Ecje në llumin që kurrë s’po na hiqet! – poezi nga Gjin Musa

0
717

Ecje në llumin që kurrë s’po na hiqet!
“””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

Sa here qe vi teke ti o nana Shqiperi
nji dhume me ngjitet ne shollin e kepuceve
dhume qe kurre nuk po di te largohet.

Nji llume politik, nji llume kulçedrashe
qe jane versulur mbi kete populle
ashtu siç versulet skifteri, mbi nji shpend tjeter
ky llume politik, na ashte ngjitur si mastiç
nuk ka ilaç qe di ta pastroj kete “mastik” politik.
Mblidhen ne parlament, shahen dhe rrahen, keta shaterlan
shahen nga nana, baba dhe rraca, kjo pjedhe mashtruese
na mbyti ne keto 25 vite “Demokraci” kjo politik rrugaçe,
e pa fetyre, e pa zemer, na e nxiu jeten bota e krimit,
e keta faqe zi, vetem zgerdhihen neper foltore
kure vjen fushata e ju duhet vota
vine te pervujtur si pulat e lagura
bejne be ne zote, bejne be ne parti, bejn premtime, po premtime
ta rrezojm te majten thate e djathta
ne te shkuaren beme gabime,do korrigjohemi
do punojme diten dhe naten per “ju o populle”.
Na provoni edhe nji here,tani vjedhim ma me kultur,
shifeni te majten si po jua nxin jeten!
po ju rrit taksat,po paguani dritat,po burgos drogmenet
te gjithe ne kame, te rrezojm qeverin,bertet e djathta
e majta vetem po degjon te djathtet !me te drejt dikush me pyeti
kjo dhumhane politike si nuk po na hiqet,
te majte dhe te djathet,te gjithe milonira,
me vila,e makina luksoze,”shpirti ju digjet”per te mjerin populle.
A mose vadhe keshtu edhe 25 vite tjera?
te barazohemi me diktaturen komuniste, e te bejme bilancin e korrupsionit.
Largoju o dhumi politik,na je ngjitur tamam si mastç
na more ferymen,na nxive jeten o politik mjerane.
Ju o politikan qe ju ashte zvogeluar shikimi,shpirti ju ka vdekur
lereni brezin e ri ta drejtojn Shqiperin
nuk durohet ma ky llume, qe eshte kethyer ne mastiç
duhet pastruar ky llume qe poe bene pis Shqiperin
ky llume ka nji emer!krim politik dhe ekonomik
te vjedhim ç’te jete,ky populle heshte dhe vetem hesht
llumin mastiç nuk poe pastron dote,vadhe nuk do?
apo keshtu eshte gatuar,qe jeta ne mjerim ti shkoje!!!!

Gjin Musa, 16-02-2016


S’qaj as qesh për vendin tim!
……………………………..
Te qeshe me ty Shqiperia ime
jo me thot kjo zemra ime,
Po te qaje, therras mjerim
po mjerimi te ka zaptue.

Ku na biu kjo fare e keqe?
qe buzqeshjen na e nderpreu
nga Vermoshi ne Konispol
pasurin horat nae moren.

O Shqiperi ma thuaj nji fjale
qe ne kohen e Kastriotit
e po vime ne ditet e sodit
shume furtuna ke kalue
po te gjitha i perballove.

O Shqipni ma thuaje te verten
kure ma ngusht e ke pase jeten?
me te sundue do zhele mela
Sal Berisha e Ilir Meta
keta hora e faqe zi,
ta nxin emerin o nane Shqipni.

Po ti populle ç’fare pret ma?
femija ne djep po te qane per buken
dallkaukte e politikes, ja kaluen dhe Amerikes
mbushe me vila e sadhtanete
te gjithe shqiperin e bane pron te veten.

Fli o populle!çka te ka gjete
lepuri ne barke te ashte ule me fjete,
politika keshtu bane feste,
populli flije e keta vidhe
u vodhe thesari e pasunia
populle kurre s’tu prishe terezia.

Pashallaret e politikes
pushtetaret e pushtetit
ja kane pase kujdesin vetit
tashe 20 e kusur vjete
gja pa vjedhe s’lane ne kete vende.

Pse me qeshe? Po pse me qa
horat s’lane dasem me ba
politika e ka felliqe vendin
e ka varfnue, e ka turpnue,
ashte e rane me thane kete fjale!
shpirti s’thote se jeme shqiptare
me me sundue horat e rruges,
qe me kane vjedhe te gjithe pasurit
shite kufit nai kane keta hora.

Nigjo populle ç’fare po te thome
po te baje be ne te madhin Zot
ne qofte se s’çohena te gjithe ne kame
per me shkri kete parlament
Meje dhane fund kesaj politik
pasurit t’jua konfiskojme,
ligji hajnat ti denojne,
ashte thesari per meu gjete
e miljardat qe jane vjelle,
E din Sala dhe Ilir Meten
sa miljarda u ka kuleta.

Pse me qeshë, e pse me qa?
Pasurin ja kushe na e ka.
Te çohena ne kame populle shqiptare
pasurit tona meje marre.

S’na mbane penge ma politika
qe e ka nda shqipnin ne çiliqe
nji grushte “burra” zorraxhije
se mbajne penge ma kete shqipni.
Jo, jo nuk bane vaki, me durue ma ti Shqipni
me te dhunue ca laskuriqa
keta te pa fetyre e te pa atdhe,
nji mije pashe meje fute ne dhe
fara e tyne kurre mose lefte.

GJIN MUSA, Gazetar

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here