O HALIL MATOSHI, SI KE GUXIM TË THUASH QË KOSOVA ME SERBINË KISHTE KONFLIKT?…

1
856

E shkruar nga Rudi Berisha

Shqipëria, 30 tetor – Sot më nxiti një shkrim që po e lexoj në një përtal, ku ishte marr në intervistë një “kosovar” i quajtur Halil Matoshi, ai kishte thënë:

Halil Matoshi: Kosova tashmë është një komb i ri. Komb i dalë nga konflikti. Kosova është ngjizur në komb gjatë tërë shekullit 20, kurse më 17 shkurt e ka shpallur shtetin kombëtar, ndërsa maturimi i kombit do të bëhet me marrjen e karriges në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB.)

Rudi Berisha: Në radhë të parë o Halil Matoshi, Kosova nuk ka dalur nga konflikti, por ka dalur nga një luftë e përgjakshme dhe shumë e tmerrshme, si ke fytyrë të thuash “konflikt”, kur janë të vrarë më shumë nga këta të masakruar mbi 12.000 shqiptarë/e, janë dëbuar nga shtëpitë e tyre me dhunë dhe në breshëri plumbash mbi 1 milion shqiptarë, janë dhunuar mbi 25.000 femra shqiptare dhe janë djegur mbi 170.000 shtëpi. Këtu nuk kishte konflikt, por këtu kishte Gjenocid, dhe Gjenocid bëri serbi-fashite dhe kriminale ndaj popullit shqiptar dhe, mbi popullin shqiptar.

Halil Matoshi: Aktualisht ideja e bashkimit me Shqipëri është vetëm deklaratë boshe politike për të sjellë vota, kur dihet se me “Pakon Ahtisaari” në qendër të pavarësimit janë bërë të qarta tre parimet e panegociueshme:
1. Nuk ka ndarje të Kosovës;
2. Nuk ka bashkim me një shtet tjetër dhe
3. Nuk ka kthim në situatën e para vitit 1988.
Kushtetuta e Kosovës është derivat i Pakos Ahtisaari.

Rudi Berisha: Ne nuk po bashkohemi më as një shtet, po ribashkohemi më shtetin tonë, që padrejtësisht na kanë nda. Nëse kështu e ka thënë Ahtisari, nuk do thotë që nuk është e pandryshushe ajo. Këtë fjalë që po dëgjoj nga ty sot, kam dëgjuar edhe para çlirimit të Kosovës nga disa “shiftarë” dhe nga ca zuzarë dhe njerëz të paditur dhe servilë të pushtetit të asaj kohe, kur thoshin “nuk kemi mundësi, nuk kemi forcë ne të luftojmë më ish-Yugoslavinë, në fakt më Serbinë”, por kjo ndodhi, Kosova fitoj atë çka në të vërtetë mundi, dhe kjo fjala juaj është vërtetë një fjalë antikombëtare dhe shumë e fjalë e ligë. Në fund të fudit, ju nuk do të pyeteni fare, se a do ribashkohemi më Shqipërinë, a jo. Ju Halil Matoshi jeni një pikë në oqean, jeni bira e fundit e kavallit.

Halil Matoshi: Prandaj, kosovarët nuk duhet të shpenzojnë kohë e energji kot në deklarata për konsum të brendshëm politik. Ndërsa e ardhmja e largët është çështje profetësh, jo sociologësh. Për këtë po ua kujtoj deklaratën e Christopher Hill. “Kam punuar në Shqipëri dhe më vonë kur bisedoja me negociatorin e Kosovës, një gjë e kuptova më mirë se të tjerët, Shqipëria nuk donte të ishte një vend me Kosovën; e kuptova se ishin dy vende me të ardhmen e vet. Asnjëherë nuk shqetësohesha si të huajt e tjerë mbi krijimin e Shqipërisë së Madhe.”

Rudi Berisha: O Halil kosovari, nëse një ndërkombëtar ka folë më një përqafaqësues të Kosovës, ai nuk ka folë më popullin. A don Kosova t’i bashkohet Shqipërisë, duhet hapur një Referendum dhe të pyetet populli andej dhe këndej dhe atëherë do bindem me të vërtetën, a do jemi të bashkuar a jo, unë them po do Ribashkohemi më Shqipërinë, Shqipëri kemi qenë, do jemi dhe kemi më qenë, nuk do la gurë pa rrotulluar deri sa të Ribashkohemi në një Shqipëri.

Ne kurrë nuk kemi kërkuar “Shqipëri të madhe”, po se kjo fjali është e shpikur nga Serbia, por ne kemi kërkuar dhe kemi derdhur gjak për Shqipëri Natyrale më drejtësi të madhe, ka më vite kjo Evropa e jote na e ka copëtuar dhe drejtësinë na ka mohuar, është koha dhe jemi zgjuar dhe kemi fituar fitore dhe tani po punojmë për fitore dhe festa të tjera, drejtësia vonon, por ajo do vijë dhe nuk harron.

Unë po befasohem nga ty, dhe t’i kam dhuruar dy Libra për t’i lexuar, të pagëzuara :

1. Të gjithë një Fole Shqipëri
2. Çamëria Zemra ime

Që atëherë të kam treguar që kush jemi ne, dhe ç’ka në të vërtet na ka lindur nëna. Si ka mundësi të jesh mohues i vetë qenies tuaj, edhe ju jeni shqiptar, por nëse doni quane vetën kosovar, grek, serb e çka jo, është e drejta juaj, por një gjë po të them, shqiptarët mos m’i nguc, teoria juaj është e mbaruar, qysh atëherë kur kapitulloj Yugoslavia – Serbia dhe bashkë më te edhe shumë tipa të tillë, ju kaloi koha, ju ka skaduar afati…

Më fat o Halil Matosh – kosovari në rrugën tuaj i leckosur dhe i përbaltur ( do jesh i përbuzur nga vet populli ), populli nuk dëshiron të ndërrojë, po as të dëgjojë emrin “kosovar”…

O Halil Matoshi, pash besën time të shqiptarit, të fala m’i bej Lubonjes dhe Nexhemdin kosovar Spahiut !
——————————————
Rudi Berisha
Prishtinë – Shqipëri, 30 Tetor 2016

Shënim: Ka zëra që thonë se Halil Maroshi nuk ka origjinë shqiptare. /AÇ

1 KOMENT

  1. Ne Kosove jane tre persona qe njihen si analfabet politiko socialë, qe e promovojne marrine qe quhet Kombi Kosovar. Keta jane Nexhemdin Spahiu, Migjen Kelmendi dhe Halil Matoshi. Qe te tre keta kane problemin personale, te identiteti kombetar. NeXhmedini nuk e kupton gjuhen angleze, sepse ne dokumentet Amerikane perdoret fjala nationality njesoj sikur citizenship.

    Sepse kjo lopë analfabetike e merr ai shembull kete dukuri si arsye qe Kosovar te jete komb (nationality). Prandaj kjo kafshe islamike nuk ka njohuri. Analfabeti tjeter Migjen Kelmendi eshte nje narcisoid i rende dhe i semure mentalisht… dhe me shume e don bashkimin kombetar me Serbine, se sa me Shqiperine. Ne vitin 1997 per programin e vitit te ri i angazhoi kamermanet serbë nga Beogradi, dhe nuk i angazhoi nga Kosova…

    Per Halil Matoshin s’kemi çka me folë se ai eshte lope islamokomuniste me primesa te shimpanzes gabi isht te evoluar ne specie humane… por me se shumti kane faj televizionet e Shqiperise, qe i japin hapesire ketij mandrilli islamik. Sepse kane deshire qe Kosovaret te paraqiten permes shimpanzave islamike siç jane Migjeni, Nexhemdin magjupi apo Halil antropoidi…ahmakoidi…

    Shqiptarët kane nje prejardhje te njejtë dhe askush nuk mundet me e nderrue kete histori.
    Kosova eshte administrate… por edhe Shqiperia e ka marrë emrin nga Shqiptaret e jo nga ARBERIT, sepse ne jemi ARBER… dhe pastaj jemi transformuar ne Shqiptarë.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here