Enver Hoxha, UÇK dhe poshtrimi serb ndaj shqiptarëve !

1
398

Abdullah Begolli, inxh.

Muri i ngritur mbi lumin Iber, loja me trenin dhe „kercenimi“ me kthim ushtrie ne KOSOVO, eshte poshtrimi me i madh ne shume kohe qe serbia iu bene shqiptareve.

LNÇ e udhehequr nga Enver Hoxha, qe kulmoi me formimin per here te pare dhe pavaresimin e Shqiperise dhe lindja e UÇK-se, ishin dhe mbeten ngjarjet dhe zhvillimet kryesore kulmore ne mbare historine e kombit shqiptar.
Ngjarje dhe zhvillime me te rendesishme deri me sot nuk kemi pasur.

Fitorja mbi fashizmin qe ishte edhe radhitje ne boshtin e te fituarve, popullit shqiptare dhe udheheqesve te tij largpames, ju dha rast dhe mundesi (edhe pse me shume pengesa, sakrifica, nderhyrje dhe kercenime te hueja dhe te brendeshme), qe ta formojne dhe pavaresojne per here te pare nje gjysme Shqiperie, e cila vetem per disa dekada, leshoi rrenje thelle ne toke dhe ne popull, per tu bere dalazotese e gjithe interesave te kombit brenda dhe jashte atedheut.

Ishte pikerishte ajo shqiperi, qe u be strumbullar zhvillimi, ngritjeje, force dhe krenarie i te gjithe shqiptareve kudo qe ndodheshin.
Kurre me pare as me pas, shqiptaret nuk kan qene me te ngritur, me te forte ne te gjitha drejtimet, me te sigurte per veten dhe vendin, me krenar per qenjen e tyre, te pa perbuzur as kund dhe nga as kush.

Te gjitha arritjet qe pasuan edhe ne Kosove sikurse ishin univerziteti, rrita e popullsise, lidhja per vendin e vete( moslargimi nga atedheu),flamuri, hymni, demonstratat etj, nuk kishin tjeter emrues te perbashket perveq Shqiperise dhe zhvillimeve atje.
Demonstratat e vitit 1981, gjeten hiq me pak se 400-500 profesor nga shteti ame qe ligjeronin ne Kosove dhe viset tjera shqiptare nen jugosllavi.

Ishte kjo lufta e pa shpallur ne mes te Shqiperise dhe jugosllavise per Kosoven dhe qe u fitua bindshem nga shqiptaret.
Jugoserbia, e hidhruar tej mase se e humbi luften, i nderpreu njeanshem mardhenjet dhe i largoi te gjithe profesoret (e ndoqi ekipin).
Lindja e UÇK, me rrjedhe po ashtu nga shteti ame, ishte dhe mbetet ngjarja dhe fitorja e dyte dhe me e rendesishme ne mbare historine tone kombetare.

Te dy keto ngjarje madhore, qe e ushqenin pa shmangshem njera tjetren, e kishin te projektuar fundin e pa shmangshem te serbosllavise jo vetem ne Kosove, qe veq i shihej fundi.

Jo rasesishte, qe te dy keto zhvillime historike kombetare, u luftuan nga shume ane.
Shteti shqiptare u zhbe pothuajse teresishte me te gjithe perberesit e tij themelor: Ushtrine, popullin ( mbi gjysma te ikur), ekonomoine me te gjitha deget e saja, arsimi, kultura, historia, tradita etj.

UÇK- u zhbe SOLEMNISHT nga „ shqiptare“ dhe serbo – nderkombetar ne „drite“ te DIELLIT !
„Luftetaret“ me te zote ne keto dy zhberje historike qe ende vazhdojne, u dalluan te jene vete shqiptaret, te prire nga mbjelljet dhe mbetjet titiste nder ne me te gjitha format (individuale, partiake, shtetrore, politike etj).

Shqiptaret nga te fituar historike qe ishin, me keto zhberje, pernjehere u shndrruan ne humbes historike!
Serbet & co, nga humbes te pa shmangshem historike qe ishin, na dolen fitues historike karrshi shqiptareve !
Te gjitha zhvillimet e me voneshme, perballe ketyre humbjeve historike kombetare, ishin „lojera“, mashtrime, rrena per shqiptaret ne dobi te serbise.

Te gjitha misionet e hueja, pavaresishte karakterit (politik, diplomatik, apo ushtarak), ishin dhe mbeten ne funksion te interesave serbe. „Eksperiment KOSOVO- Rückkehr Kolonialismus“ – Hofbauer

Zhvillimet e pasuara per keq nder ne, me mbi gjysmen e popullit tashme te larguar nga vendi e vertetojne kete me se miri, edhe pse shumica jone fatkeqesishte ende s‘po kuptojne!
Te gjitha marreveshjet gjysem te hapura (Kumanova), apo te hapura:

Ramboulliet,
Zhberja e UÇK
KFOR-i me shperndarjen
UNMIK,
Vjena
Paketa Ahtisaari
Enklavat
Eulexi,
Bruxeli
Zajednica
Gjykata speciale etj.,

Ishin dhe mbeten ne funksion te thellimit, perligjjes dhe zgjerimit te serbise ne Kosove e me gjere.
Muri i ngritur mbi lumin Iber dhe loja me trenin pas pak kohesh, eshte poshtrim mbi poshtrimet qe serbia u bene shqiptareve, ne nje kohe kur e kontrollone dhe e shfrytezone Kosoven si ja do interesi.

Ngritja e murit dhe reagimi falco Ii shqiptareve per te si dhe loja me trenin, i ngjajne rrebelimit te femijeve ne nje strehimore kur kerkonin me teper djathe per ta ngrene buken, dhe drejtoria e strehimores urdherone qe te u paksohet buka dhe femijet e harrojne djathin.

Muri i ngritur nuk eshte mur kufiri, e qe per zhvillimet ku serbia e ka perthekuar jo vetem Kosoven, do te ishte mire te ishte, por eshte mure ne nje pjese te “teritorit te saje” sikurse ajo e ka ne kushtetute, dhe mure te tilla mundet te ngrise edhe gjetiu ku dhe kur ajo ka interes.

Me nje fjale, serbia nuk ka pretendim kufiri ne lumin Iber, por e ka synim te pakten te tere Kosoven dhe per kete s’ka kush ja ndalon.
Eshte gje e ditur dhe e kuptuar se cili eshte interesi i serbise nda Kosoves ne veqanti dhe ndaj shqiptareve ne pergjithesi, interes per te cilin ajo vazhdimisht nuk ka lene gure pa levizur per ta arritur.

Eshte gje po ashtu e ditur por e pa kuptuar se ka aq shume shqiptare (gati te gjithe) qe punojne ne interes te mbetjes se serbise ne Kosove dhe shtrirjes se saje ne tere hapsiren tone kombetare!
Me nje fjale serbia nuk do te mundej kurrsesi te mbetej ne Kosove po ta refuzonin shqiptaret.
Jemi vete ne qe nuk po e leme te iku!!!

Eshte e veshtire, e pa mundur, te gjendet shqiptare qe te pakten me diçka nuk i ka ndihmuar mbetjes se serbise ne Kosove dhe zgjerimit te saj ne hapsirat tona kombetare.
Kurre me pare nga hapsira jone kombetare nuk jan larguar shqiptare sa keto vitet e pas luftes- interes serb !
Kurre me pare(pas LDB) popullata shqiptare nuk ka qene kaq pasive ne funksion te zhvillimit te vetevetes sikurse pas viteve -90-ta – interes serb !

Kurre me pare hapsira jone kombetare nuk ka qene konsumuese e mallit serbe sa keto vitet e pas luftes – interes serb!
Kurre me pare (pas LDB) – hapsira jone kombetare nuk ka qene e pa mbrojtur e pa shtete e pa dinjitet sikurse pas viteve 90-ta – interes serb!

Kure me pare nuk kan kaluar shqiptare neper serbi duke i krijuar leverdi marramendese ekonomike sikurse pas viteve-90-ta – interes serb!

Kurre serbia nuk ka pasur leverdi ekonomike nga hapsira shqiptare sa ka tani – interes serb!
Kurre me pare serbia nuk e ka pasur te drejten nderkombetare mbi Kosoven sa e ka fituar pas lufte me shume marreveshje nderkombetare- interes serb

Kurre me pare ne politikat kukulla nder shqiptaret, srbia nuk ka pasur kaq shume njerez te saje- interes serb
Prrallat per femije se ajo po kthehet ne KOSOVO me ushtri, jane PRRALLA qe po i gelltisin shumica shqiptare !

Shtrohet pyetja:
Kur na qenka larguar serbia nga Kosova qe tani te kthehet?!
Ajo nuk u largua as nje here

E ka ndryshuar vetem formen e pranise per interesa te caktuaraa politike, psikologjike dhe ekonomike
Nese ajo interesat ne Kosove dhe mbi shqiptaret i realizone me mire se kurre me pare, pse ta mbaj apo ta sjelle ushtrine atje per tu shpenzuar kot ?!

Ose, nese don ta kthej, kush po ja ndalojka?!
Shqiptaret me pr-dhe, qe as ato s’ka me kush ti beje kur vendi ka mbetur gati shkrete!
Me nje fjale jemi ne shqiptaret qe po e mbajme serbine ne KOSOVO

Le ti beje secili pyetje vetes:
Çka bera une konkretishte me shifra dhe fakte, familja ime rrethi im, per ta larguar apo mbajtur serbine ne KOSOVE dhe me gjere ?!
Nga pergjigja qe do ta gjeje secili nga veprimet e veta del edhe rezultati qe serbine po e perforcon ne KOSOVO.

1 KOMENT

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here