KË DO QAJË NANA MA PARË!

0
555
Po ngarkohet...

KË DO QAJË NANA MA PARË!

Gjin Musa

Mbi nji koder ne nji lendinë
heq nanlokja shami zezen
vete me veti mermerin,
ç’ka e ka gjetun keshtu Shqipninë
Qane nanlokja, pikon loti
ke me qa nana ma pare?
po qaje sote 97, pa harrue 98
i madhe ei vogel ne shqiperi
armatose mozo ma keqe
kercet pushka e mitrolozi
vriten njerzit si tuje qeshe.
Kushe nae suedhe 97?
Zoti atije ja prefte nafaken.
Qane nane lokja ne shami te zeze
qane e mjera me dihame
po kjane nana ate Gerdec te zi
kjane drejtesin, qe s’bane drejtesi,
kjan pushtetin e parlamentin
qe s’po dine se ç’fare po bajne.
Kjan nanlokja me diham
kjan janarin e Tiranes
kater vete te vdekun ne sheshe
vra nga dora e pushtetit
pai pase kujte ase borç ase gjak
Kushe nai sodhi keto trazira
keto vllavrasje dhe gjakmarrje
keto nai sodhi”burri” i shtetit
hajrin kurre mose ja pafte vetit.
Po ky fare “burre shteti” as u ngope me gjak shqiptarit
ne foltore te parlamentit
pai plase syte, per pa dale mençe
na bane thirrje shoviniste,
gjeni pushke dhe armatim,
se po vjen 97,
O pushtet me marre me dhune
o shqipnin me ndez ne flake
Po Sali 97,tata
o Sali,Sali Gerdeci, po te kjan nana me shami te zeze
paske kene sherri i Shqipnis
po haram kesaje qeverie, haram qofte o parlament
nxirre ligjin, lidhi qejte
qe kerkojn te na helmojn gjakun,
Parlament ndrysho drejtesin,
qane nenlokja me duer ne bri
jane ba shume ke te qaje ma pare
po te kjaje Sal si dikur motit
zotin te laça me te gjykue
ç’ka ke ba tashe sa vite
i pagoshe me rrashten tane.
Nana ketu vajin poe mbylle
zoti ty Sal te verbofte syte
nema e popullit ka me te prek
dorman vetit s’ke meje gjeteà.
Thon ka mete nana pa djale
po s’ka mbetun hake pau marre
Ti paçe fatin e Gadafit, athere populli bane feste.


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu