Myrtez Ademaj per politiken Amerikane dhe ate Europiane ne mardhanjet me shtetin Shqiptar

0
570

Gjin Musa

Asnje e mire deri sot s’u ka ardhur Shqiptareve nga Amerika as Evropa. Eshte e vertete se Sllavet dhe Turqit kane qene vazhdimisht armiqte tane, por kjo s’do mend kur gjithnje EVROPA Ballkanin e ka mbajtur per sllavet dhe si rajon te Sllavo-grekerve. Asnjehere Evropa ( e si Evrope jane Anglia, Franca, Italia = Vatikani, Gjermania dhe Austria ) nuk kane dashur qe Shqiperia te rikrijohet ! Ky rajon nga keto shtete iu eshte lene gjithmone ne dore sllaveve dhe grekeve ! Shqiperia dhe Shqiptaret do shuheshin nen Turqine edhe nen sllavet, poqese Turqia s’do perndiqej nga Ballkani prej Evropes dhe prej Rusise.

Evropa dhe Rusia ishin bashke per shuarjen e Turqise ballkanike dhe poashtu te shqiptareve, te cilet ende nuk njiheshin nga askush si banore te Ballkanit. Evropa, Ruso-ortodokset edhe Turqia, te tri keto pale vazhdimisht ishin perpjekur t`mos lejojne shpalljen as krijimin e nje Shteti Shqiptar ne Ballkan, edhepse te trija keto e dinin qe ne ballkan gjindeshin shqiptaret dhe e dinin qe shqiptaret ishin iliret e vjeter, me te vjetrit e ballkanit. Ketu pushtuesi shumeshekullor i Ballkanit Turqia, kur e pa qe s`mund te mbetej me ne ballkan si pushtues, ne ikje e siper nga ballkani e shpalli pavaresine e Shqiperise dhe iku.

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Vertet Pavaresia nuk u realizua gjer pas 1949-tes, kjo po shihet edhe ketu ne kete artikull, por ajo u shpall. Shpallja e pavaresise se Shqiperise, qe tash e beri vet Turqia me 1912, ua krijoi Evropes dhe sllavo-grekeve nje plage te pasherueshme. Perpjekjet per ta ndaluar lindjen e saj deshtuan dhe femiu i quajtur Shqiperi kishte lindur. Kur lind dikush, ai eshte njeri i gjalle. Po te vritej, dikush duhej te behej vrasesi i saj… Fati qe te shpetoje Shqiperia pa u shuar teresisht edhe pas 1945-tes i erdhi nga Stalini. Ai deshironte qe ky Popull i vogel jo-sllav dhe jo-evropian (?!) t’i sherbente atij si PIKEMBESHTETJE kunder Evropes ( Anglise, Frances dhe Italise ) kunder Jugosllavise dhe Greqise se Evropianeve ( Gjermanise, Frances dhe Anglise ) dhe kunder nderhyrjes Amerikane ne mesdhe !

Turqia shkoi, Stalini shkoi por Shqiperia mbeti gjer me 1990. Askush nga Perendimi nuk e ka dashur Shqiperine atehere as s`e do as sot, pos si pjese kembimi ne relacion me Rusine dhe sllavo-ortodokset e saj, gje qe nuk mund te thuhet per Rusine. Rusia qe nga Lenini e deri sot, asnjehere nuk ia mohoi Shqiperise te drejten per te qene e pavarur, siq benin dhe po bejne keto QELBESIRAT Perendimore ! Turqine, nuk e harrova… por ajo pas 1912 e tutje eshte çkyqur nga te gjitha zhvillimet luftarake dhe politike ballkanike duke u marrur me vetvehten dhe kolonite tjera te saja…


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu