KU DUAM TË SHKOJMË NE SHQIPTARËT?

2
335

Gjin Musa, gazetar

Situata tragjike e krijuar ne Shqiperi, ne keto kohet e fundit eshte tronditese!
Sot shtrohet pyetja: Lufte apo paqe!

Nji çader qe tani eshte kethyer qesharake, perpara shqiptareve dhe nderkombetarve, deklerat, fjalime dhe ultimatume, vrasje, djegie, shkelje mbi trupa sikur te ishin milingona, sharje dhe nji fjalor nder ma te piste qe ka njohur ndonjihere fjalori shqiptar.
Ajo çader po shifet si nji “bombe” me sahat, poe kurdisur nga njerz te pa asnji sens politik dhe njerzor.

Ne çdo vend te botes kundershtit politike jane te pranuesheme, ka renje qeverish,po jo si ketu ne Shqiperi, keshtu nuk mundet te ndodhi ase ne Somali.

Opozites i eshte bere Edi Rama burri i nanes! Pse ky trishtim, pse kjo frige?
Me sa duket zgjedhjet e qershorit te 2017 do te jen goditja vdekje prurese per Partin Demokratike, me Saliun dhe Lulin, me ushtaret e çadres.

Luli shkoje ne nji vizit ne SHBA pae fetuar njeri, po nga SHBA vazhdon te dergoje lajme te “mira” per çadren, te “gjithe” jane perkrahe çadres!po kushe jane ata o Luli, nai thuaj me emra, po na thuaj kushe te ftoje? Ti u terbove, humbe logjiken, ne intervisten per “Zerin e Amerikes”, pse keshtu o Luli? çfare po ndodhe me ty dhe me krye gjyshin tuaj Berishen?

Kerkoni qeveri teknike, nji mije pretendime, presione nga ma te turpsheme, here do shkojmë ne votime, here nuk shkojmë, nuk pranojm zgjedhje ne Kavaje, ore o jeni keqe nga koka, arsyet i dini juve, ose dikushe po ju sponsorizon qe te krijoni trazira ne vend.

Sot nuk ka shqiptare te majte apo te djathte qe nuk i bejn kete pyetje vehtes:
Po ne Shqiptaret ku do shkojm keshtu?
Mjerisht presidenti i shtetit Bujar Nishani, kryeprokurori Llalla po i fryn zjarrit, po nji gje duhet ta dine, se ne disa raste zjarri pervlon zjarrvensin.

Te liroshe nga pergjegjesi penale Sali Berishen per ngjarjet e 97-tes, Gerdecit dhe 21 Janarit, eshte nji soje si ta groposeshe Shqiperin qindra metra nene thellsin e tokes.

Kur degjon Fatmir Mediun, te flasi per shtete, troka te dridhet nene kembe, njeriu pergjegjes per Gerdecin dhe akuzat e renda qe vin nga drejtesia Italiane.

Te shmangesh nga pergjegjesia ligjore Lulzim Bashen per korrupsionin ne rrugen e kombit, si edhe 21 Janarin dhe neshkrimi i faljes apo shitjes se kufive detare (Tradhti kombetare), kete e bene nji kryeprokuror i pa pergjegjeshem i vene ne sherbim te krimit.

Ne mbeshtetje te ketyre veprimeve anti ligjore dhe anti kushtetuese eshte vene prej kohesh Presidenti i rep. Bujar Nishani, i pari president ne historin ton presidenciale, qe lufton me te gjitha mjetet qeverin dhe reformat e saja.

Nji gje duhet ta din mire si krye prokurori, presidenti dhe drejtesia,se nji dite jo e larget drejtesia shqiptare do beje drejtesi, te inkriminuarit dhe ata qe mbeshtesin krimin shtetror do dalin para drejtesis dhe do shofin se sa forcë ka ligji ne nji vende demokratik.
Tani na del nji fare Edi Paloke dhe thot: Ne nuk i bojkotojm zgjedhjet, po do shkojme ne zgjedhje pa Edi Ramen! Keto jane deklerat qe vetem njerzit me te meta mendore mundet ti bejne dhe tu besojn marrirave qe ata vete prodhojn.

Partia Demokratike nuk do ne zgjedhje ase PS dhe ase LSI-ne, do te shkoje e veteme! Po mjerisht jane te deshtuar, sepse 1 milion vota jua kane prere çdo shpres per te marrur pushtet ne tovolin.

Te shkojn ne parlament, te votojn Vertingun nene per nene, pastaje si thot populli:dalshin menç e marrshin malin.
Presionet e çadres i perngjajn nji loje te pa funde, secili qe vjen nga rrethet do te duket me ligjeratat e shkruara ne selin e “Partis” qe po “Linde” republiken e re, po se e kujt eshte kjo republik e di Saliu dhe Luli qe viziton ambasaden Ruse, me sa duket edhe ne amerik, agjentura Serbo-Ruse e ka pritur.

Shqiptaret tani duhet te bashkohen, pa dadhime partiake, dhe te bllokojn zyrat e drejtesis dhe te kryeprokurorit sa nuk ka shkuar vone.
SHBA dhe BE duhet te vehen me perkushtim ne krahe te qeveris dhe te reformave,ne se duan qe Shqiperia te jete pjese e botes demokratike.

Per mue personalisht,takimet e ambadasorit LU me Sali Berishen jane tersishte te gabuara,Saliu eshte thjesht deputet,biles nder deputetet ma te pa moralshem qe ka ky parlament.
Le te lehi sa te doje,sepse çirret dhe bene presion vetem nga friga qe i ka hyre ne palc,kjo eshte e verteta e Saliut,ky poe shkaterron perfundimisht Partin Demokratike.

Zoti kryeprokuror thirri vetevetes, nxirri dosjet e krimit qe po i mbyte pluheri ne syrtaret tuaje,nji gje dua te kujtoje publikisht,nji dite gjyqin do ta bejn keta qe sot poi mbron.

Populli thot:Kushe si del Zot vetes,e hangshin qenet,po te frigohem se qejte e Berishes dhe te Nishani nji do te kafshojn keqe.
Shqiptaret me te drejt pyesin, ku po çone kjo politik dhe kjo drejtesi e korruptuar.

Drejte BE? apo Rusis e ndoshta Turqisë!
Durimi tani nuk mbane me, çadra le te kendoje e te beje muzik me parat e botes se krimit.
Presionet nuk frigesojnë askend, kush ka frige del dhe lehe çdo dite me mikrofon. Kjo eshte çadra e REPUBLIKES SE TURPIT…

2 KOMENTE

  1. Perderisa ka njerez si ty, qe thojne se a duhet shkuar drejt BE, Rusise apo Turqise nuk do te kemi punet mire.

    SHQIPTARET DUHET SHKUAR DREJT SHQIPNISE.

    Shënim: Drejt cilës Shqipni? Asaj Evropiane? Pra, drejt Evropës, BE-së… /AÇ

  2. Jo Arben, nuk ka asgje drejt Europes, sepse Europa na urren. Vetem drejt AMERIKES… Evropa politike nuk ekziston, sepse Europe eshte edhe Spanja, Rusia, Serbia, Greqia, Qipro, Turqia… edhe te gjitha keto shtete jane urrejtese patologkjike ndaj Shqiptarëve.

    Amerika dhe vetem AMERIKA.

    Shënim: Me Amerikën nuk diskutohet, marrëdhëniet më të mira, por edhe me Evropën, me BE-në duhet të gjejmë mundësitë më të miratë bashkëpunimit, se ne urrejmë veten, e nuk është çudi, që edhe disatjerë, të na urrejnë. Duhet të fillojmë tëduam veten mëshumë si komb, jo fenë… /AÇ

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here