Kësaj i thonë gusht dhe gunë

0
439

Kësaj i thonë gusht dhe gunë

Për doktor rrumpallën…

Dale nga dale gushti po shkon
Vjen shtatori me pune te reja
Politika veshe xhaketat
Opozites i pelqejn te kuqe
Baba gjyshi keshtu jua mban.
Ngjyren blu vetem ne fushata.
Ngjyra e kuqe, ngjyra e zemres.
Kreu i SHQUPIT ne opozitë
Nderkomtareve u shet bejlege
Vijen e kuqe kushe s’ma prek…
Ne lufte jam me Edi Ramen
Burri i nanes bashe me ashte ba!
Nuk pranon nji kompromis
Qe une te baje diçka te “mire”
Te baje nji qeveri teknike
Se pushtet nuk marre per jete.
Edhe ne SHQUP me ka hy sherri
Nuk me done ca “karagjoza”
Me thone se Luli, je i pa afte
Shume prapesira ke ba ne jete.
Ne krye te PD-es ti s’munde te qendrosh.
Gjyshi te vuri si te pare
Po litarin kurre s’ta hoqi.
Te ka mesue tashe nji perdreq
Vijen e kuqe ne çdo vende
Po ka vend, qe nuk te ze vend
Nderkomtaret i provove!
Ata troç ta thane ne fund
Ti u solle e u s’tersolle
Vijën e kuqe kancelove
Tash qe vapa po kalon
Vjen shtatori me stuhi
Pune te reja do fillojme
Me reformen ne drejtesi
Te shofim dosjet nji nga nji
Ketu do vihet vija e kuqe
Si per te majte edhe te djathte
Pasuritë qindra miljonëshe
Gradacela e vila luksi
Do kalojne ne site te drejtesis.
Zoti te ruejt, o Amerikë
Ti Europe qofsh e bekueme
SHBA EDHE BE VIJËN E KUQE
Jua kane vene.
Kush ka vjedhe me shkue ne qeli
Pasuritë te konfiskohen.
Ne qershorin qe do të vijë
Ne zgjedhje te lira te çojme shqiptaret.
Opozita te rri e qete!
Vijën e kuqe ta leje te qete.
Kesaj i thonë pra gusht e gunë
Vija e kuqe s’hyn ma ne pune.

Gjin Musa, Terracinë 18/8/2016

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here