Elegji për Din Zhegën

0
1770
Po ngarkohet...

Në nderim të mjeshtrit te futbollit Shkodran dhe atij kombetar te pa harruarit Medin Zhega, krenari i Vllaznisë dhe e kombetares Shqiptare. Medin Zhega jeton ne kujtesen e spordasheseve Shkodran dhe mbare Shqiptar. Gjin Musa, gazetar

Elegji për Din Zhegën !

Mordja e mallkueme i morì jeten,
Kjajne shkodranet per Din Zhegen,
E kjan Shkodra birin e saje.
Qe e pati si ylle ne balle !
Smundja e zeze ardhe i ka,
Large atdheut ne Kanada,
Atij sportistit me shum fame,
Qe shkoderlocen e thirrte nane !
Edhe Shkodra po e percjell sot,
Me zemer t’thyeme e mbushe me lot,
Qendersulmuesin e Vllaznise,
Krenaria e gjith Shqipnise !
N’Qemal Stafa e n’Loro Borici,
Shum here zemrat peshe nai ngriti,
Gol me kambe e gol me koke,
Si ma i miri ne Europe !
Medin Zhega pash nanloken,
A terdhi keq per shkoderlocen ?
Me i lane tane me lot tuj t’kja,
Shkodrante tu qe si shef ma ?
A tu dhimten ty grue e femi,
Qe si shef kurrma me sy ?
Apo madhi t’pati djege,
E babe e nane shkove mei gjete ,
Qe t’paten rrit me t’madh qamet !
Ike, fluturove nalt ne qiell,
Qe ma shum sot ka nje ylle !
Kujtimi jot jeton perhere,
Emnin tat nuk e shlyen koha,
T’kujton Shqipnia, t’nderon Shkodra !

(Ejell Miculi – Shkoder, qershor 2012)


Nëse klikoni reklamën, këta paguajnë 0,000001 $ ... Bukur ë? :-) -- Thanks!

LINI NJË KOMENT

Ju lutem, futni komentin tuaj!
Ju lutem, futni emrin tuaj këtu