Opozitë pa opozitarizëm – as me zotin dhe ase me bobin

0
520

Partia Demokratike sot mori shuplaken e vertetë. Ambasadori Amerikan tashma ka deklaruar publikisht.

Gjin Musa, gazetar

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë ka reaguar sot për reformën në drejtësi dhe dështimin e negociatave mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha.
Ambasada e Shteteve të Bashkuara shpreh zhgënjimin e saj që takimi i 6 qershorit mes Kryeministrit Rama dhe Liderit të Opozitës Basha nuk arriti një vendim përfundimtar mbi reformën në drejtësi.

“Qeveria shfaqi fleksibilitet, por, në fund, opozita nuk bëri të njëjtën gjë. Prandaj, Qeveria e Shteteve të Bashkuara mbështet përpjekjet e Qeverisë shqiptare për ta çuar draftin drejt miratimit. Do të jetë përgjegjësia e anëtarëve individualë të parlamentit të vendosin nëse duan të mbajnë sistemin e sotëm të drejtësisë të korruptuar dhe të politizuar apo nëse do ta mbështesin këtë reformë”, deklaron ambasada e SHBA-ve.

Sipas saj, për më shumë se 18 muaj, ekspertë vendas dhe ndërkombëtarë, politikanë, shoqëria civile, dhe publiku, janë angazhuar në një debat të rëndësishëm mbi reformën e drejtësisë në Shqipëri.
“Ky proces shterues e ka përmirësuar draft-paketën e reformës dhe e afroi qeverinë dhe opozitën drejt një marrëveshjeje. Kjo reformë, të cilën e mbështesin shumica dërrmuese e shqiptarëve, mbetet një prioritet kyç për Shtetet e Bashkuara. Shtetet e Bashkuara do të punojnë për t’u siguruar që drafti përfundimtar i paraqitur në Komisionin e Posaçëm për Reformën në Drejtësi dhe në Parlament, të jetë një draft i drejtë, që përfaqëson idetë më të mira të ekspertëve vendas, ekspertëve ndërkombëtarë, dhe Komisionit të Venecias”, thekson ambasada e SHBA-ve.

Aka shqiptare qe mundet ti besoj me Sali Berishes dhe Lulzim Bashes, deklerata e Lulzim Bashes se do djegim mandatet e deputeve, çfarë do thote ne vetevete kjo deklerat politike, nga nji ‘politikan’ i pa pergjegjshem per fatet e Shqiperis.
Pse gjithe kjo frike ‘pse ky stres politik’ po harron z. Berisha kure kishte te gjitha pushtetet dhe dhunonte opoziten,vriste ne Gerdec 26 vete dhe drejtesia me ne krye ministrin e asaj kohe z. Aldo Bumçi, heshti, vriten 4 demostrues poshte zyrave te kryeministrit Berisha dhe drejtesia heshte… po keshtu do vazhdojme te kemi shtet te kapur ne te gjitha hallkat.
Berisha dhe klani afer tije, kane dalur hapure kunder zotit, BE dhe SHBA, NGA DO SHKOJN’

Tashma politika shqiptare eshte bere sa qesharake po aqe e turpsheme,sharje dhe fyerje nga ma banalet, merren me vidio seksi dhe poshtersira nga ma te shemtuarat, vetem per te coroditur opinionin publik.
Nderkombetaret nuk reshtin, po nuk reabilitihot klasa politike aktuale, jane te semur nga semundja ngjitese e korrupsionit, kjo e pengon reformen ne drejtesi.

Opozita dua te besoj se jo te gjithe jane kundra nderkombetareve, deklerata provokative e Bashes eshte nji deklerat qe nuk gjen dote zbatim.
Mandati i deputetit nuk eshte pron e Lulzim Bashes dhe ase Berishes, deputeti ka voten e elektoratit, sigurisht nen siglen e partis perkatese, po nuk ka forc asnji parti ta dhunoje vullnetin e elektoratit, mandati i hiqet deputetit ne raste te jashtezakonsheme, jo kurre per teke partiake. Nji deputet perjashtohet nga grupi parlamentar i forces politike ku militon, po mandati hiqet me vendim gjygjesore kure jane prekur ne thelbe kushtetuta e vendit, e kunderta eshte vetem nji deklerat qesharake dhe provokative.

Shqiperia ne qender te nderkombetareve, objekt i dites, 26 vjet ‘demokraci’, 26 vjet tranzicion qesharak, nji gje qe nuk ka ndodhur ne asnji vend te BE.
Po dikujt poi leverdis ky tranzicion i pa moralshem, po eshte vete autori qe e ka themeluar kete tranzicon Sali Berisha, turp per partin demokratike ta terheqi zvarre nji zvarranik i ndyre, nji hajdut dhe vrastar, nji ishe ‘burre’ shteti qe quhet Sali Berisha.
Dekleratat ndryshojn nga ora ne ore, po mazhoranca si do veproje’ pse nuk dalin me nji deklerat publike, dhe pastaj fyerjet dhe dekleratat boshe jane te pa vlera.

DO BEHET REFORMA NE DREJTESI
Le te urojm dhe te presim nji deklerat perfundimtare nga mazhoranca qeverisese, Reforma ne drejtesi do votohet, do miratohet, opozita eshte e mireseardhun ne kete votim historik, ne te kundert opozita do te kete para syshe ndeshkimin popullor, ndeshkimin nga nderkombetaret, kjo opozit ne se vazhdon te mbetet penge e Saliut dhe Lulit do kete perfundimin e turpshem.

Ne grupin parlamentar te PD nuk jane te gjithe si Saliu, Jozefina, Edi e Strazimiri, Ristani e ndonji tjeter qe vene krimin mbi interesat kombetare, shiten tek bota e krimit per te paralizuar jeten dhe ardhmerin e shqiperis ne BE.

Ne keto 26 vite kemi provua gjera dhe ngjarje nga ma te shemtuarat, BE na ka ndeshkuar duke na lanur jashte dyereve, ky eshte rasti ma vendimtar ne historin 26 vjecare, sot duhen lene inatet dhe merit ne emer te interesave kombetare, Sali Berisha nuk eshte KRISHTI I SHQIPERIS, aje eshte e keqia e ketije vendi, dhe si ketidhe vete PD duhet ta braktis kete anti shqiptar, Berisha vetem perdor fjalorin e imoralitetit te tij, shane, shpife, po mose harroni Berisha eshte i vdekur, prandaj kerkon te vdes edhe te tjeret, t’i marri pase vetes, gjoja ne emer te ‘demokracisë’, e kushe nji anti demokrat i betuar, nji karjeriste i ndyre, nji politikan qe ka vrare e djegur shqiperin, kush eshte ai deputet qe ka voten e elektoratit qe shkon pase Sali Berishes
Populli shqiptar, nderkombetaret presin tymin e ‘bardhe’

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu