GJITHMONË MBETEM NJISOJ

0
416

GJITHMONË MBETEM NJISOJ

Gjin Musa, gazetar

Gjithmon mbetem nji soje!!!
Si ka mundesi? qe ti o populli i vendit tim
gjithmon, bete duke ecur perpara
here me grushtin larte shternguar
here me dy gishterijet perpjetë
po, po mbetem nji populle, qe kurre s’pame prapa.

Si ka mundesi o populli i vendit tim
çdo here nji grushte njerzishe te mbajten penge
dje ne diktatur u shtrydhem si limoni
po punuam, diçka ndertuam, ishte Partia ne balle
e populli si kope, nder beteja te “reja”
punonte po ndertonte, jo kurre s’pranoje shkaterrimin.

Po si ka mundesi o populli ime
25 vite “demokraci”! e gishtat nau mpin perpjete
zeri nau çirre duke uluritur, sa majtas, sa djathtase
po si duron o populli ime?
Te vjedhin, te vrasin, te plaçkisin, te shesin, po nji grushte maskarejsh.

Po kure o populli i vendit time,do jeshe zot i pasurive tuaja?
a shefe se si po te perçmojn keta “politikanet”
te ngopin me rrena elektorale, e voten ta marrin
ti lepije gishterijet qei mbane perpjete,
po ju krahu tjeter shterngoni grushtin dhe bini vetes
pse o populli i vendit tim, po mbeteshe argat i pa besis?

S’kamja dhe fukaralleku te ulur kame kryqe
pushka vret pa pra ç’do dite, e politikanet terbohen nga pasurit.
O populli i vendit tim, sa te forte e paske patur durimin
rregjimet ta rjepin lekuren, e ti heshte!nji heshtje qe s’po ka funde.

Shqiperia ime, keputi zinxhiret e mjerimit, deli zote vehtes
hashashi po te terbon trurin, plehrat po te nxan frymen
e ne kete situat mjerimi ti Shqiptar fle gjume,
degjon pordhet e politikanve, degjon britmat e Imamve
degjon meshtarin tek predikon, po askushe o populle
per ty s’po mendon.

Ngrihuni ne kame te krishter dhe musliman,ortodokes e ç’do besim
Therrisni me te madhe, se feja e Shqiptarit ashte Shqiptaria
e politika s’mundet te na dhunoje ma, keta te pa fe e te pa atdhe
me vila dhe saraje, pasuri marramendese, na varferuan!Zoti i gjykofte.

O populli i vendit time, tregoju Shqiptare i vertet
ketyre faqe zive, litarin ne qafe, pasurit t’jua marrim
te bahemi zote te fateve tona, nji soje do mbesim gjithmon?
Jo, jo ka ardhur koha, per jete a vdekje
kete kolere politike ta groposim nji here e pergjithmon
Shqiperia ashte e Shqiptareve, jo çiflik i politikanve.
Ti o Shqiperi ke qene nji zonje e rane,
burrat e dheut te thirren nane.
Sot politikanet te kane shtri perdhe,
po te shkelin emrin, po te shesin nderin,
po te shesin kufit e fituar me gjak.
Çohu o popull, iki droges dhe plehrave te politikes, groposi!
Ashtu si ne dhjetorin e 90-tes.
Atdheu sot do bijet e vet, kudo qe jane
nuk mundemi te jetojmë gjithmonë njisoj.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here