Me krijuesin NIKOLIN GURI

0
1439
Po ngarkohet...

Me krijuesin NIKOLIN GURI, PREGADITI PER BOTIM GJIN MUSA, GAZETAR.

NIKOLIN GURI i lindur per te ju perkushtuar krijimtarisë, tashma i njohur per lexuesit.
Po Nikolini eshte nji trashigimtare i denje i te pareve tij, Po kushe jane ata? Nikolini ja si na pergjigjet.

Rapsodia ne familjen tone asht e tramashigushme qysh prej stergjyshes teme Zoje Mustafes, e cila ishte vajtorja ma e famshme e Dukagjinit. Zoja ju a trashigoj talentin dy djemve te saj Gjergjit ( gjyshit tem ) Koles si dhe vajzes saj Drane Markes, e cila ishte nana e rapsodit Mhill Çuni. Un jam 26 vjeç, kam le ne Dukagjin dhe shkollen e kam vazhdu ne Lezhë, kam ardhur ne moshen 6 vjeçare ne Lezhë, qe ne femijëri e doja lahuten dhe çiftelinë, çakçiret e xhamadanin, brezin e kapuçin e bardhe, që jane emblema e Dukagjinit, une do mbetem nji pasardhes i denje i te pareve te mi. Ata lane emer ne festivalet lokale e deri ne festivalin mbare kombetar te Gjirokastres.

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

….. Moj lahut ……

Moj lahut qe po m’rrin var
nisja kanges e thuj dy fjalë,
knoju prap si dikur motit,
Dukagjinit e Kastriotit.

Nisja kangs n’at ball oxhakut
knaqja zemren t’riut e plakut
fort ferkoje at tel tanin
se jem merzit me ta nie zanin

Ka shum koh si nuk ke ra
zani jot s,po nihet ma
na kan dal do vegla tjera
e prej n’kry t’venit ‘kan qit te dera

Se dikur ti ishe e para krenari
t’pat Shoshi e Shala tan malsort me ty
jan rrit prej n’Kelmend, Gjakov – Mirdit
Teli jot ju knoj gjithmon tan herojve
t’kombit ton qe dhan jeten per lirine
me mbrojt trojet dhe Shqipnin

Hije i kishte kanga plakut
me tu knaq dhe zemra e barkut
ul kam kryq rreth sofres drunit
bash si burrat e kanunit

Ja nis kangs plaku kadal
i merr n’kang trimat me rradh
trimat e mdhej te Shqipnis vogel
qe u shkoj zani n’Stamboll e n’Londer

Moj lahut moj zemra jon
brez pas brezi knosh gjithmon
kurr per jet s’kem me t’harrue
kem me t’ra, e kem me t’knue

……… Ç’ke moj kulle ? …..

Ç’ke moj kulla e t’parve t’mi
qe rrin heshtun dhe n’merzi
ti ke ken kull legjendare
ke kalue derte e halle ke luftu
Turk e Serbi dhe Gjerman e Itali shum furtuna ke kalu
e ty smujti kush me t’rrrzu
Ça me pas po thot e mjera
tash sa koh nuk m’asht cil dera
tan kta mashkuj qe kam rrit
m’kan kthy shpinen dhe kan ik
mka met bosh dhe oborri i shkret
nuk ka gardh, as nuk ka shteg
as oxhaku tym ma s’qet
s’kam as fmi me perkun n’djep
se dikur drita pa dal
qitke oxhaku plot tym t’bardh
e nuset mia kurrni vjet nuk m’kan lan
pa fmi ne djep e shum her n’at sofer drunit
m’jan ul burrat e kanunit
kam ken sofra e kam ken buka
per shtegtart qe i ka qit rruga
kam prit bin e kam prit mikun
n’ket oxhak kam sjell ferlikun
besa fort jam pa ken gzue
se shum festa kam kalue
por si zana e petrita
kam martu plot djem e cika
tash mes malesh vetem kam met
e per mu kerrkush ska dert
n’dimen, n’ver – n’bor e n’shi
vetem njehi e vetem bi
un tash ju po u thom 1 fjal
mos vononi e me ardh
me ardh bashk kap dor per dore
me mi hap dyr e prezore
me mi mush edhe 1 her
kto oda me djem e burra si sokola
me i pa cikat ne xhubleta
tuj punu si punon bleta
se kur tu bjen nermen per mu ateher
un do t’jem shkatrru sdo t’kem ma mure
as çati s’do t’jem kull
as sdo t’jem shpi
dhe do t’mes porsi germall
do t’me qeshi bota mar
kan me than gjith sa t’jet nata
medet zotit s’la kan mrapa

. . . . . . . Per ty çifteli . . . . . . .

Çifteli moj çifteli
lumi aj qe knon me ty
lumi aj qe din me t’nie
kur bjen ti fort po t’ka hije

Je e vjeter e shekullore
shpat e fort e toks Arbnore
mike madhe e kti vatanit
nder ma t’vjetrat e ballkanit

Ke lahuten shoqe e moter
t’dyja bashk knoni 1 voter
fort te hershme ne kto male
gjithmon t’parat n’festivale

N’telat tu moj çifteli
jan knu kang per dashuri
i knon çikes djali ne krue
du me t’marr i thot per grue

I kendove mot mas motit
Dukagjinit dhe Kastriotit
knove ata qe sollen driten
knove CAMEN edhe FISHTEN

Asni her ti nuk u ndale
hape e mbylle festivale
dasmat tona ne malsi
i kem ba gjithmon me ty

Asni her ty s’tu ndal zani
kur ne dor t’pat SALI MANI
me at za por si uj kroni
ty t’kendoj FATIME SOKOLI

N’telat tu ja pat nis kangs
aj MHILL ÇUNI burri i Shals
gjithka i ra me ty Shqipnis
po i thon baba i çiftelis

Vjen NDUE SHYTI si dallg deti
e po t’ban me fol me veti
thehet lisi e plaset shkami
kur t’merr n’dor GJOVALIN SHANI

Çifteli ma thuj t’verteten
a je merzit per SYK PAPLEKEN
hiç nevoj s’ke me m’kallxue
se mar malsin keni nerue

Asht krejnue tan bajraku
kur me ty ka knu GJERGJ MARKU
aj GJON FRROKU e qindra t’jere
qe s’ndalet kanga asniher

Kangt e tyne knohen prap
sot jan legjend per jet
e mot i rujm fort si syt e ballit
kem mej knue djal mas djalit

Çiftelia ju dha jet
s’ka me i lan kurr per me vdek
ajo kurr s’ka me i harrue
se dikur me ta ka knue

Çifteli o zemra jon
t’kem ne zemer e t’dum gjithmon
nuk do t’lam ty varun n’mur
kem me t’knu prap si dikur

Me lahuten dhe sharkin
neper sofra me rinin
ne çdo ode e ne çdo kull
kanga jon s’ka me u nal kurrë.

. . . . . . . T’kjoshim fal Shejti Shnanue . . . . . . .

N’Lac t’Kurbinit nalt mbi male
asht ni kish jo shum e malle
qindra vjet thon kan kalu
kur u nal shejti Shnanu
N’ata gur e ne ata shkrepa
ku aj shkeli me kam t’veta
sot gjithkush prej tan Shqipnis
mblidhen bashk te ajo kish
Katolik e mysliman
aty bashk mblidhen te tan
se Shnandou me mrekulli
te tan bashk i mbledh aty
N’at oborr e n’at kish t’vogel
nga Saranda deri n’Shkoder
askerkush sot nuk mungon
i mall e i vogel aty shkon
Kush beson n’mrekulli ti
gjithmon fest e past ne shpi
e Shnandou ka me nimu
vec me tmira ka me gzu
Se deshmit per mrekulli
mir i din sot cdo njeri
mir e din se ca asht ba
e shum kush edhe i ka pa
Aty sakati asht cu nkam
aty memeci ke thirr nan
aty ndodh kan mrekulli
aty i verbri ka pa me sy
Prandaj sonte n’ket nat t’malle
ti harrojn kushdo t’ket halle
e ti lutet shejtit Shnandue
se ja nep zgjidhjen pa vonue
Ju uroj t’gjith besimtarve
pershumvjet ket fest te malle
gzuar, gzuar dhe pershumvjet
ma mir mot e per çdo vjet


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu