Kur do të jemi nji komb? Kur do të besojmë nji zot?

0
879
Po ngarkohet...

Gjin Musa

Shekulli i 21 dhe ne si kombe po perkundemi mbi dallget e detit te politikes.
Ne te gjithe Europen demokratike,popujt kane gjete veteveten,po me ne shqiptaret pse vazhdon tragjedia e perçarjes.
Lufta per pushtetin politik dhe ekonomik na ka gjunjezuar si komb.
5o vjete te sistemit diktatorial ishin vite lodhje dhe s’kamje, po patem sigurin per jeten,nuk ishim kaqe te pa bese sa jemi sot.
Enver Hoxha thoshte: Qendrojmë si shkame graniti ne brigjet e Adriatikut;pa nau dridhur dora dhe syri nga imperializmi dhe revizionizmi,ne te asaj kohe duartrokisnim dhe brohorisnim Parti–Enver,jemi gati kurdohere, edhe pse buken e gojes e kishim me racion.
Ai sitem shembi per toke kishat dhe xhamit,u beme te barabarte ne besimin tek zoti,me nji fjal ishim te farver dhe te veshur jo mire po ishim vertet Shqiptar,kishim nji armoni per tu patur zili…
Vitet 90 sodhen frymen e demokracis,triumfuan te ligjet dhe te pa beset,te miret dhe demokratet e vertet u shtypen ose u detyruan te largoheshin nga atdheu,presionni ndaje inteligjences u be i terbuar…
Partia Demokratike mori pushtetin,Sali Berisha president i shqiperis,u firmosen marrveshje politike, po kurre nuk gjeten zbatim,sepse ishte Sali Berisha njeriu ite gjitha pushteteve,sa i ndjeri Namik Hoti e la nji thanje qe kurre nuk do harrohet.Ka burre ta ule nga kali Sali Berishen, jo vetem plumi kokes.
Shqiptaret besonin ç’do mashtim te partis demokratike ne ato vite,çeku i bardhe e hapi thesin e mashtrimit, po ky mashtrim po na ndjek pase ne keto 25 vite.
Shqiptaret e shqiperis,te Kosoves dhe te Maqedonis prodhuan nji klase politike te pa asnji moral njerzor dhe politik, secili luftonte per pushtet personal,per pasurimin marramendes,populli ngopeshe me lugen boshe.
Viti 1997 eshte viti i zise kombetare,Sali Berisha poe çonte Shqiperin drejt luftes civile,nderhyrja e nderkombetareve beri te mundur shuarjen e nji gjak derdhje katastrofike.
Shperthimi i depove te armatimit,ç’mobilizimi i ushtris dhe policis popullin e nxorri jashte kontrodhit psigjik,filloje pushka hakmarrese,njerzit vriteshin tamam si bagetit ne thertore Saliu ferkonte duart.
Populli priti ndeshkimin e shkaktareve te tragjedis se 97,po mjerishte vrasesit dhe sajuesit krekoseshin ne krye te politikes.
Tashma shqiptaret kene hyre ne histori si nji populli te pa asnji kane prespektiv,dhe realiteti eshte shum koke forte,shqiptaret po islaminizohen nga politika çoroditese e “politikanve”shqiptare qe sa shkojn me perendimin,harrojn ç’fare kane biseduar me Europianet,dhe nisen per tek Turqija e Erdoganit,mjere ne per politikanet qe kemi,te majte dhe te djathte pa ekuiliber politik, dy bostana si mbane dora,sai perendimit sai islamizmit,ase ne qiell dhe ase ne toke…
Kjo çoroditje ne trojet shqiptare e ka zanafillen vetem tek politikanet tane, shiten dhe blihen si derrgucat ne tregun e Milotit,populli poe vuan kete tragjedi ne shekullin e 21.
Jemi kombi mai persekutuar politikishte ne Europë, pse-ja dihet,me islamin dhe me xhami ne ç’do rrugic jemi large Europes moderne.
Futja e shqiperis ne vorben e islamizmit nga ishe Presidenti Sali Berisha,ishte pushkatimi politik i kombit Shqiptar.
Besimet fetare ne shqipeeri jane nderuar dhe respektuar me plote dashamiresi,sote ndodhe e kunderta,bie fjala ne Kosov muslimanet fanatik shkaterrojn kultet e besimit katolik,akte vandaliste dhe me rreziqe per nji bashkejetes normale.
Politika dhe politikanet qe e drejtojn politiken duhet te gjejne veteveten,ose te largohen nga kjo politik e mbrapes dhe diskriminuese qe poi mbane trojet shqiptare jashte BE.
Trojet dhe kombi shqiptare i perkasin Europes dhe besimit ne zot,jashte kesaj jemi ne rrugen e çkomtarizimit si kombe,large politikave islamiste,demagogjia fetare eshte injoranc per çdo populle, sa ndertohen xhami perse nuk ndertojn nji spital apo nji shkolle… kjo eshte nji politik çkomtarizuese… Pro me Turqinë, apo me BE?


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu