Nji kurorë e harruar apo?!

0
1193

vëzhgim

Gjin Musa, gazetar dhe analist i pavarur.

Ne piacen “Albania” ne qender te Romes ne Itali u zhvillua nji ceremoni perkujtimore, ne nderim te Herojt tane Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu.
Ky aktivitet u zhvillue nen kujdesin e ambasadorit te Shqiperisë, pranë Selisë së Shenjtë ne Vatikan z. Visar Zhiti.
Nji ftes e perbashket nga te tre ambasadat, nji veprim per tu patur zili, qe flet qarte per bashkepunimin e frytshem te dy shteteve te nji kombi, Shqiperi-Kosovë.

Kur njerzit po fillonin te vinin per te qene te pranishem ne evenimet kombetar, pranë permendores se heroit Kombetar “Gjergj Kastrioti-Skenderbeu” ishin dy kurora qe mbanin nenshkrimin e Ambasades se Kosoves dhe ajo e Ambasades tone ne Selin e Shejt ne Vatikan.

Arrin ambasadorja e Shqiperisë se bashku me punonjesit e ambasades, por duarthate siç thotë populli, erdhi ambasadorja e Shqiperis z. Anila Bitri, e cila per habin e te gjithve nuk kishte sjellë asnji kurore pran permendores se Heroit tonë Kombetar. (kaq shumë e nderon atë !…)

Ne foto duken qarte dy kurorat, njera e Kosoves dhe tjetra e ambasades ton ne Vatikan.


Nji veprim i pa precident, nenvleresim i aktivitetit, munges fondesh, apo nji harrese?

U mundova te merrja nji pergjigje nga ambasadorja, pse shteti te cilin ju perfaqesoni, nuk ka sjellë nji kurore?
te pakten nji buqet me lule, diçka simbolike, po mjerishte simbolika per njeriun e permasave botrore, heroin tone Kombetar kishte vdekur.

Nji qytetar i Kosoves qe ishte i pranishem ne kete aktivitet, me thote shprehimisht keto fjale: Po nuk i paten keta te Shqipnisë aqe leke sa te blinin nji kunore per kete burre na ka nderuar dhe na nderon sa te jete jeta jete o Shqipe, per hire te s’vertetes nuk e doja veten te pranishem ne kete turpe, besoj te pa nevojshem, po e thane hapur pa asnji medyshje Ambasada e jone na turperoje, nji turp qe do nji pergjigje nga ministria e jashtme dhe vete Ambasadorja qe perfaqeson diplomacin Shqiptare ne Rom.

Ishte nenvleftesim, harresë, mos koke çarje apo munges fondeshe per nji shpenzim fare qesharak…

Shënim: se e ke ambasadore me mik, dele e zezë, që synon të marrë për vete çdo lek që i bie në dorë… Nuk u ka dhanë fonde Erdogani për atë punë… :p /AÇ

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here