KU ISHIM, KU JEMI DHE KU PO SHKOJMË?!

0
790

Gjin Musa, gazetar dhe analist i pamvarur.

Nji Shqiperi qe kerkon te antarësohet ne BE!…
Shqiperia qe ne lashtesi njifej per nji qendres burrerore, kishte burra qe i dhane emer kombit, ata datojn qe me Gjergj Kastriotin (Skenderbeu) e me pase me 1912 plaku i Vlores Ismail Qemali ngriti flamurin ne Vlore.
Shqiperia shtet! Po shtet pa qeveri ! Edhe ato qe u krijuan nuk i rezistuan kohes, iken, e lane Shqiperinë ne meshiren e fatit.

Po vjen nji dite e zeze, kur mreti i veteshpallur Ahmet Zogu, vjedhi Shqiperinë, e shet, e le penge dhe vete arratiset per te mos u kethyer kurre ma ne Shqiperi.
Me çlirimin e Shqiperisë, dhe me ardhjen ne krye te shtetit Enver Hoxha, miqesia me Jugosllavin e Titos u duke se do jete jete gjate, po mjerishte ato mbeten ne mes te rruges.

Shqiperia çdo shpresë e mvar tek miqesia me Bashkimin Sovjetik te Stalinit, fillojn te vinin ca makineri te asaj kohe, studentë shqiptare shkojnë te arsimohen ne universitetet me fame te B.S.
Me vdekjen e Stalinit ne vitin 1952, ne krye te Rusis vjen Hrushovi, i cili ne nji dite te mire viziton Shqiperinë, nji pritje madheshtore nga qeveria shqiptare dhe personalisht shoku Enver.

Ardhja Hryshovit ne Shqiperi dhe disa vizita ne qytete te ndryshme te Shqiperisë, shifeshin si shpresa e vetme qe do ndertonte Shqiperinë.
Per hire te s’vertetes Shqiperis i erdhen ndima te shumta ushtarake, ku u krijue flota e aviacionit, ajo e marines e shume dege te tjera jetike per vendin.
Rusia ishte nji superfuqi per nga numeri i popullates, po ashtu edhe ne fushen ushtarake dhe shkencore.

K.Q.P.P.SH ne nji dite te “mire” nderpret marrëdhanjet me BS, APO NA LARGUAN SOVJETIKET KJO ESHTE HISTORI ME VETE.
Shqiperia e vogel, e varfer ekonomikisht po edhe politikisht, po kishte nji kurajo qe te shante pa pushim SHBA, Rusin dhe Jugosllavin e Titios.
Lidhjet diplomatike dhe ekonomike me Kinen po e venin ne levizje ekonomin shqiptare, Kina dhe Mao Ce Duni ishin zoti per ne!
Realiteti eshte se u ndertuan vepra gjigande si hidrocentrale dhe uzina, rruge dhe hekurulla ato me konrtibut vullnetar, nga rinia shqiptare.

Bujqesia po fuqizohej, parulla e partisë “t’u qepemi maleve dhe kodrave, t’i bejmë pjellore si fushat”, kishte nji domethanje, punesimi i detyrueshem, pa dashur te permenden pagat qesharake.
50 vjete “lufte dhe perpjekje titanike” per ta ndertuar Shqiperinë, po kurre nuk u ndertua, sepse kurre nuk ditem te mbajme aleat, ishim fukarenj ngamendjae ngaxhepi, po hunden perpjetë, si sot.

Me prishjen e mardhanjeve diplomatike dhe tregtare me Kinen, Shqiperia bie ne te dy gjunjet, varferia tashma ishte ulur kame kryq ne çdo skaj te Shqiperis, pakenaqesia ne popull po rritej, shume tentuan te arratisen drejt perendimit e SHBA, nji pjesë e paguan me jete, ky ishte sistemi komunist.

Ramja e murit te Berlinit
Me ramjen e murit te Berlinit edhe ne shqiperi gjerat po ndryshonin,po ndihej nji frymemarrje mae lire, demokracia po frynte tek intelektualet shqiptar.

Ramiz Alia per hirin e te vertetes pase vizites ne SHBA filloj te leshoj pake nga pake,po friga ishte e pranishme kudo.
U deshen levizjet studentore qe shqiperia te rrezonte diktaturen komuniste, u rrezuan bustet e diktatoreve,po diktatoret e vertet privatizuan demokracin ne emer te dy gishtave larte.

Historia e viteve 90-91 do mbeten ne kujtesen e brezave, shqipetaret shperthyen,mesyn tragetet dhe ambasadat per tu futur ne europ, nji europ e anrruar nder vite! Po sa ishim ne te deje per tu integruar ne jeten demokratike?
Mjerishte pase ramjes se sitemit komunist ne shqiperi, me nji here u instalue jeta e krimit te korrupsionit, kishte ndonji qe ngrinte zerin,per kete kishte dy rruge, largimin e detyrueshem nga shqiperia ose deri ne eleminimin fizik.
Sali Berisha u be presidenti i pare pluralist!po mjerishte presidenti i pare ne te gjithe historin tone kombetare, qe vrau dhe dogji popullin shqiptar.

Ngjarjet e 97-98 do te mbeten si kujtesa e zymet e Partis Demokratike, ketu fillon degjenerimi i plot i politikes shqiptare, Europa po na shifte nga large… nji vend qe nuk di te integrohet ne BE.
Nderrime qeverishe, vota te vjedhura dhe te dhunuara,e pse te lara edhe me gjak, Shqiperia po shkonte drejte humneres, jo drejte integrimit ne BE.
Tete vitet e fundit te qeverisjes Berisha, jane vitet qe shqiperis i pritet çdo shpres per t’u mkamur ekonomikisht dhe per tu reabilituar politikisht.

Berisha dhe kasta e tije çirreshin per antarsimin e shqiperis ne NATO, festuan, shpenzuan miliona para per koncerte dhe fishekzjarre, po realiteti eshte se NATO u tregua zemer gjere me popullin shqiptar, po kurre me politiken anti Europiane dhe anti Amerikane, nji politik qe Sali Berisha po manifeston edhe sot.

Shume buje e rrahje gjoksi nga politika Berishiane per liberalizimin e vizave, nji mashtrim qe qeveria Berisha dhe PD poi bente popullit, BE duke pare politikat e mrapshta te Shqiperisë, vendosi qe popullin te mos e ndeshkonte, i dha liberalizimin e vizave, çfare nuk u fole e nuk u perfol, po shqiptaret diten te ja shperblejn BE, levizjet ne konform ligjeve dhe rregullave te BE.

Sote shqiptaret duhet te kishin pasaporten europiane, jemi pjes e Europes, jemi ne shtepinë tone, çfare vlere ka sot Europa pa integrimin e Ballkanit ne BE?
Po nji pyetje lind qofte per Europianet qofte per SHBA. KU DO SHKOJ OPOZITA SHQIPTARE DHE ATA QE I BEJN FRESK NENE RROGOZ?
Nji opozit qe tani na kujton sitemin 50 vjeçare te komunizmit.
Kjo opozit eshte kundra Europes, kundra demokracisë, kundra SHBA, PO NDJEK MODELIN E DIKTATORIT HOXHA, PO DIKTATORIN E KA NE ZEMREN E VETE PD.

Tashma kjo opozit eshte ne krahe te s’keqes kombetare, lufte kunder imperializmit dhe revizionizmit, ne lufte kunder shtetit ligjor, me çdo çmim do ta mbajn penge Shqiperinë, ta largojn nga Europa dhe SHBA, nji anerre qe ju ka verbuar shikimin atyre qe jane te lidhur me krimin e pushtetit.
Sali Berisha tashma njifet nderkombetarishte se kushe eshte, Luli pjella e Saliut s’bashku me Fatmir Mediun dhe Ilir Meten, drejtesia dhe forca e popullit doi groposi keto ndytesira te politikes shqiptare.

Ja pra ku ishim, ku jemi dhe ku do shkojme?
Dy hapa para dhe pes prapa, keshtu ju bie per shtat kriminelve te politikes dhe te gjyqesorit korruptiv.
Populli shqiptare, emigrantet duhet te kethehen me ndihmen e BE dhe te SHBA qe te permbysin kete klase politike,dita po afron! Besoj dhe shpresoj se do jemi ne emigrantet armata qe do marri ne dore te ardhmen e SHQIPERIS, DUA TE BESOJ FORTE SE BE DHE SHBA DO JENE PERKRAH ME NE NE KETE BETEJ PER JETE A VDEKJE, DEMOKRACIN NUK MUNDET TA PRIVATIZOJ ASKUSH PERVEC SOVRANIT POPULL.

Ambasadori Amerikan e tha dje hapur, rinia dhe vetem rinia, po pa forcen e emigranteve nuk thyhet kjo klase politike, qe e ka futur Shqiperinë ne pronesin e tre apo dhjete personave, te lidhur me boten e krimit.

STOP MJERIMIT, TE GJITHE NE KAMBE NESE NUK MIRATOHET REFORMA NE DREJTESI.

BOTA DEMOKRATIKE ESHTE ME NE, POPULLI I NDERSHEM DHE I VUAJTUR ESHTE PRO REFORMES.
HAJDUTET DHE KRIMINELET PO MBYDHEN NE GUACKEN E TURPIT.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here