“Kryeministri dhe Samiti i Diasporës”!

0
354

Për juve kryeministri i vendit tim.
Letër publike z. Edi Rama.

Gjin Musa, gazetar.

U fole shume per Samitin, po kushe qene te ftuare askushe se diti!
Samiti ishte ne vetevete nji sajes, gjoja me perfaqesuesit e diaspores, kjo ishte nji rrene, nji mashtrim diten per dielle.
Kishte nga ata qe meritonin te ishin ne Samit, po shume te paket ne numer.
Ky Samit ishte samiti i njohjeve peronale me kryeministrin ose shegertat e kryeministrit.

Po cilen diaspore perfaqesonin 90% e atyre qe ishin ne na ate samit?
Ku ishin biznezmenet me emer?intelektualet dhe gazetaret, perfaqesuesit e shoqatave qe nuk jane pake ne Itali.
Pse ky nenvleftesim ndaj emigracionit?
Kushe ju autorizoje juve z.Kryeminister te beni perzgjedhjen, ate mundet ta bejme vetem ne emigrantet, ne dime ti perzgjedhim perfaqesuesit tane ne çdo konferenc apo samit.

Eshte praktik e Ambasadoreve qe perfaqesojn vendin jashte,qe qeveritaret te takohen apo te darkojnë vetem me ata qe perzgjellin “diplomatet”, sepse aty jane thjeshte interesa personale.
Me keqe ardhje ju drejtohem juve z.Kryeminister, dhe ministrit te jashtem z.Ditmir Bushati sa here keni ardhur ne Rome? Sa here keni pranuar te bashkebisedoni me emigrantet qe nuk i bahen servil ase ambasadoreve qe shkojn dhe vine, dhe ase qeverive qe edhe ato sa shkojn e vin ne pushtet.

Juve takoheni me rrethe te ngushta njohje, keni frge zgjerimin, po dua te ju garantoje se jeni shume te gabuar.
Ne samit nuk u fole asnji fjale per ambasadat dhe konsullatat tona jashte Shqiperis, mjerishte jane kethyer ne çerdhe familjare, familjet e pushtetareve, biles edhe ketu ne emigracion i kane zaptuar ambasadat dhe konsullatat, biles me familje!
Juve z.Minister i puneve te jashteme, keni informacione per keto emrime?

Ju drejtohem me keqe ardhje, po per hire te s’vertetes nuk munda te heshte ma, heshtja ime i sherben te keqes,qe sa po vjen dhe zgjerohet.

Ne samit pame njerz qe s’kane asnji kontribut ne çeshtjen emigratore, po mundet te jene sponser te drekave dhe darka me ambasador dhe pushtetar te larte, po gjithmon qe neser te kene nji perfitim politik.
A nuk ndodhi keshtu me darken qe shtroi Eduart Ndocaj per Edi Ramen?

Po u be deputet, i lumtë, po dualen sheshit pazaret dhe shpenzimet, prishjet ndermjet Eduartit dhe Edi Rames.
Mora si shembulle mikun tim Eduart Ndocaj, pa e paragjykuar, po per ti treguar kryeministrit time Edi Rama, se diçka nuk po shkon bukure.

Jeni kryeministri i vendit time, erdhet ne pushtet edhe me mbeshtetjen tone, po nuk patem para te darkonim s’bashku?prandaj njerzit e ndershem te emigracionit, as e qe i njifni dhe ase ke per t’i njohur kurre.

Samitet fallco tregtojn qe nga forma e organizimit z.Kryeminister,ju si shtet i mendoni emigrantet milinera, po gaboni rende!Ju duhej tu siguroje trasportin falas, fjetjen dhe ushqimin ta perbadhante shteti Shqiptar, ftesat te beheshin pasi te ishe konsultuar me ne, permes perfaqesueseve tuaj diplomatik.

Pse ambasadoret nuk takojn me te gjithe emigrantet, pa dallime partiake, krahinore dhe fetare, te siguroje nji salle ku mere mbi 2000 persona ne qytetet ku punojn dhe jetojn emigrantet.

Keshtu behet samiti i vlerave, jo samiti i miqeve dhe shokeve z.Kryeminister.
Po vine zgjedhjet e 2017 do te duhet mbeshtetja jone, ne emigranete i kemi zgjedhjet ne dore, kete e di ti kryeminister?
Te gjithe kemi njerzit dhe fare fisin ne atdhe, po fjala e jone per voten eshte e pa diskutueshme, edhe pse ne na keni frike te dy krahet politik, prandaj na mohoni voten e lire, ate qe e ka bekuar demokracia.

Fjala samit eshte e madhe, po kure e mbyt fjala mashtrim, aje samit behet i pa vlera, tamam si ky qe u zhvillue ne Tiranë dheu trumbetue me te madhe, si gjoja samiti i emigracionit… ky ishte samiti i miqeve dhe interesave.
Me respekt per juve z.Kryeminister, po me shpres se do me pergjigjeni publikishte.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here