Mos vallë Kosova po kthet ne nji qender zjarri per Ballkanin?

0
389

Gjin Musa, gazetar dhe analist i pavarur.

Arrestimi i ishe kryeministrit Ramush Haradinaj nga autoritet Franceze,sipas nji flet -arresti nderkombetar,leshuar nga autoritetet Serbe,u komentu nga shume medie nderkombetare.

Te arrestoshe (apo ta ndalosh)nji personalitet zyrtar te nji shteti mrena Europes,nuk eshte qameti,rasti i Ramushit u percodhe me demostrime te shqiptareve neper Europ.

Perfundimisht drejtesia Franceze e le ne liri!po nji liri te kushtezuar,paraqitja dy here ne jave pran organeve kompetente Franceze,(pra mose largimi nga teritori Francez).

Autoritetet Serbe po insistojn me ç’do kushte dorzimin e R.Haradinajt organeve te drejtesis Serbe.

Pse ky insistim nga Serbia?
Pse autoritet e drejtesis Serbe nuk i drejtohen Tribunalit te Hages?
Arrestimi i z.Haradinaj me sa duket eshte vetem sebepi,Serbia tashma ka provokuar Kosoven publikisht ne sy te gjithe botes demokratike.
Treni i dhuruar nga Rusia krejt normalisht munde te bente rrugetimin drejt Mitrovices,pa parulla dhe banderola,e shkruara ne disa gjuhe te botes qe “Kosova eshte Serbi”ky eshte provokim i haper qe le premisa deri ne nji lufte te re Serbo-Kosove,nji lufte qe do ishte ndezja flake e Ballkanit.

Rusia dhe presidenti Putin i mbeshtetur nga aleat te fuqishem me sa duket per ballkanin po afrohen ore jo te mira.
Trojet Shqipfolse duhet ti therrasin logjikes,ketu nuk esht loja vetem me Kosoven, po per mbare trojet Shqiptare.
BE eshte disi i tronditur nga ngjarjet e fundit, kancelarja Gjermane Merkel, jo me kot beri thirrje per sa ma shume armatim vendet e BE.
Analist,gazetar e specialist ushtarak, kane bere dhe po bejn komente nga ma te ndryshmet, po pregaditet nji spastrim fetar apo nji skenar ogurzi qe ballkani te shkoje drejt nji shperberje.

Qeveria Shqiptare dhe ajo e Kosoves po qendrojnë shume afer Turqis dhe Erdoganit, nji veprim qe poi hedhe benzin zjarrit.
Ballkani i perket Europes! Serbia eshte ma pran Europes me gjithe gabimet qe ka bere ne historin e saje.
Influenca e Rusis duket hapur qe eshte e frikshme nga shtetet Europiane, shume po flitet dhe per flitet per kompromise te veshtira,po flitet qe do kete ndryshime te politikave nderkombetare.

Qendrimi i Obames ne tete vite ne Shtepin e bardhe e ka dobesuar Europen ,ne rrafshin politik,ekonomik dhe te siguris.
Europa tashma eshte e rrezikuar nga Terrorizmi islamik,dhurat e SHBA dhe direkt te presidentit ne ikje B.Obama.
Europa u tregue zemer gjere per popujt e vendeve Islamike qe iknin nga lufta,po ja si ta shperblen terorizmi islamik, Europa buke,Islamiket atentate dhe gjake ne emer te “Allahut”.

Ky dimer vertet i acarte,me rreshje debore dhe ngrica,po nji dimer qe ne vetevete mbarte nji zjarre me pasoja katastrofike.

• Ja si shkruajne dhe raportojn mediet
Agjencitë kanë raportuar se treni i ndaluar kishte për qëllim që pas 18 vjetësh të hynte për herë të parë në Kosovë.
Ato kanë raportuar për reagimet nga Kosova dhe Serbia me vlerësimin se kjo ngjarje ka pasuar tensionimin që ishte shkaktuar me rastin e arrestimit në Francë të ish kryeministrit kosovar, Ramush Haradinaj.

Agjencitë e vënë në dukje faktin se treni është dhuratë Rusisë dhe i njëjti është i pasur me motive nacionaliste serbe dhe fetare, si dhe në 20 gjuhë, përfshirë edhe shqip, është shkruar “Kosova është Serbi”.

Agjencia amerikane e lajmeve, AP, thekson se ndalimi i trenit ka “nxitur eskalim dramatik të tensioneve ndërmjet ish armiqve të luftës”.

AP dhe AFP po ashtu raportojnë edhe për urdhrin e presidentin Thaçi që të dërgohen forcat speciale për të parandaluar hyrjen e trenit.
Po ashtu citohet edhe kryeministrit serb, i cili ka thënë se e ka ndalur trenin në Rashkë për t’i “ikur konfliktit dhe humbjes së jetëve”.

AP thekson se deri të tensionimi i sotëm i situatës ka ardhur pas tensioneve paraprake ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me arrestimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj në Francë me fletëarrest të Serbisë.

AFP raporton se incidenti me tren koinçidon me provokimet e Serbisë që Haradinaj të ekstradohet nga Franca.
“Raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë në nivelin më të ashpër që nga nënshkrimi i marrëveshjes ‘historike’ të Brukselit në vitin 2013”, thekson AFP.

Edhe Reuters ka raportuar për tentim agresionin e Serbisë ndaj Kosovës.
Kosova nuk do te jete e vetme, trojet Shqiptare LE TE BASHKOHEN, E NE SE E LYPE KOHA TE VDESIM SI “OSO KUKA” NE KULLE TE BAROTIT.
Politika te mose hesht, ti leri merit dhe luften per poste e kolltuqe,te shtegtojn ne kancelarit e Europes,te dialogojn perpara se debora te zkuqet me gjak te pa fajshem.

Jemi jo pake!mbi 10 milion Shqiptar,te mos ju trembemi super fuqive,tokat Shqiptare jane fituar me gjak,pa drejtesia Europiane na coptoje pa drejtesisht,nji pa drejtesi tjeter nuk mundemi ta pranojm.Dimeri i ngricave te mose na “dobesoj”

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here