Lakuriq përpara botës

0
740

Lakuriq përpara botës

Gjin Musa, gazetar

Disa dite para qershorit
ja kem heqe peten lakrorit
na kane dale “burrat” e shtetit
lakuriq pa brek ne bythe
te korruptuar dhe faqe zi
s’duan reforma ne Shqiperi
s’duan reformen ne drejtesi.

Keta na jane do “burra” shtetit
lidhe me krimin korruptiv
me baronet e hashashit, heroines e kokaines
i pari ne balle prin Ilir Meta
ky hajdut me fame te ka hersheme
qe kur vodhi gjithe florinin
Lidhe me Salen “Nastradini”
Nastradini Ilir Meta
faqe zi edhe i pa bese
i prin ne ballë LSI
Ti blen votat me flori,
here i majte e here i djathet
kuje me kuje po e ven bythen
tashti kuji ka zane vende,
ashte kryetar ne parlament.

Me Saliun e lozin filmin
shahen bashke si grat e keqija
kane Nishanin krahe te djathte
ne krahin tjeter z. Llalla
jepni Sal çani perpara
çdo sekret e kemi ne dore
Visho Ajazi eshte i joni
ne drejtesi na e bajme ligjin.

Tashti duhet shume kujdes
qe ta “rrezojme” kete qeveri
Ta “largojme” Edi Ramen
dhe Shqiperia te shkoje per lesh
si ka shkue tash 25 vjet.

Çfare po i thotë Iliri Sales
ne parlament kena meu sha
qe te tjert t’mos kuptojnë
si po e luajm lojen nen rregoz.

Ti Sali ne parlament,
ke me sha e me bertitë, rrej e shpif
pa u ndalu si e ke zakonin,
Ilir Meta te mbane timonin.

Keshtu s’bahet reforma!
dhe drejtesisë na i shpetojme.
Nese rrethi po ngushtohet,
nderkombetaret po na shterngojnë,
Athere Sal duhet grusht shtetit
ti per kete ke shume përvoje
si e kujtoj ’97-n, kur Shqiperisë ia vune flaken
si nuk te hyni therra ne kame?

Po Ilir jemi ujq te vjeter
bukur ti e vodhe florinin, a te kujtohet video e Priftit?
njathere ngushte e ke pa vetin,
Po une si kokerr e burrit, “burre” malsor e tropojan
nuk lashe ken ty gja me te thane.

Boll bertiten nderkombetaret
ekspertizë edhe drejtesi, bile shpejt na u bane dy
se plasi 21 janari, kater te vram per ty Ilir,
ha-ha e hi-hi na ia luajm çelsat Shqipnisë.

Me Nishanin kemi fole!
s’ka reforme ne drejtesi.
Po Shqiperia don Europen
o Sali e Ilir Florini tashti fundi ju ka ardhe
keni mbete si peshku ne zalle,
keni dale tash lakuriq, s’ju ece rrena as muhabeti
se drejtesia do u gjykoje, rruge shpetimi kund nuk keni
“burra” shteti o faqezi, ju ma paçi turpin per vete
se ky popull do u gjykoje,
Une dou them vetem nji fjale.
Paçi fatin si Gadafi…

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here