Legjenda e folklorit të Dukagjinit Mehill Çuni

0
610

Ja me sa kujdes e pershkruan poeti Lulash Ara kete rapsode te pa arritshem.
Mehill Çuni eshte nji krijues brilant, rapsode i pa arritshem, arkiva e Mehill Cunit eshte ne studiot e Radio Shkodres dhe Radio Tiranes, ne shume TV. rapsodi ne fjale beri emer mrena dhe jashte atdheut, pjesmarres ne shume festivale lokale dhe komtare, i nderuar me shume çmime dhe tituje.

Gjin Musa

USHTIMA E MALEVE

Po ngarkohet...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

Si ujvarë që zbret prejë bjeshkes
gjëmon fortë kur bjen perfunit
si stuhi ne stinë te vjeshtes
njashtu ashtë zani i Mhill Çunit.
Këngtaruca, dhe këngetarë
na kanë dalë me qindra e mija
por ti je rapsod i rradhë
nder ma te miret si ka Shqiperija.
Bukur vargjet i rreshtove
kënges kurr nuk i the ndal
lavdi trimave u kendove
dhe i vure ne pidestal.
Kënget tuaja kushtrim janë
per te gjithë brezat e këngetarëve
ti kendojnë vendlindjes nanë
mos te harrojnë lavdin e të parëve.
Kënaqsi zëmres ti na i fale
50 vjetë me këngë ne gojë
prapë ne skena e festivale
kënga jote le të ushtojë
( Lulash Ara )


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu