Metes edhe ish kreu i bordit te drejtorve te ÇEZ, Jozef Hajsek, i cili ka deshmuar se ne kohen kur Meta ishte minister i Jashtem (jashte çdo autorizimi) ka negociuar (pra jashte çdo autorizimi, shenimi i imi) me ate, qe çeket e ÇEZ-it te punonin me Ismaijlajn pasi ai kishte mbeshtetjen e qeverise shqiptare, duke shfrytezuar keshtu postin zyrtar dhe mashtruar per interesin e xhepit te tij.

Pervec kesaj, studio Clifford Chanse deklaron se ministria e energjise dhe minierave kishte rekomanduar Ismailajn si “kandidatin”e saj per keshillin e mbikqyrejes te kompanise. Ndaj ketyre akuzave tejet te renda, te bera ne seancen e gjykimit ne arbitrazh nderkombetar nga vet perfaqesuesit e shtetit shqiptar, te studios se fameshme Clifford Chance, Ilir Meta, ashtu siç pritej reagoi duke deklaruar se ai nuk jep doreheqjen per ti hapur rrugen hetimit te domosdoshem per kete mega afere korruptive te tij dhe rrethit te tij. Kurse Edi Rama, qe per shume dite ka refuzuar t’u japi mediave sqarime per akuzat e studios se zgjedhur prej tij, beri dje dudumin, u fsheh pas emrit te Metes ndaj akuzes tulle te avokatit duke thene se avokati ne seancen e gjykimit nuk ka permendur Ilir Meten me emer.

Kryetari i LSI eshte i akuzuari i drejt per drejt per vjedhjen e thesarit te shtetit.
Vjedhja e thesarit në Krrabë

16 vite më parë në tunelet e sigurisë në Krrabë u vodhën rreth 280 kg ar. Qeveria kryesohej nga Ilir Meta, ndërsa tunelet e Krrabës konsideroheshin ndër më të sigurtat përsa i takon ruajtjes së thesarit të shtetit. Vjedhja u denoncuar në atë kohë nga Partia Demokratike, më konkretisht kreu i saj në atë kohë, Sali Berisha. Por deklaratat e Berishës nuk u morrën në konsideratë, u cilësuan në atë kohë thjesht si sulme politike dhe spekulime, ndërsa vetëm pas 6 muajsh u provua se thesari i Krrabës ishte vjedhur. Hetimet për ngjarjen në fjalë nuk zbardhën kurrë sasinë e floririt të vjedhur në Krrabë, madje edhe autorët e saj, ndërsa për një nga vjedhjet më spektakolare do të akuzoheshin disa fshatarë të zonës, të cilët kishin vjedhur sasisë e arit duke e ngarkuar në mushka.
Çfarë “kafshe politike” është Ilir Meta?Shkruante nji medije e lire ne 2015

Pse Spartak Braho dhe gjithë strukturat e LSI (lexo njerëzit) ngjajnë të gjithë me personazhe të ndonjë organizate sekrete, ngjashëm me masonët ose scientologët?
Ilir Meta është një ujk i vjetër në politikë. Me një moshë relativisht të re, ai ka provuar postet më të larta politike në këtë vend. Por pyetja që dua të shtroj është kjo: A është ai një Kingmaker apo një Godfather? A ka ai një program ideologjik për partinë e tij, dmth a udhëhiqet ai nga pikëpamje të majta politike? Pse ai ngjall kaq shumë kundërshti dhe urrehet nga një pjesë e mirë e publikut shqiptar, ndërkohë që vazhdon të votohet rregullisht, madje me një rritje të fortë elektorale? Ku qëndron sekreti i tij?

Çfarë e ka transformuar portretin e tij kohët e fundit? Kush ia ka prishur qetësinë Ilir Metës? Pse brenda një viti ai është në qendër të shumë skandaleve, duke nisur me aferën për vrasjen e Tom Doshit, aferën e DIA dhe CHEZ, Raportin Konfidencial i OSBE me akuza si porositës vrasjesh, me intervistën e hapur denigruesie në VOA?

Më kryesorja, cfarë përfaqëson LSI në politikën shqiptare, cila është struktura e saj organizative, kush janë njerëzit që militojnë në këtë parti? Pse Spartak Braho dhe gjithë strukturat e LSI (lexo njerëzit) ngjajnë të gjithë me personazhe të ndonjë organizate sekrete okulte, ngjashëm me masonët ose scientologët? A është LSI një organizatë e tillë?

Pa cituar këtu të gjitha akuzat që i janë bërë në vite, që nga vjedhja e floririt në Krrabë, vidio e Dritan Priftit, DIA & CHEZ dhe Raporti i OSBE-së, akuza që akoma nuk janë provuar (të paktën për vidion Meta-Prifti, ai është shpallur i pafajshëm), a nuk duket se ky njeri ka një suport shumë enigmatik, që nuk dihet nga vjen (nga jashtë apo nga brenda Shqipërisë)?
Pse Ilir Meta flet gjithmonë me mesazhe të koduara për kundërshtarët politik, mesazhe të tipit “me qetësi dhe dashuri” ose “kur them po, është po!”? Cfarë përfaqësojnë këto kode?

Përfundimisht, a është ai një përfaqësues i interesave të atyre 200 mijë shqiptarve që e kanë votuar, ose edhe i interesave të shqiptarëve në përgjithësi?
Çfarë “kafshe politike” është Ilir Meta dhe interesat e kujt mbron dhe përfaqëson?
Duke pare qe zgjedhjet e 2017 po afrojnë, shqiptaret duhet te ndergjegjesohen qe me voten e lire ta minimizojnë numerin e deputeteve te LSI-se dhe te kryehajdutit Ilir Meta.

Politika Shqiptare, dy forcat kryesore PS dhe PD duhet ta nxjerrin jashte loje dallkaukun Ilir Meta.
Drejtesia me “dashuri dhe me respekte e toleranc” te hetoj te gjithe pasurit e Ilir Metes dhe te bashkeshortes, burre dhe grue deputet!!! Keshtu behet lufta per ti “shpetuar” drejtesis, po populli duhet te jete shume i kujdesshem kete radhe, LSI duhet kaluar ne opozitë, biles drejt degradimit te saj politik.

Po dikush do të thotë pse kështu?
Po duhet te hetohen te gjithe ministrat dhe drejtoret qe mbajn emerin LSI, te hetohen te gjithe ata qe jane perfeshirë ne diplomacin shqiptare, jashte te gjitha kritereve te diplomacis.

Ilir Meta qe ne qeverisjen Berisha, e ka marre gati nene kontrodhe, trupen diplomatike jashte Shqiperisë.
Ilir Meta ka blere mdje te shumta ne Shqiperi, eshte pareliu qe konkuron me boset e medhej. Shtepit dhe vilat madheshtore te ketij hajduti duhen konfiskuar, jane pron e popullit dhe nuk mundet ti gezoje familja Iliri dhe Monika, ato jane te popullit, atij duhet t’i kethehen sa nuk ka shkuar vone.

Sot behen llogarit e secilit mrena dites, rroga, shpenzimet, harxhimet dhe mbetjet ne bankat e ndrysheme neper Europ.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here