HISTORI

HISTORI

NDUE MEHILL LOGU

Përkujtimore ne 20 vjetorin e rënies në krye të detyrës. "Dëshmor i Atdheut". Ndue Mëhill Logu Ka lindur më 8 maj 1940 në Brashtë të Dukagjinit. Ka mbaruar Shkollën e Mesme Ushtarake “Skënderbej”, e më pas...

“Jam ilir!” Zbulohet testamenti i Aleksandrit të Madh, grekët dhe maqedonasit të shokuar

Edhe pse kanë kaluar mijëra vite, bëmat, fitoret dhe betejat e Aleksandrit të Madh vazhdojnë të bëjnë bujë dhe të tërheqin vëmendjen e shumë historianëve. Heroi Ballkanas, u bë një figura më madhështore dhe më...

HAJRI HOXHA NË KUJTIMET PËR BRIGADËN E XVIII SULMUESE

I ka kaluar të nëntëdhjetat. Varka e jetës së tij mbushur me një jetë përkushtimi atdhetar udhëton drejt shekullit. Qetë, qetë, me diellin në zenit. Ka një kujtesë që e lakmoj. Jam i sigurt se kur...

Për Qeverinë, Akademinë dhe Skënderbeun

Dita, 9 shtator 2017 Intervistë me Moikom Zeqon – Moikom, krejt papritmas ditët e fundit u rigjallërua debati për Skënderbeun. Dashje, pa dashje, u përziet edhe ju në këtë debat, pasi sikurse është folur ju...

Feja e shqiptarit është shqiptaria

Ose: Si duhet ta kuptojmë Pashko Vasën? Kolec P. Traboini Në një debat për një çështje serioze, veçmas ato që janë kombëtare e të nxehta, është e nevojshme të jemi të qetë, të shuajmë pasionet e...

Pëllumb Xhufi: Ja kur filloi islamizimi i Shqipërisë

Historiani Pëllumb Xhufi tha në emisionin “Arena” të Dritan Hilës se islamizimi i vendit filloi gjatë Luftës së Kretës. Ai u shpreh se korridori i Shkumbinit ishte një prej pikave strategjike, prej ku filloi masivizimi. “Në...

PËR KOHËN, KUR “LIRIA ISHTE E MBËRTHYER NË PRANGA”…

(Disa radhë, për publicistin dhe poetin Vezir Ukaj) Nga: Prof. Murat Gecaj, publicist e studiues 1. Ndoshta, duket pak si i habitshëm titulli i këtij shkrimit tim. Në pamjen e parë, ashtu është. Por, po të lexoni...

DARDANI dhe jo Kosovë

Elena Kocaqi Emri Kosovë është një emer sllav qe u vendos krahinës shqiptare Dardane, nga Osmanët me insitimin rus në emër të pansllavizimit, në fillim të shekullti te XIX dhe nuk ka asnjë lidhje me...

Shujka (stema) e Ilirikut

Artan Shkreli Shujka (stema) e Ilirikut, e cila u përvetësua dhe u bë simboli më i rëndësishëm i Bizantit... e prej tij, pas pushtimit te Kostandinopojës, turqit osmane, të cilët e shartuan në pozicion, e...

POEZI DHEMBJEJE E KRENARIE NJËKOHËSISHT QË DALIN NGA SHPIRTI I POETËVE

“Ukshin Hoti – Dritë dielli për atdhe” (grup autorësh), botoi KL ”Zahir Pajaziti”, 2017 Milazim F. KADRIU Tashmë vëllimet poetike përkushtimore për çlirimtarët apo për personalitete të dalluara të popullit shqiptar që shkrin dijen, shëndetin dhe...