“Ka burra” Shqipnia e fjalët mbarojnë!…

0
378

Gjin Musa, gazetar

Ne kohen e sistemit komunist ne e quanim veten ma te “fortit” ne botë.
“Imperializimi” Amerikan ishte krye fjala e asaj kohe, Shqiperia e “veshur” ne beton dhe çelik! i bente “balle” çdo “agresori” qe nuk na sulmonte, po frigen e kishim ne palce.

Populli çfare degjonte, besonte, Partia dhe Enveri ishin “Zoti” i tokes dhei qiellit, po ky Zoti sodhi vitet 90,vite kure rinia mbushi rruget dhe sheshet per rrezimin e diktatures.

Ra diktatura komuniste, po na la nji fare te keqe pase, qe historija do ta kujtoje si njeriun ma te pa shpirt per popullin shqiptar.

Partin Demokratike e futi ne kethetra pas ardhesi i diktatorit Hoxha, nji fare Sali Berishe, nuk u deshen vetem pake vite,qe ky diktator ta vriste shqiperin ne sy te botes.

Fajdet u krijuan me bekimin e kreut te shtetit, aso kohe President i Rep.dhe me mbeshtetjen e llogaritarit Ridvan Bode.
Shqiperia u rrebelue, thyhen depot e armatimit ne juge te shqiperis, Arben Imami “Gjenerali” i jugut kercen mbi tanke, duhet pushtuar Tirana, duhet shtypur Sali Berisha! shqiperia ne prage te nji lufte krahinore, gjakderdhja kishte filluar, diktatori S.Berisha largon familjen nga Shqiperia, po pregadiste skenarin e nji arratisje, skenare qe nuk u realizue!
Mose arratisja e S.Berishes u be pasi ju sigurua jeta nga verioret, presidenca blindohet, armet e renda jane instaluar ne çdo cepe te tarraces presidenciale.

Nji histori qe kurre mose u perseritet ma! populli priti qe fajtoret e kesaj tragjedie kombetare, do perbadheshin me drejtesin! po kishte qene rren si thot populli.

Ne vitin 2005 Saliu me mashtrimet dhe premtimet marramendese, u rikthye ne pushtet,dikushe e mirepriti, sepse thane qe Berisha ka zene mende nga e kaluara e tij.
Mjerimi i tije politik, tashma shifej nga kushdo qe donte ti besonte realitetit.

Berisha behet nji perbindeshe i gjithe pushtetshem,te gjithe do benin si thoshte ai! ne te kundert dihej se ç’fare te priste.
Arroganca Berishiane kalon çdo parameter, ai sulmon ambasadoret e akredituar ne shtetin Shqiptar, biles te gjithe ambasodoret e SHBA ky i kishte kundershtar, çdo president, kryegjygjtar apo krye prokuror qe nuk i bindeje Berishes, lufta ishte e pa kuresyer, baltosja, sharja me nji fjalor rrugaçerie e shoqeroj per tete vite si kryeminister.

Ne vitin 2013 populli i dha ate qe meritonte,e ndeshkoje me vote,shumkushe mendoje,qe ky njeri do largohej nga politika, sapo te bente kongresin e PD,do pranonte humbjen dhe pasojat e humbjes.

Ase njera dhe ase tjetra nuk ndodhi, ne krye te partis vendosi besnikun e hajnis dhe te vrasjes me 21 janar Lulzim Bashen.
Partia demokratike u lekunde disi, zerat e forte filluan te flasin,po shpata e diktatori rri varur ne zyrat e PD-së.

Nuk ka shqiptare te majte dhe ase te djathte,qe nuk i bene pyetje vetevetes:More ky S.Berisha kaqe anti shqiptare qenka,sote pase 26 vite “demokraci” shpalle luften kunder SHBA dhe BE! nuke perkrahe asnji reforme, sepse e di pozicionin e vete se çfate do kete pase reformave.

Lulin e ka hedhur si gure shahu, ne betejen per jete a vdekje, PD eshte tkurrur, eshte e marrur penge nga nji bande e mire intrukturuar nga Berisha, luften e kane te veshtirë!!!!
A do mundet Berisha dhe Lulzimi, me nji grushte krunesh te mykura,te mposhtin SHBA dhe BE… e “frigeshme” kjo beteje “balozeshe”.

Klika Berisha, eshte e interesuar me çdo çmim ta leri Shqiperinë pa u integruar ne BE, te acaroje mardhanjet me SHBA dhe me vete NATON, po sa do ja arrin keta anti demokrat,keta anti shqiptare te betuar.
Bota e krimit i ka temerruar, dosjet kane akuza te temerrsheme, prandaje rrapaten si peshku ne zalle pa uje.
Vete demokratet e vertet, edhe pse jane ne opozit duhet te ngrihen ne kembe, vete partia demokratike po diskretitohet per hire te nji grushte banditeshe.

Qeveria nuk ka kethim pase, per fatin e mire, eshte hera e pare ne historin tone pase komuniste, qe shqiperia ka nji kryeminister qe ka mbeshtetjen totale te nderkombetareve, po ky kryeminister qe quhet Edi Rama, nuk ka ndermende ta ndeshkoje si Saliu, te hape konflikte me ata qe po na mbeshtesin e na kane mbeshtetur ne keto 26 vite.
Opozitaret e vertet, demokratet qe e duane shqiperin si te gjithe Europen te behen pjes e reformave teper vendimtare per Shqiperin dhe shqiptaret.

Saliu dhe Luli te marrin armet dhe te luftojne “imperializmin”Amerikan, kesaje i thone t’i ktheshe pushken vetit.
Mendjet e prishura, nga korrupsioni dhe bota e krimit, tashma kane dalur sheshit, po nji gje ta dine mire, se ky populle doi shkeli me kembe, vrastaret dhe ata qe instaluan boten e krimit dhe te hashashit ne Shqiperi, ata nuk duan drejtesi, duan tyme hashashi dhe mjegulle per te penetruar.

Ky eshte fundi, po nji funde i turpshem per Saliun dhe Lulin qe nuk nigjokan Amerikanet dhe Europianet, punet e PD poi komandokan keta uzbasha te Serbis, nderkombetaret tani kane kuptuar gjithçkahin, te inkriminuarit kane dale ne fushen e mejdanit… po harrojn qe jemi vend i NATOS… Berisha kerkon edhe nji 97-te, po me kote… litari poi sidhet rrotulle qafes atije dhe Lulit… po do ndolli nji habi!gjyqin do ja bejne ata qe sidhen zyrave te SHQUPIT… Sa te qajne shume nana le te qaje e atyre qe nuk duan shqiperin dhe shqiptaret.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here