Gjithmonë do të mbetemi të korruptuar…

1
729

Gjin Musa, gazetar

Shqiperia bastion i droges! Shqiperia vendi ma i korruptuar ne Europ! Shqiperia shtet pa pushtet, familje pa zot shtepie,tashma e perqeshur dhe e perbuzur nga nderkombetaret.

Jemi ne fajtore apo nderkombetaret?
Ne kohen e monizmit vertetë ishim te izoluar dhe fukarenj, por kishim dinjitet, karakter, kishim dhe emrin shqiptar, shiheshim dhe vleresoheshim nga te huajt si nji popull me karakter, si njerëz qe e donim punen dhe lirinë, kjo e fundit na mungonte, po kishim shtet dhe ligje… mire apo keq, siguria per jeten ishte e garantuar me kushtetut, vrasjet ishin fare sparadike, dhe autoret o dorzoheshin vete, o ne te kundert arrestoheshin, bota e krimit nuk njihej.

Nuk ishin pake afro 50 vite nen diktaturë, u desh levizja studentore, qe pas ramjes se murit te Berlinit, komunizmi ishte ne gerhamat e fundit. Ardhja e demokracis, pluralizmi politik, ndryshimi i sistemit u pa si drita e djellit pas nji erresire gjysem shekullore.

Po çfare ndodhi ne realitet?
Pardesytë e bardha sikur e moren me furi, ne krye u vu Sali Berisha, kardiologu me zemer te infektuar nga komunizmi.
Populli u be si turme e trembur nga ujku! Degjonte premtime, besonte, nji pjese i dhane lamtumiren Shqiperisë, vendi u varferue, nana, motra, nuse e femije nuk dinin t’u tereshin syt nga loti, mergimi preku po te thuashe çdo familje shqiptare, nuk ishim mesuar ta shtronim sofren apo tovolinen me njerzit e shtepis mangut, buke dhe lote… po nji lote qe nuk nau nda kurre ne keto 25 “demokraci”.

Partia Demokratike mori dretimin e shtetit, president Sali Berisha i etur per karrier dhe emer, por kurre nuk e pati prioritet demokracinë, kete e vertetoi jetegjatesia e tij ne krye te PD dhe te qeverisjes se vendit.
Pa asnji medyshje Sali Berisha eshte njeriu qe shkaterroi shtetin shqiptar, shkaterroi imazhin e Shqiperisë dhe shqiptarëve perpara nderkombetareve.

Po kaq fajtore eshte PS dhe Ilir Meta edhe ky i etur per pushtet politik dhe ekonomik, damtoje me vete dije PS, u vu ne sherbim te se keqes e pasurimnit personal si she ik arab, dhe po me te keqen qe e karakterizoi ne kur ishte kryeminister u vodhe thesari i shtetit, Shqiperia vetem po varferohej, premtimet ishin per te thithur voten, ne saje te “bakshisheve” qe korruptonin voten qytetare.

Ne keto 25 vite rrotacionet sollen vetem varferi, mjerim dhe diskretitim perpara nderkombetareve… qe do thote Shqiperia shtet pa shtet dhe pa pushtet.
Keto rotacione politike sodhen vetem pasurimin e pushtetareve, qe fillon nga nji kryeplak fshati apo lagje, pa permendur kryetaret e komunave qe erdhen ne krye te pushtetit me gishta ne bythe si thot populli, sot milionera, bashkiak e ministra, deputet e familjaret e tyre grabiten pasurit kombetare, vilat dhe makinat luksoze, udhtimet nga ma marramendese neper bote,sodhen kete mjerim qe sote shqiptareve jua ka zene frymen, po jetojn me shpirtin neper dhamë.

Pasojat duken ne sadhen e parlamentit, hajduti shan hajdutin, drogaxhiu drogaxhin, rrugaçi dhe vagabonti ka zevensuar inteligjencen shqiptare ne sallen e parlamentit… mjerimi Migjenian!!!
Krimi korruptiv dhe krimi kriminal jane pjese e politikes shqiptare, prandaje askushe nuk pyet per shqiperin,askushe nuk na do!sepse politika e nemur token shqiptare,populli ose nuke don ta kuptoje se çfare poe pret,ose ka fituar imunitet me semundjen infektuese te mashtrimit politik.

Kure ambasdadori i SHBA bene nji deklerat te pa degjuar deri me sot,i drejtohet sekretarit te shtetit Amerikan, me keni caktuar ambasador ne vendin ma te korruptuar qe quhet Shqiperi.
Ky eshte pushkatimi politik i nji shteti qe nuk ka as shtet, ase parlament,ase prokurori dhe gjygjesor, keta te fundit akuzohen pa drejtesishte per korrupsion, sepse i ka korruptuar sistemi i felliqur politik ne shqiperi.
Te gjithe ballkani poi bashkohet BE, Shqiperia vetem hapa prapa, nji pyetje ja drejtoje popullit te vendit tim:Do vazhdoni te mbete, ni i penge i politikes pisanjoze te ketyre 25 viteve, apo do merrni fatet e atdheut ne duaret tuaja?.

Ne se keni vendosur te fleni ne dyshekun e mashtrimeve politike, qofshi ju si jeni o populle.
Shqiperia intelektualet e vertet, ata qe duan me shpirt popullin dhe atdheun e vete jane spostuar nga jeta politike, nga postet drejtuese, kushe me “vullnet”kushe nene kercnimet per jeten… keshtu nuk mundemi ti themi askujt se jemi shqiptare, kure te gjithe na perbuzin, sepse politika shqiptare eshte tersishte e korruptuar, mafia politike ka grabitur dhe po grabit çdo gja qe ka mbetur mbi toke dhe nene toke.

Shifni vetem nji satistik,qe eshte sa qesharake, po aqe e turpsheme, ne shqiperi ka parti politike aqe sa nuk ka e gjithe Europa, keto partiçka jane ne “sherbim” te atyre qei drejtojn dhe kerkojn tena hiqen si politikan qe ju “digjet shpirti” per popullin, turpe per parlamentin qe nuk i nxerre jashte ligjit keta abuzues me “politiken”.
Tani na paraqiten neper medie sikur po pregadisin kualicionet e qeverisjes, te njejtat fetyra qe i kane partit prona te vetat, vetem per te fituar ndonji kocke.

Parlamenti dhe qeveria aktuale jane pasuese te qeverisjes Berisha,sharjet dhe cuerjane kame e “trimave” te tipit Flamur Ndoka apo Edi Paloka e ca ndytesia qe e kane perdhosur demokracin e keta jane Sali Berisha,Jozefina Topalli dhe krye strumullari i te keqes ne shqiperi eshte Ilir Meta.

Kualicioni i Partis Socialiste me LSI e Ilir Metes po sjedhe mjerimin e perditshem,kete duhet ta di mire populli shqiptare, se pa nji revolucion paqesor dhe demokratik kjo kaste politike nuk leshon pushtet.
Kure ishe presidenti i shqiperis, tete vite kryeminister, 23 vite kryetar i Partis Demokratike, bene thirrje per armatosje,e thene shqip dhe çkoqur per nji lufte civile, qe shqiperia te mbetet gogoli i Europes,kjo i leverdis Sali 97, Sali 98, Sali Gerdecit, Sali 21 janarit e sa here duhet shkruar emeri Sali per krimet qei ka bere ketij populli,per baltosien e shqiperis ne arenen nderkombetare.

Une nuk mundem si qytetar dhe gazetar i vendit tim te mbeshtes thirrjet e S.Berishes, po kame te drejten e zotit ti them
popullit shqiptare,beju zot i fateve tuaja,vargjet e Fishtes nuke po na ndahen: O Shqiperi, e mjera Shqiperi, kushe te ka qit me krye ne hi? Ti ke pase kene nji zonje e rane,burrat e dhet,te thirrnin nane.
Po sote o shqiptare si po na therrasin, mbase 25 viteve “demokraci”? Shqipria e droges, e krimit dhe korrupsionit, Shqiperia e mjerimit Migjenian.

1 KOMENT

  1. Dakord me shkrimin e spikatun, por ka nje lapsus. Vargjet e perdoruna per ilustrim jane te Vaso Pashes e jo te Fishtes.

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here