Hakif Bajrami: Pasha i Turqisë më 1910, në çdo 10 metra i ka ngulur në hunj nga një shqiptar

8
48649

PROinformacion – 7 janar 2016

Prej Shkupit e deri në Merdar, Pasha i Turqisë më 1910, në çdo 10 metra i ka ngulur në hunj nga një shqiptar. A t’i harrojmë ne ato? Jo, nuk duhet t’i harrojmë edhe nuk bën t’i harrojmë”, Hakif Bajrami.

Okupatori mbetet okupator. Krimet që i kanë bërë Turgut Pasha e sulltanët e Turqisë, asnjë ministri, asnjë individ në asnjë mënyrë nuk mundet t’i injorojë. Ato çfarë ka bërë Perandoria Osmane, kanë qenë krime dhe krime do të mbesin. Krejt e dinë që Gjergj Kastrioti-Skënderbeu ka luftuar kundër turqve. Tash na me e fshi atë a? Krejt botën e japim, e Skënderbeun s’e japim”, shprehet historiani Hakif Bajrami.

Edhe Sami Frashëri shkruante: ”Qeveria e Tyrqisë shqiptaret e krishterë s’i njeh për shqiptarë, por i quan Rum domëthënë grekë, serbë, latinë.

Edhe Shqiptarët Myslimanë nuk i njeh për shqiptarë, por i quan Tyrq, dhe emrin shqiptarë e Shqipëri, s’e njeh e s’dëshiron ta degjonjë kurrë!

Të verbërit tyrq! Nuk e kuptojne dot, e s’ua pret mendjaqë me ketë udhë po i sherbejnë qellimet të armiqve të tyre ,e nxjerrin themelet’e rrënjet e tyre!

Shënim: Edhe sot ashtu po sillen. Sa herë shkon shalëgjatui me mrizua në Anklara, Erdogani nuk po don flamurin tonë me shqipe, me e pa! /AÇ

8 KOMENTE

 1. E more Hakif Bajrami, te gjitha keto krime dhe terrore qe i kane bere turkoarabet, dhe ti tani je 80 vjeçar, dhe ke pervoje ne histori per afer 55 vite… edhe prap e mban emrin turko-arab… ti je bashkpjesemarres ne keto krime. Ti eshte dashte me e nderrue kete emr turkoarabik… dhe do te ishe shembull qe shume te tjere do te e percjellnin. Kujtoje IBRAHIM FEHMIUN… i cili i ka pase 7 femije dhe te cilet te gjithe jane ose kane qene te moshes 80-90 vjeçare… edhe emrat jane si vijon : Aresim, Bekim, Fatmir, Drita, Besa, Bashkim, edhe i shtati nuk po me kujtohet por eshte ne SHQIP.

  Ky veprim pastaj i ka prodhue 100 mije SHQIPTAR me emra SHQIP.
  EDHE UNE E KAM PASE EMRIN …MAHMUUUT GLLAVURDAAAAA, edhe e nderrova para 7 viteve …per me iu dhane shembull tjereve…

  Edhe ti Hakif Al Bayrramoglluuü… edhe nje dite nese ke jete, nderroje ate emer pa lidhje …hakif …c.c.c.c.c.c.c.c bayram ….c.c.c.c.c.c.c.c.c.c.c

 2. Dardan, fillimisht te pergëzova qe e kishe nderruar emrin anadollak.., me intereson te dij, a do nderrosh edhe fene.., mandej çka do besh me lafshen qe ia kane hjeke HASHIMIT (penisit).., ke do fajesosh.., keta anadollaket na kane bere njemije e nje rezilleke.., ah ua q.., sh sojin.

  Shënim: Dardani thotë, ose je musliman, ose je shqiptar. Kjo të bën të kuptosh, se Dardani nuk ka fe, është shqiptar. 🙂 /AÇ

  • Jusuf një “Like”, po të madh një, për të dy reagimet tua.

   Me këtë harxh, qysh thotë një fjalë, edhe ty admin a kush po i bën qeto shënimet, ty veç një sqarim të vogël dajë, shiptarët megjithatë janë të deklaruar, pa dro, se janë pjesë e tre feve, tashmë botërisht prej shekujsh, as sndihem keq as inferior me to!

   Shënim: Jo, jo, nuk ndihen keq e inferiorë shqiptarët? Po si ndihen pra, si kombi më i prapambetur e më i paorganizuar në Evropë? As sot shqiptarët nuk kanë ushtri që të mbrojnë territorin e vet, e nuk kanë ekonomi me mbajtë veten me bukë! E si duhet të ndihen atëherë? Superiorësi gjermanët? /AÇ

 3. Keta vikitima jane vikitimat e Serbisë, qe jane mbytur nga Austro-Hungarezet, turp turp turp çfarë dezinformate çfarë shkalle e lart e injorances, mbylleni kete faqe se eshte turp me bo kesi rrena, nuk mundeni kurr me gjeten kesi budalleqe qe kane bo Osmanet, pasi qe ata e kane mbrojt Pavarsine e Shqiperise me 1912 jane mbytur me qindra mije osman, po shqiptari qesi hajvani eshte qe del edhe hane m… se u kone dasht shkavi me na rjep e tana e kishe pa ti qysh hane, se neser qesi trandafila dalin thojn edhe per ameriken, qysh na ka qliru sot neser dalin thojn ku me dit cka, TURP bre injoranta TURP ju koft shkoni lexoni naper libra sa merreni me budalleqe.

  Shënim: Ka disa shqiptarë, që kur ua shkërdhen nanën, të thirrin babë – kështu bëjnë edhe disa shqiptarë anonimë e pa personalitet, që i thirrin turkut “babë”… Turku ka bërë krime ndër shqiptarë më shumë se sa serbët e grekët, etj. e pohon me kronikat e tij edhe Tursun beu. Por meqë disave, turku ua ka futë virusin e islamit, i ka korruptuar e tani ata duan “babën” turk, e nuk i pranojnë faktet historike, për qejfin e tyre ata e ndryshojnë edhe historinë, e ia shtrijnë qafën për këputje, Erdoganit… Edhe sot në Turqi, shqiptarët kanë më pak të drejta se nën Serbi! As shkolla e media shqipe nuk kanë rreth 5-6 milion shqiptarë atje, a nuk ju duken fakte këto more trutharë?

  Ja disa nga masakrat osmane mbi shqiptarët, të përshkruara nga Tursun beu, kronikan i sulltanit:

  A mos po të duken rrena e mashtrime edhe këto a, turqeli? Lexo shkrimin si u turqelizuan shqiptarët, për më tepër e përmbaje veten, nëse je shqiptar, se nëse je me origjinë nga Anadolli, është punë tjetër kjo:

  [ Tursun beu: Si i islamizuam shqiptarët! ] /AÇ

 4. Kjo fotografi është bërë në nentor apo dhjetor të v. 1912 dhe pasqyron krimet serbe, pas tërheqjes së ushtrisë osmane. Fotografi e reporterit të Washington post, i cili në shkrimin e tij në këtë gazetë ndër të tjera thotë: Perandoria Osmane për 500 vjet nuk ka vra shqiptarë sa ka vra Serbia për një muaj vetëm në rrethin e Kumanovës. Pse Hakif Bajrami dhe ky portali juaj nuk merreni pak edhe me krimet qe serbet kanë bëre në Kosovë e në Shkodër, e që janë më të frskëta se krimet turke? Madje dihet edhe kush iu ka ndihmue serbëve në luftën e Shkodrës.

  Shënim: Nuk kemi preferenca për të paraqitur këtu krimet turke, e jo ato serbe apo greke e malazeze. Ne publikojmë këtu çdo gjë, që ka lidhje e rëndësi kombëtare, por arsyeja përse flitet këtu për krimet turke, është se këtë shkrim historik e kemi marrë dhe e bëjmë publik ashtu siç është, duke mos e verifikuar fotografinë, a është e vitit 1910 apo 1912. Ka edhe një çështje tjetër, se njerëz si ju, që kanë pranuar islamin, nuk kanë dëshirë t’i shohin krimet turke, ndonëse faktet tregojnë se turku ka qenë shkatërruesi më i madh i kombit shqiptar, dhe pasi iku turku, duke qenë se shqiptarët ishin i vetmi komb i islamizuar dhe që donte turkun në Ballkan (e do ende një pjesë), kur Evropa e donte turkun jashtë Ballkanit, ne pësuam edhe një disfatë të madhe kombëtarre nga fqinjët tanë, të cilët na shqyen pjesën më të madhe të trojeve, se ne nuk ishim në gjendje, nuk jemi as sot fatkeqësisht, të mbrojmë trojet tona. E pak kush e kupton arsyen, pse ne jemi një komb kaq i paaftë? Se turku na bëri kështu, na paaftësoi dhe ndikimi i islamit në shoqërinë shqiptare, vazhdon ende ta bëjë këtë fatkeqësisht, si në shoqëritë e tjera muslimane, që janë për nga zhvillimi shumë prapa tjerëve. /AÇ

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here