KULTURË

KULTURË

Ja kush janë 10 cilësitë e një gruaje të mrekullueshme

Opinion.al Gratë e mrekullueshme ka kudo, por shumë prej tyre mbeten të vetmuara. Kjo ndoshta edhe për faktin se ato ndjehen të lodhura nga takimet me njerëz mediokër njëri pas tjetrit. Ata ndoshta janë të lodhura...

VARGJE TË RRËFYERA LIRSHËM DHE ME NDJESI TË VEÇANTË

Minire Rukovci - Hyseni “Agime të vonuara”, botues KLI “Arif Shala”-Prishtinë, 2018 Milazim F. KADRIU Autorja Minire Rukovci-Hyseni vjen me librin e dytë të sajë të titulluar “Agime të vonuara” që ka 50 vjersha të bukura...

Shkolla ​​muslimane duhet të kthejë 16.2 milionë korona (2,2 milion Euro)

Politiken.dk Shkolla Private Iqra duhet të kthejë 16.2 milionë korona për shtetin dhe mbetet nën mbikëqyrje të ngushtë. Shkolla muslimane Private Iqra duhet të paguajë 16.2 milionë korona, të cilat i ka marrë si grante shtetërore. Përveç...

Kur flet Robert Ndrenika, e ka një hall të fortë…

Nga Alma Nikolli, TemA E pashë dy herë “fjalimin” që Robert Ndrenika mbajti në mbrojtje të artit. E dëgjova, por edhe e pashë me vëmendje çdo mimikë të aktorit të madh teksa “luante” një lloj...

JU JENI ATA QË LIBRIT I DHATË NJË QIELL !…

Shkruan Murat Gashi, poet Me vite në shpirt kisha një derë sekreti, ndërsa në xhep kisha çelësin, por nuk munda ta çilja derën sekrete që më mundonte shumë. E solla shumë herë mbrenda vetes, e...

LEXIMI ARTISTIK DHE DEBATI MEDIATIK

Tregim nga libri “Shtrembalucët e inkuadruar në skalionin antikomunist“ Tregimin duhet ta lexojnë ata zgërdhecë langarë që mbushin faqet e gazetave me gëlbocka antikomuniste, por në vitet kur Shqipëria u sundonte nga komunizmi revolucionarë as...

U MBAJT KUVENDI I LIDHJES SË SHKRIMTARËVE TË KOSOVËS

Shkruan Zymer Mehani Kuvendi i Lidhjes së Shkrimtarëve, në mbledhjen e mbajtur sot, më 20 janar 2018 në Institutin Albanologjik të Prishtinë s zgjodhi kryetarin si dhe Kkryesinë e re të LSHK-së me vota të...

PROMOVIM LIBRI DHE ORË LETRARE NË MANNHEIM

Aktori Nimon Muqaj me kryesinë punës IDRIZ ZEQIRAJ Shoqata Kulturore - Humanitare "Dardania", në Mannheim, me kryetar Naser Hoxha, Shoqata e Krijuesëve Shqiptarë në Gjermani, me kryetar Pal Sokolin, Shkolla Shqipe "Shote Galica", në Mannheim, me...

Mathieu Aref: Jo vetëm shqiptarët, po dhe Zeusi ishte pellazg

14 Gusht 2017 Mathieu Aref lindi në Kajro të Egjiptit, është historian shqiptaro-francez. Prindërit e tij kanë lindur në krahinën e Matit në Shqipëri. Tashmë ai jeton në Francë dhe i është dedikuar prej vitesh...

Regjisorja Mrika Krasniqi me filmin “Prova” për luftën e Kosovës

Mrika Krasniqi, Liza Hoxha - Foto nga Iber Deari Nga: Ermira Babamusta, Nju Jork Mrika Krasniqi, regjisorja e filmit “Prova” (Proof, 2018), ka konfirmuar projektin e saj të ri. “Prova” është një film autor me metrazh të...