Në botën e mashtrimit

0
482
Po ngarkohet...

Gjin Musa

Ashtu i mbytur ne mendime
ece ne asfaltin e lemuar te Romes
nji lapse nuk me ndahet nga dora
me eshte bere ves,qe çdo gje qe me mundon ta shenoj..
Ndalem te gazeta shitesi
bleje nji gazet,po,po edhe nji tjeter,
po kjo qenka ne gjuhen shqipe
ulem diku ne nji cep te rruges
lexoj broçkulla te pa funde
lexoje vetem mashtrime te politikes
offfff shfry dufin, qe nga nji here do me zeri ferymen,
ahe si erdhen keto kohe!!!
pa besia,turpi,mashtrimi,rrena dhe maskaralleku
zevendsuan,besen,buken e dhane,dashnin e paster çelibar.
Ku iken keto gjera te shejta?kushe nai grabiti miresit e zotit?
kush dhe vetem kushe…..ç’do gje enigem…
Po a ishim ne ku buken e gojes e ndanim me njeri tjetrin!
e sote i pregadisim plumin e vdekjes njeri tjetrit
kerkojm ta vjedhim,ta shnerojm,ta vrasim dhe ta groposim
diku ne nji perrua,,,o zot!
Kushe din te me thot nji te vertet?
ç’fare ka ndollur ne keto 25 vite “demokraci”
pse ukatandisem keshtu?Mos vedhe politika na çoroditi?
Hypen te keqiet e rane te miret,erdhen hajdutet e iken te ndershmit,
Po kjo ashte e vertet,na mbyti mashtrimi e pa besia
sote i ligu ne krye te pushtetit,fukaras ja shterngon litarin
dallkauket e politikes qene,shetisin dyerve te botes,
ne hotele luksoze,te shoqruar me femra e budigard
po na “digjet” shpirti per ty o popull!
po negociojme me partner te huaje,
se si te na rriten fitimet per “popullin”fukara
Mashtrimi si nuk paska te sosun,
te majte dhe te djathte,perbehen ne emer te mashtrimit
o populle ti fol sa te duashe,po kush po te nigjone,kushe ta ka hatrin?
Askushe o populli i vendit tim,ç’do fjale e premtim,
ka nji emer,qe e quajn Mashtrim.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu