Izet Hazhia i pergjigjet akuzave te Berishes dhënë mbremë ne TOP STORY

0
290

Po lexoja ne media deklarat e doktorr sorres dhe vetvetiu me shkoj mendja tek 26 vite me pare. Ishim plot endrra e shprese ne ate dhjetor te ftoftë e zymte. Dhe per mua e jo vetem per mua, njeriu qe na mbushte me shprese ishte pikrisht ky doktorr sorra qe kakariste mbreme ne emision televiziv te nje gazetari te respektuar, Sokol Balles.. O tempera, o mores. U trishtova ne brendesi te vetes, se si eshte e mundur qe nje njeri te degradoje ne kete fare feje. Ne te vertet ky person qe as njeri nuk e meriton te quhet, degradimin e ka qe ne genin e tij gjakeprishur, qe ne ngjizjen e tij neper skutat e kulles se tij, ne ate vjeshte te 1943.

Mes te tjerash me quajti edhe vrases, edhe frikacak edhe te paburrë… Te m’i thote dikush tjeter keto akuza vertet qe me vrasin e merzisin, por kur dalin nga goja hale e ketij mashtruesi te pacipe pa moral, vetem ma shtojne humorin. Po pse more sali haleja qenkam frikacak e i paburre ?Ngaqe te besova e mbrojta ty qe nga dhjetori i 1990 e deri ne korrik te 1997 ? Te shoqerova ne çdo hap tendin i pangrene e pa gjume, ku mendoja qe gjeja me e mire qe mund te me gjente ishte burgu, kur edhe njerzit e tu te gjakut te shanin e mallkonin sepse kishe tradhetuar partine qe te shkolloj e beri njeri, por qe ne fakt ti njeri nuk u bere kurre. Por te isha i paburre e frikacak te braktisja e lija vetem ne mars te ’97, siç te lane te gjithe bashpuntoret e tu hajdute e spiune.

Te lija t’ja mbathja ate nate te 13 marsit 1997 per tek vila e mikut tend, bashpuntorit te sigurumit te shtetit, Ahmet Ulaj ne mamurras, e pastaj me helikopterrin e forcave ajrore franceze ne rrugen tende te pakthim te arratise e tradhetise… Vertet nqs se kam bere ndonjehere paburreri eshte ajo nate e 13 marsit, qe ty qe dridheshe si qen i rrahur nga frika, duke thene se çdo gje mori fund, te mbajta me zor ne ate zyre te mallkuar. O Sali meqe une isha frikacak, pse more burre i malësise, pas rrafjes se Nikoll Lesit, pasi aludove se une po veproja qe te groposja ty, dhe une pas ketij aludimi u largova nga ti, ti si nje trim i madh qe je, fute gruan dhe vajzen te me merrnin ne telefon e duke m’u lutur te kthehesha prane teje, e te mos ua veja veshin atyre qe thoje ti, sepse e kishe gjendjen psikologjike te renduar…

Eshte e hijshme per nje burre zakoni si puna jote o Sali, te fuse mik femrat e shpise tek nje i paburre e frikacak si puna ime? Ti thua se qenke ti, dora vete qe me paske denoncuar mua si vrases ne ambasaden amerikane e ne baze te ketij denoncimi paskam marre denimin e merituar. Po pse more Sali, nje burri trim si puna jote, i shkon te denoncoje ne deren e nje te huaji, qofte edhe nje vrases i paburre e frikacak si puna ime? Desha te pyesja: kush eshte i paburre, ti qe si ato grate e liga shkove e denoncove ne menyre te fshehte, nje njeri qe ia kishe borxh jeten tende e te familjes, apo une qe edhe pse e dija kete denoncim tendin, edhe pse m’u ofrua nje kerkese nga ata tek te cilet me denoncove, ne vitin 2001 qe te rrefeja bemat e krimet tua, e hodha poshte me neveri…?

Ti edhe permbajtjen e atij denoncimi e kishe shkruar ne menyre te lig e djallezor, sepse aty nuk permendje emrin tim, por shkruaje qe ne vendngjarje ka qene edhe I. Haxhiaj, duke aluduar per vellain e madh Ismetin meqe ishte punonjes policie, por ti e dije shume mire, se te pakten tre emrat e ne vellezerve Haxhiaj, fillojne me I, ne fakt jo tre emrat, po te nente emrat e vellezerve e motrave te mia fillojne me germen I. Pastaj ti vazhdon me mashtrimet e tua se perse nuk u paraqite ne gjyqin tone, sepse ti e kishe dhene deshmine tende para nderkombetareve dhe nuk kishe besim tek gjykatat e inkriminuara. Po te pyes atehere: ç’pune kishin prokuroret e çeshtjes Hajdari ne zyren tende gjate gjykimit tone? Apo keto vizita nuk i mban mend? Natyrisht qe ashtu do thuash…

Po ne mbrojtjen tende qe i ke derguar gjykates se Strasburgut, ku te ishte kerkuar se pse nuk je paraqitur per te deshmuar ne gjygjin e Hajdarit, pasi ti ishe denoncuesi kryesor, ti si nje trim i çartur qe je, kishe shkruar se nuk kisha garanti per jeten, prandaj nuk jam paraqitur per te deshmuar ..Po pse more vellai i Radovan Karaxhicit, ju e keni ne gjak trimerine e krimin, ju nderon juve nje pergjigje e tille prej frikacaku… Si duket genet e trimerise, babai jot Vuk Karaxhiç ia paska percjelle vetem vellait tend, Radovanit, ndersa ty ligsine e pabesine genetike te eterve te tu serbe…

Thua pastaj qe Rama nuk ia çon ketij dosjen ne Strasburg, ngaqe e perdor te beje deklarata kunder meje… Po ti je edhe i marre o Sali… Ti e din shume mire qe pas lojërave te tua e Zhozefines me gjyqtarin tuaj ne Strasburg, per te mos fituar çeshtjen ne favorin tim, gjykata e Strasburgut ka dhene vendimin per ankesen time. Ma sqaro si nje frangofil poliglot qe je, se ç’pune ka Rama ne nje çeshtje te perfunduar… Meqe une jam nje frikacak e i paburre, pse more Sali trimi, sapo u lirova nga burgu qe bera pese vjet ne Turqi, nje dhurate nga ti, pas nje telofonate timen te pergjuar nga spiunet e tu, me nje njeriun tim, ku une thashe se tani qe dola nga burgu, i vetmi synim qe kam ne jete eshte te vras ty, ti te nesermen fillove te vishje anti-plumb dhe me urgjence i kerkove ministrit tend te brendshem te rinovonte kerkimin tim nderkombetare nga interpoli?

Edhe diçka tjeter, kush eshte frikacak une apo ti qe per dhjete vjet me radhe nuk guxove te shkelje ne vendlindjen tende? Dhe kur more guximin te shkoje, more me vete, ushtri, polici, bandite e kriminelë, autoblinda e snajpere. Apo kishe frike nga Shota (Zylfije Haklaj)?Po pse more Sali, tremben trimat me flete si ti nga nje grua? Te mos flasim pastaj per mos vajtjen tende qe nga mosha 14 vjeçare, per arsye te inçestit tend. Sali, desha te them dy fjale si perfundim. Ti me ke denoncuar, siç thua vete ne menyre te fshehte dhe me kete denoncim jam denuar. Une te gjithe ato qe kam rrefyer per ty me deshiren time e pa ndikimin e askujt, as ne sherbim te askujt, vetem ne sherbim te vertetes, jam gati te ballafaqohem me ty para nje gjykate te pavarur shqiptare apo te huaj. Po ti a je gati te perballlesh me mua para kesaj gjykate? Atehere do shofim kush eshte i paburri e frikacaku… Kush ka frike nga burgu dhe e verteta. Une apo ti…

Dergoi per publikim: Gjin Musa, gazetar

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here