LETËRSI

LETËRSI

Mos u zgjo, o Qytet, ende nate!

XHEVDET FETAHAJ·03.09.2017 Valet e detit e dritat qe verbojne te stolisin e ledhatjne, o Qytet Dhe ti, kurr nuk flene, pse nuk pushon njehere n’jeten tende...? Bulevardit zbresin hije nate, qe strehim kerkojne oreve te vona Me zemer...

VËLLIMI POETIK “KAFAZI I HAPUR” I POETIT SAHIT SHALA – SINTETIZIM I FJALËS POETIKE

Shkruan Prof. Zymer Mehani Së shpejti SHB "ProkultPress" do të nxjerrë nga shtypi vëllimin poetik "Kafazi i hapur" të poetit z Sahit Shala. Poeti Sahit Shala tanimë është i njohur për lexuesin shqiptar si krijues i...

Disa mendime rreth romanit MISTERET E PARISIT TË VOGËL të shkrimtarit Kristaq Turtulli

Nga Fiqri Shahinllari Sa mire eshte kur shtijat krijuese te autorit te spikatur Kristaq Turtulli, thurin imagjinaten me fakte reale. Keshtu rrefimi behet me i besueshem. I tille eshte romani me i fundit te tij...

LAMTUMIRË NUK TË THEM, O NËNË!

ALBANA VOKRRI LAMTUMIRË NUK TË THEM, O NËNË! E mora rrugën, nënë, për në shtëpi, Me shpresë se do të gjeja aty të rrish, Por, medet te dera s'ishe si çdo herë, Prandaj më mori një ortek stuhish. Gjethet...

MOZAIKU I MALLKIMIT

Vjollca Tiku Pasku Tregim Sapo isha kthyer nga emigrimi për disa ditë pushimi. Doja të shijoja gjithë kuitancën e ditëve të pranverës dhe të ngopesha me ajrin e vendlindjes. Shtëpia ime atërore ishte njëkatëshe me...

ZEJNULLAH RRAHMANI, DOAJEN I LETËRSISË POSTMODERNE

Fatmir Halimi - “Postmoderniteti në prozën e Zejnullah Rrahmanit”, botoi “Faik Konica”, Prishtinë 2015 Milazim F. KADRIU Në ambientet e Institutit Albanologjik në Prishtinë u përurua libri, kritikë letrare “Postmoderniteti në prozën e Zejnullah Rrahmanit”, të...

Poezi nga Rrustem Geci

P R E S H E V A Jam bimë e Mollës së Kuqe jo luginë, po krahinë e gjerë jam pjesë e dheut shqiptar jam e pushtuar nga Serbia Si të jetoj nën terr të serbit nën duart e...

Shtegtim në dhembje – poezi nga Çlirim Uça

Çlirim Uça Shtegtim ne dhembje Sa here shtegtoj ketupari, gjymtyrve te mia te gjymtuara, prore ndjej dhembjen e pergjakshme. Gjymtyret e mia te kafshuara: Kafshate per katerkembsha! E unë, lengata e nje dhembje, shpatijeve te rrepinjta te pikellimit e humnerave te deshperimit, si e...

Kriminelë në çdo pallat

Dionis Xhafa Situata në tonën republikë Është bërë e rëndë, Në çdo kënd, tokë e vend Në çdo banesë e çdo pallat. Gjithkund thuajse e ndesh Ndonjë me kartelë, prej vërteti budalla, Të çmendur, kriminel Të tredhë nga trutë, psikopat. Këtu sikur po...

Migjeni, shqiptari ortodoks i Maqedonisë!

Nga Fahri Xharra - 28 Tetor 2017 Sa interesant me këtë historinë tonë, atë që e dinim, nuk guxonim ta thonim, e për atë që nuk kishim asnjë pike njohurie rrihnim (edhe sot rrahim)...