Jeni të humbur… shiteni lirë, tepër lirë…

1
4092

Përse i shërbeni ideologjisë turko-arabe, e jo interesave tuaja?

Loading...
Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë për faqen time 0,000001 dollar... Bukur ë? :-)

Arben Çokaj

Reagim ndaj një turqeleshe të bezdisur në Facebook:

Stela Sara ke info gabim. Ne kishim një territor 110 mijë km2, para se të na pushtonte i dashuri juaj, turku. Ai na e mohoi gjuhën shqipe, të vetmit komb nën pushtim, dhe për 523 vjet pushtim nuk na njohu si etni, na ndau në 4 vilajete me shumicë shqiptare, duke rritur territorin në 178 mijë km2, por jo me qëllim që të na ndihmonte ne, por të na përdorte për qëllimet e veta. Na ndau edhe sipas fesë, pasi edhe e islamizoi shoqërinë shqiptare, me dhunë, me ofiqe e me poshtërsi. Duke e ditur se shqiptarët janë racë e lartë indo-evropiane, ai na përdori edhe për ushtarakë e drejtues të zotë, dhe ne kemi një nga heronjtë më të mëdhenj në histori, Gjergj Kastriotin – Skënderbeun, të dalë nga kjo kohë, që u përdor si fillim nga pushtuesi turk, derisa ai u rebelua.

Kemi Qemal Ataturkun, që themeloi Turqinë moderne e laike, kemi Mehmet Hakifin që u bëri himnin kombëtar turqve, kemi Sami Frashërin, që i bëri gramatikën gjuhës turke, pra kemi gjurmë e kontribut të madh në kulturën e historinë turke, si popull i pushtuar dhe i mohuar, që u përthith nga pushtuesi për shërbimet e tij, duke përfshirë dhjetëra vezirë e pashallarë të dëgjuar me origjinë shqiptare, ku 25 mijë shqiptarë ranë në fushëbetejë në Çanakala, në luftën e tyre kundër fuqive evropiane… Kemi edhe një komunitet shqiptar në Turqi, totalisht të asimiluar që varion, por thonë se janë 5-6 milionë, ku nuk kanë të drejta as sa në Preshevë e Luginë. Atëherë përse duhet t’i respektojmë ne turqit, çfarë kanë bërë ata, e po bëjnë për ne?! Edhe sot po duan të na e marrin identitetin shqiptar, e të na paraqesin si vend musliman!

Tani të kënaqesh si ti, që i shërben të huajit, pushtuesit të dikurshëm e kulturës primitive që ai të solli (se turko-arabët në klasifikimin e racave janë raca të ulëta të mesme, jo racë e lartë si ne), duke pretenduar që unë si shqiptar nuk mund të jem i tillë, unë patjetër duhet të jem si ti, i shitur, ose te greku e te serbi, dhe duke mos kuptuar se as greku e as serbi e as turku nuk na duan më shumë se ne duhet të duam veten, unë këtë tendencë nga pikëpamja psikologjike e quaj masokizëm, që kënaqesh nga vuajtja e dhimbja, që të shkakton sadisti turk. Dhe nga pikëpamja kombëtare e quaj tradhëti! Edhe një djalë nga Elbasani, nga padija e tij, veproi ngjashëm me ty, Marjus Hoxha u fut në lojën e Gylenit si Kreshnik Spahiu me AK-në e tij, dhe tani është arrestuar nga Erdogani në Turqi, nën akuzën se i shërbeu grushtit të shtetit… e askush nuk e ndihmon, pse?

Më tregoi një shok i tij, se ai ishte aq i entuziazmuar nga ky implikim me Gylenin, sa kishte pohuar se i vinte turp, që kishte lindur në Elbasan, e jo në Turqi! Ec e merre vesh tani nënshtrimin e tejskajshëm të hajvanit, që po paguan edhe çmimin që ka kërkuar… Tani në burg atje kam dëgjuar se edhe i përdhunojnë dhe të del tjetri nesër, i palluar nga turku, e të shet edhe patriotizëm turk… E pse unë si shqiptar, duhet të shkoj pas marrisë, apo impresionohem prej tij? Se ai nuk i shërbente vetes, por ish-pushtuesit në konfliktet e tyre të brendshme primitive për pushtet. Pse duhet të ma ndiejë mua shqiptarit, se çfarë bën turku?! Ende nuk janë vetë-shkatërruar ata në luftë me njëri-tjetrin? A pak rrënim kemi marrë nga turku, që të merremi ende me ta?

Kur kemi Evropën, paksa më paqësore dhe më e dobishme për ne, që të merremi më shumë me Evroipën, ku edhe bëjmë pjesë, ne nga mendtë tuaja pa mend, po biem pre e neurozave fetare dhe iluzioneve pa “bereqet”, me idenë tuaj të marrë se ish-pushtuesi i dikurshëm, që na rrënoi si komb, po presim të na ndihmojë ne sot që të bëjmë shtet. Çmenduri e gjallë për ata që kanë mend në kokë, të mendojnë, por ju ua ka marrë mendtë islami si duket, veglat zbavitëse të Muhos beduin, e kujtoni se ajo është rruga e suksesit, kur e gjithë bota demokratike po e shikon se nga islami ka vetëm luftëra e konflikte…

Historia është e tillë, sa herë Turqisë pushtuese i bëhej presion nga Evropa, Rusia e Ballkani, ajo falte trojet tona shqiptare, trojet e vilajeteve me shumicë shqiptare. Në vitin 1881 tregon Kadare, kishte mbi 3000 shkolla në territoret shqiptare, rreth 1700 ishin turke, rreth 1200-1300 ishin greke e sllave dhe vetëm një shkollë shqipe e Pandeli Sotirit, që edhe atë e vranë grekët… Kur Evropa i tha turkut të ikë nga Ballkani, ajo u përpoq që me njerëz të shitur si ti, të mbante shqiptarët nën ombrellën e saj, dhe më 1878, Lidhja e Prizrenit kërkonte mëvehtësi, por nën hyqmin e Perandorisë Osmane, dhe këtë Evropa, që bëri konferencën e Berlinit pikërisht në atë vt, nuk ua pëlqente shqiptarëve. Por kur je musliman, atë m. gjelle edhe do të hash – shqiptarët ashtu si sot, All’ah Akbar, nuk dinin tjetër, dhe ne u margjinalizuam (Sot Shqipëria me Kosovën kemi vetëm 39.635 km²).

Për vete ishim të paaftë të bënim një ushtri, që të mbronim territoret tona prej 178 mijë km2 të 4 vilajeteve, ku ishim shumicë, se kishim hall si sot, t’i shërbenim turkut e arabit; turku nga ana tjetër nuk mund të na ndihmonte dot, se ai nuk mund të mbante as veten; dhe Evropa e krishterë, përse duhej të na ndihmonte ne shqiptarëve, kur shumica jonë muslimane thoshte se “jemi turq”? Që të bënim një shtet musliman, islamik, një Turqi të vogël në Ballkan? A i keni mendtë në kokë ju, apo keni pjerdhur? Se edhe njëri kishte botuar një libër këto ditë, “Rrënjët e islamit në Evropë” dhe krenohej me shëmtimin e tij kombëtar e personal. A kaq rëndësi paska ideologjia turko-arabe për ju, si dje komunizmi, që po e vritni të ardhmen tuaj, duke i shërbyer turkut e arabit, e jo vetevetes? Po merrni veten në qafë nga injoranca juaj, nga nënshtrimi juaj ndaj marrisë, e ne bashkë me ju.

Një pyetje kam për ty, e të tjerët, që mbrojnë turkun, arabët e islamin: Cilat janë të mirat, që ata kanë bërë e bëjnë për ne, që ju vazhdoni t’i doni ata më shumë se veten tuaj? Pse nuk i shërbeni interesave tuaja kombëtare, por ideologjisë turko-arabe? Unë e di arsyen, dhe po ta them: është kultura neurotike që keni, që silleni edhe sot, si dje nën pushtim. Nuk dini ndryshe. E kur nuk dini ndryshe, përse nuk na dëgjoini ne që dimë, por na bëni kundërshti me pavetëdijen tuaj, duke u shitur lirë, më keq se afrikanët për pasqyra? Dhe dëmtoni veten, të ardhmen tuaj dhe ne bashkë me ju…

Si përfundim mund të them, se rruga më e mirë për shqiptarët në politikën reale, se këto që kërkoj unë mund të jenë si zgjidhje ideale, është, të ruajmë marrëdhënie me të gjithë, duke u përpjekur të ruajmë e mbrojmë më parë interesat tona si komb, se po shiteni lirë, tepër lirë, prandaj edhe na ka humbur vlera si komb!

Ilustrim: vajza nga Leskovci me një kostum të bukur kombëtar, plot ngjyra, që tregon vlerat e larta të kulturës shqiptare, përballë vlerave të ulëta të kulturës turko-arabe të hixhabit e burkës së shëmtuar, pedofilisë e martesës me familjarë, e primitivizmave të tjerë, që disa shqiptarë në dalldi, po vrapojnë pas tyre edhe sot, duke u arratisur nga liria që kanë fituar.

Lidhje shtesë për referencë:
http://www.fjala.info/nje-territor-kaq-te-madh-e-humben-per-shkak-te-turkut-e-islamit/


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë për faqen time 0,000001 dollar... Bukur ë? :-)

1 KOMENT

  1. Zoteri pajtohem vetem me nji te thene te juaj: Ta mbrojmë kombin dhe interesat tona kombetare. Sa i perket kritikave duhesh te jesh pak me i permbajtur dhe korekt e posaçerisht realist. Nese nuk i ki keto karakterisrika gjithçka ke shkrujt me siper bie ne uje. Se edhe pjesa tjeter shumë e lavderuar nga ana juaj, Evropa e posaçerisht Franca dhe Anglia – tkurresit e fundit te trojeve shqiptare, e mos ti harrojme homoseksualizmin dhe lezbeizmin e ne te ardhmen mos u habiteni me faktin se Evropa juaj e shumelavderuar do ta aprovoje ligjin per martese me kafshe…

    Shënim: E tani ti do të merresh me kafshët arabe e do të pëllasësh arabisht gjithë jetën vetëm prej kësaj, se evropianët nuk sillen sikur e kërkon islami? /AÇ

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu